УРОК 59. Тема. Вірші про мрії і захоплення твоїх ровесників. І. Кульська «Коротулька». В. Скомаровський «Андрійкова книжка». Г. Бойко «Відпочити ніколи», уроки читання 4 клас

    УРОК 59. Тема. Вірші про мрії і захоплення твоїх ровесників. І. Кульська «Коротулька». В. Скомаровський «Андрійкова книжка». Г. Бойко «Відпочити ніколи», уроки читання 4 клас

    Мета: формувати вміння аналізувати віршовані тексти; удосконалювати вміння передавати під час читання різні почуття героїв твору, визначати головну думку прочитаного; збагачувати словник учнів; розвивати пізнавальні інтереси.

    ХІД УРОКУ 59. Тема. Вірші про мрії і захоплення твоїх ровесників. І. Кульська «Коротулька». В. Скомаровський «Андрійкова книжка». Г. Бойко «Відпочити ніколи», уроки читання 4 клас

    І. Вправи для вдосконалення читацьких навичок

    1. Робота над скоромовкою.
    Від тупоту копит пил полем летить.
    — Читайте повільно, швидко, ще швидше.

    2. Читайте швидко за стрілками.

    247

    3. У кожному слові читайте тільки першу букву.

    Місто, ананас, ложка, екзамен, щука, експрес, небо, ялинка, трон, апельсин, йод, торт, еталон, груша, акція, вишня, кавун, аспирин, єнот.

    — Яке речення отримали? (Мале щеня — та й те гавкає.)
    — Попрацюємо над інтонацією. Прочитайте одне й те саме речення з різними інтонаціями. (Запитую. Обурююсь. Насміхаюсь.)
    До Василя ходили, у Василя були, та й Василя побили.

    II. Повідомлення теми та мети уроку
    — Сьогодні наш урок проведемо у формі засідання театру юного читця.
    Що таке театр? Хто такий режисер? Актори? (З’ясування значень слів за «Тематичним словником» К. С. Прищепи)
    — Сьогодні ви — актори.

    III. Опрацювання вірша І. Кульської«Коротулька»
    — Що може означати слово коротулька? Доберіть спільнокореневі слова до цього слова.

    1. Читання вірша вчителем. Перевірка первинного сприймання.
    — Від чийого імені ведеться розповідь? Кого прозвали Коротулькою?

    2. Словникова робота.

    Змаганняпоради
    стараннявітаємо
    набратинавесні
    принеслипримітив

     

    Читання слів «буксиром» за вчителем.
    — Самостійно прочитайте вірш. Пам’ятайте, що ви актори. Зверніть особливу увагу на паузи, дикцію, виразність.

    3. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
    — Чому дівчину прозвали Коротулькою?
    — Хто сміявся більше за всіх з цього прізвиська?
    — Прочитайте пораду друга.
    — Прочитайте роздуми дівчинки.
    — Як вона завоювала повагу своїх однокласників?
    — Хто зрадів за дівчинку? Прочитайте.
    — Яка головна думка вірша?

    4. Виразне читання вірша вголос «Я — актор».
    — Якими ви уявляєте дівчинку, Левка? Розкажіть.

    IV. Опрацювання вірша В. Скомаровського «Андрійкова мрія»

    1. Читання вірша.
    — Послухаєте уважно вірш і дайте відповідь на запитання.
    — Хто головний герой твору?
    — Яка в Андрійка була мрія?

    2. Словникова робота.

    Диво
    сонцевиставка
    степистолиця
    навпрашкинайкращі

    Читання слів «буксиром» разом із сусідом по парті.

    3. Самостійне (мовчазне) читання вірша уннями.

    4. Вибіркове читання.
    — Знайти і прочитати ті рядки, в яких йде мова про мрію хлопчика.
    — Знайти і пропитати рими.
    — Гра «Я— тобі, ти—мені» (читання в парі: перший учень читає перший рядок, а другий учень — наступний)

    5. Розвиток зв’язного мовлення. Словесне малювання.
    — Зовіть себе художниками і «намалюйте» словами картину до строфи, яка найбільш сподобалась.

    6. Конкурс на кращого читця вірша.

    V. Опрацювання вірша Г. Бойка «Відпочивати ніколи»

    1. Бесіда.
    — Хто є автором вірша? Що ви про нього знаєте? Які твори написав Г. Бойко? (Декламування учнями творів, прочитаних у попередніх класах.)
    — Прочитайте назву вірша. Подумайте, про що може йтися у цьому вірші?

    2. Самостійне читання вірша. Робота над його змістом.
    — Чи справдились ваші передбапення?
    — Від чийого імені ведеться розповідь?
    — Які рядки свідчать, що герой вірша — завзятий читач?
    — Який настрій викликав у вас вірш?

    3. Виразне питання вірша вголос учнями.

    4. З’єднайте слова першої і другої колонки так, щоб утворились словосполучення з вірша.

    248

    5. Розділіть на окремі слова.
    Теперлежууліжку
    ізновчитаюкнижку.
    Розпочалиськанікули,
    авідпочитиніколи.

    VI. Підсумок уроку
    — Засідання театру юного читця закінчено. Чи сподобалось вам бути акторами?
    — Сьогодні найкращими «акторами» були такі учні…

    VII. Домашнє завдання
    Продовжити роботу над віршами вдома. Читати виразно.

    УРОК 59. Тема. Вірші про мрії і захоплення твоїх ровесників. І. Кульська «Коротулька». В. Скомаровський «Андрійкова книжка». Г. Бойко «Відпочити ніколи», уроки читання 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
