УРОК 54. Тема. Вірші — це не дражнилки, уроки читання 3 клас

    УРОК 54. Тема. Вірші — це не дражнилки, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: М. Носов «Як Незнайко складав вірші»; І. Світличний «Слухала Лисичка Солов’я».

    Мета: поглибити знання учнів про риму; розкрити гумористичний характер творів; повправляти учнів у складанні рим; виховувати взаємоповагу у стосунках із ровесниками та старшими, уміння критично оцінювати свої здібності та роботу.

    Обладнання: картки для розширення поля читання, картки зі словами, книга М. Носова «Пригоди Незнайка та його друзів».

    ХІД УРОКУ 54. Тема. Вірші — це не дражнилки, уроки читання 3 клас

    I. Організація класу

    Учитель
    Як приємно, друзі,
    Що у нашій мові
    Є слова чудові,
    Теплі і добренькі, різнокольорові,
    Злі слова й холодні — темнокольорові.
    Зростаймо, любі діти, серед добрих слів,
    Серед шепоту дібров і рідних гаїв,
    Щоб талант і щастя кожен з вас зустрів!

    II. Мовна розминка

    1. Доповніть скоромовку.

    Рі-рі-рі — зростайте у (добрі),
    Лі-лі-лі — діточки мої (малі).
    Ші-ші-ші — не тамуйте зла в (душі).
    Та-та-та — хай панує (доброта).

    2. До кожної пари букв в рядку додайте голосний, прочитайте утворені склади спочатку в повільному темпі, а потім — у швидкому темпі.

    рпнлгсцкклфншдхлпк
    рпбклржлчскгшнцнсж
    жквмрдвргдпд.црмжтф
    спдзщнмншнсбждкркт

     

    3. Читання скоромовки.

    Жоржик лежить, лежебока,
    З лежебокою морока!
    Женя каже:
    — Не лежи,
    Жито жати поможи!
    Жоржик каже:
    — Дуже жалко,
    Жалко, Женечко, лежанки!
    — Що ж, де будете ви жати?
    — В житі зможу я лежати!
    Ну й дружок, одна морока!
    Не дружок, а… (лежебока)!
    Треба нам його провчити,
    Працювати слід навчити.
    Став він відмовлятись,
    Словами кидатись…
    Не слова, а небилиці!
    Хлопче, та хіба ж це так годиться?

    — Як на вашу думку, чи можна своїх друзів ось так «закидати» небилицями?

    III. Опанування нового матеріалу
    — Це трапилось у чудовому казковому містечку, про яке нам написав російський письменник Микола Носов.
    У цьому містечку ми познайомимось з одним таким «дружком», який складав небилиці про своїх друзів, і матиме нагоду простежити, до чого призвела його творчість.

    1. Читання анаграм.

    тикКві найкоНез шайкоПоспі айкоЗн лькаПілю

    — Як ви думаєте, хто цей дружок, що складав небилиці для своїх друзів?
    — А що ви знаєте про інших героїв?
    — Про що говорять їхні імена?

    2. Робота над казкою М. Носова «Як Незнайко складав вірші».
    1) Словникова робота.
    Читання колонок слів у різному темпі.

    Називалипоети
    зробивсягаразд
    закінчуютьсябратці
    припинитирими
    кричаликімнати
    соромитикорзинка

    2) Колективна, комбінована робота над казкою
    Читання вчителем до слів «Одного разу».
    Розмову Незнайки і Квітника читають підготовлені учні до слів «Незнайко прийшов додому».
    3) Відповіді на запитання.
    — Ким вирішив стати Незнайко?
    — До кого звернувся Незнайко з проханням?
    — Як навчав Квітник Незнайка?
    — Як Квітник пояснив, що таке рима?
    — Чи все зрозумів Незнайко?
    — Як Незнайко добирав рими?
    — А що він говорив про ці слова?
    — Що є головним під час складання віршів?
    4) Читання «ланцюжком» до кінця.
    5) Відповіді на питання. Вибіркове читання.
    — Що робив Незнайко вдома? Зачитайте його дії.
    — Про кого складав вірші Незнайко?
    — Прочитайте вірш про Знайка.
    — Кому присвятив свої рядки вірша Незнайко потім?
    — Як Поспішайко відреагував на цей вірш?
    — Чим були незадоволені друзі?
    — Як пояснив Незнайко свої вигадки?
    — Чи вдалося йому стати поетом?
    — Що б ви порадили йому?

    3. Вправи для розвитку швидкості читання.
    1) Гра «Хто швидше?» (зачитати слова-рими, які добирав Незнайко).
    2) Гра «Розвідники» (прочитати та підрахувати, скільки разів у тексті зустрічається слово рими).

    4. Читання за особами.

    5. Творче завдання.
    — Незнайко засоромився, замовк. Чи ми можемо йому допомогти вийти з такої ситуації? Давайте подаруємо кожному героєві приємні рядки.

    6. Опрацювання вірша І. Світличного «Слухала Лисичка Солов’я»

    Самостійне читання вірша.
    — Що спільного є в героїв вірша І. Світличного і казки М. Носова?

    IV. Підсумок уроку
    — На кого з героїв творів ви хотіли б бути схожими? Чому?

    УРОК 54. Тема. Вірші — це не дражнилки, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
