Урок 54 (читання). Тема. Звуки [с], [с’]. Позначення їх буквами С, с («ес»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 54 (читання). Тема. Звуки [с], [с’]. Позначення їх буквами С, с («ес»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з буквою С («ес»), її звуковим значенням; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою, працювати з анаграмами, вдосконалювати навички звукового аналізу слів; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.

    Обладнання: малюнки до загадок; макет сонечка; фішки для звукових моделей; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».

    ХІД УРОКУ 54 (читання). Тема. Звуки [с], [с’]. Позначення їх буквами С, с («ес»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент
    Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

    II. Мотивація навчальної діяльності
    — До нас на урок завітала гостя. Відгадавши загадку, ви назвете її.

    1. Відгадування загадки

    Що воно за дивна птиця —
    Світла денного боїться.
    Дзьоб гачком, великі очі,
    І не спиться їй щоночі.
    Ху-ху-ху! — кричить вона.
    Відгадали? Це… (сова).

    — Сова принесла листа, але по дорозі загубила ключик. Щоб його знайти, потрібно виконати завдання.

    2. Звуко-складовий аналіз слова-відгадки
    — Хором назвіть перший звук у слові. (У цей момент випадає ключик.)
    — Як ви гадаєте, який звук ми будемо сьогодні вивчати?

    III. Повідомлення теми і завдань уроку
    Учитель, зачитуючи листа, ознайомлює дітей із темою уроку та завданнями.

    Дорогі діти!

    Вітає мудра вас Сова.
    Навчаю учнів також я;
    Не хлопчаків і не дівчат, —
    Пташок, комах, також звірят.
    Усі вони старанні, здібні,
    Завжди уважні і активні.
    Вивчали звук [с] учора ми.
    Сьогодні вивчіть його ви.
    Завдання вам передаю,
    Бажаю успіху. Угу!

    — Завдання виконаємо ми?
    — Тож часу не гаймо, почали!

    IV. Ознайомлення з новим звуком

    1. Виділення звуків [с], [с’]

    Сіло сонце на сосну,
    Сонно мовило: «Засну!»
    Сосни сонечко гойдали.
    Сосни сонечко благали:
    — Сонце, сонечко, не треба,
    Стане темно нам без тебе!

    2. Артикуляція звуків [с], [с’], віднесення їх до приголосних

    3. Аналітико-синтетичні вправи
    1) Гра «Утвори склад».
    Учитель називає звуки, учні утворюють з них склади.
    2) Гра «Назви звуки».
    Учитель називає склад, учні називають звуки, які його утворюють.
    3) Гра «Мікрофон по колу».
    Учні добирають свої слова з новими звуками.
    4) Робота в парах.
    — Серед предметів, зображених на малюнках, виберіть тільки ті, в назвах яких ми чуємо звуки [с] та [с’], і побудуйте звукову модель.

    Фізкультхвилинка

    Станем струнко! Руки в боки!
    Пострибаєм, як сороки,
    Як сороки білобоки —
    Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
    А тепер, як жабенята,
    Хочем трохи пострибати.
    Ква-ква-ква! Ква-ква-ква!
    Щоб спочила голова.

    V. Ознайомлення з новою буквою

    1. Розглядання букви. Аналіз її графічної будови. Добирання предметів з навколишнього середовища, схожих на букву с

    Сіра гуска їсть овес
    І сичить сердито: «Ес-с-с!»
    Сіра гуско, не сварись!
    Ось ця буква «ес», дивись:
    Як пиріг-маківничок,
    Наче місяця ріжок.
    В. Гринько

    2. Місце букви в касі

    3. Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку та розміщувати зошит під час письма

    4. Друкування літер С, с у зошитах

    5. Читання складів з вивченою буквою
    На дошці — малюнок сонечка, в середині буква с, на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

    446

    Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

    Сидять маленькі совенята.
    Раз — розплющили оченята.
    Подивилися навколо.
    Потім — вгору і додолу.
    Оченята — блим, блим, блим!
    Відпочити треба їм!
    Вправо, вліво оченята
    Повертали совенята.
    Совенята будуть спати,
    А ми будемо читати.

    VI. Робота за Букварем

    VII. Підсумок уроку
    — З якими новими звуками ви ознайомилися на уроці?
    — Дайте характеристику цим звукам.
    — Назвіть букву, якою вони позначаються.
    — Яке із завдань мудрої Сови вам найбільше сподобалося?

    Урок 54 (читання). Тема. Звуки [с], [с’]. Позначення їх буквами С, с («ес»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
