А. Малишко, «Вчителька», українська література

А. Малишко, «Вчителька», українська література

Хід заняття А. Малишко, «Вчителька», українська література

II. «Поетична хвилинка»

Школа
Школо наша, школо,
Приголуб нас, мила,
Пригорни усіх нас,
Як голуб під крила.
Ти нас всіх научиш,
Як у світі жити,
Як зло оминати,
А добро чинити.
Бджілоньки — на квіти,
Дітоньки — до школи,
Там збирають мудрість,
Як мед в полі бджоли.
(Марійка Підгірянка)

Можливий коментар
Кажуть, що всі професії йдуть від учителя, школи. Багато людей вдячні школі за ту мудрість, яку вони там здобули, за підготовку до подолання життєвих труднощів. Ці поетичні рядки ще раз нагадують, що школа — осередок усього доброго й світлого, тож треба цінувати її й тих, хто несе світло знань.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка підготовлених учнями самостійно усних творів за словами Антуана де Сент-Екзюпері: «Ми відповідаємо за тих, кого приручили».

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Прослуховування аудіозаписів з піснями на слова а. Малишка. (Або виконання вчителем музики і співів пісень «Вчителько моя», «Пісня про рушник», «Стежина», «Ми підем, де трави похилі», «Київський вальс» та ін.).

2. Слово вчителя.
Слова цих прекрасних пісень, багато з яких вважаються вже народними, належать видатному українському поетові Андрію Самойловичу Малишку. Письменник родом з Обухова Київської області. Любов до пісні, до гарного слова вклала в душу майбутньому поетові його мати. Потім, ставши дорослим, він разом із композитором Платоном Майбородою написав пісню про матір — «Пісню про рушник». До речі, Платон Майборода завдячує своїй матері життям аж двічі — коли народила його й коли ціною величезних зусиль і принижень вона «викупила» його разом із братом і другом з фашистської неволі. Мабуть, саме тому і слова, і музика такі хвилюючі, щирі, незабутні. Пізніше Андрій Малишко створив чимало віршів-пісень: про стежину до рідного дому («Стежина»), про рідний Київ («Київський вальс», «Київські каштани»), про своїх учителів («Пісня про вчительку») та багато інших.
Андрій Самойлович завжди був вдячний своїм учителям за перші уроки добра і справедливості, любові до рідного краю й поваги до народу, за відкриття безмежного світу знань.
Сьогодні ми ознайомилися з віршем А. Малишка «Вчителька», який ліг в основу тепер уже народної пісні.
Поетична розповідь про долю вчительки, її самовіддану працю нікого, мабуть, не залишить байдужим. Адже є такий вислів із народної мудрості: «Вчитель — від Бога, а всі інші професії й уміння — від учителів».

3. Виразне читання вірша «Вчителька».

4. Словникова робота (відповідно до запитань учнів).

5. Обмін враженнями від прочитаного.
(Чим вразив, запам’ятався твір; що спільного та відмінного у вірші й пісні?).

6. Спостереження над текстом. Виконання завдань з елементами пошуково-дослідницьких завдань.
Зміст вірша А. Малишка щирий, задушевний завдяки досконалій художній формі, вдало дібраним художнім засобам. Що це за художні засоби і яка їхня роль?
Випишіть із тексту всі епітети зі словами, до яких вони належать, з’ясуйте їхню роль у розкритті теми та головної думки, зробіть висновки.
(Зоре світова — учитель, найвища посада на землі. Як зоря, він несе світло знань, добра і миру; слово «світова» асоціюється водночас зі світлом і світом;
постаті несхилій — цей епітет підкреслює незламність, силу характеру вчительки, яка знайшла в собі мужність після пережитого горя знову прийти до дітей, вчити їх добра, наставляти на розум;
чорна злива — епітет «чорний» у складі метафоричного вислову (слова, вжиті у переносному значенні) нагадує про жах війни;
партизанська ніч — згадка про мужніх захисників вітчизни, які ціною неймовірних зусиль, а то й самого життя наближали в тилу у ворога перемогу над фашистськими загарбниками; може, й героїня вірша, наражаючись на смертельну небезпеку, допомагала партизанам;
непожата нива — асоціюється з горем, лихом, що спіткало господарів цього поля і завадило зібрати найцінніше — хліб;
в молодій весні, в колосистім полі — ці епітети створюють образ юності, адже школу закінчують звичайно навесні; колосисте поле символізує щедрість і повноту життя, його розквіт. Висновки.
Епітети, до яких вдається поет, служать для створення містких, яскравих і разом із тим зворушливих, задушевних поетичних образів — щирої й мужньої вчительки-наставниці, юних випускників — надії та майбутнього країни, образи рідного краю; нагадують епітети й про тяжке воєнне лихоліття.)

Наведіть приклади інших художніх засобів, які сприяють розкриттю образів поезії, її головної думки. (Розгорнуте порівняння (посивіла ти, як в тяжкий мороз непожата нива); питальні та окличні речення, звертання (Де тебе питать?, Раднице моя на Вкраїні милій!, Вчителько моя); зменшено-пестливі слова (зошитки, сонечко); повтори (летять-летять); слова в переносному значенні (і роботи час проганяє втому; узяли фронти, впала чорна злива та ін.)

Висновки.
Як бачимо, у А. Малишка немає випадкових художніх засобів, кожне слово виважене, значуще, викликає багато асоціацій. Це свідчить про великий поетичний дар митця.)
— Яка головна думка вірша? (Треба любити й поважати своїх учителів, старших; любити свій край, його працьовитих і мужніх людей.)
— Чому, на вашу думку, вірш став піснею, та ще й народною? (Дуже мелодійний, із задушевними словами, які знаходять відгук у серці кожної людини.)

7. Усний твір-роздум: «Мій учитель. Що я найбільше в ньому ціную та поважаю».

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Конкурс. (Кожна правильна відповідь — 1 бал.)
1) Про яку пору року йдеться у вірші «Вчителька»? (Про весну.)
2) Який час доби зображено в поезії? (Світанок, ранок.)
3) Яке дерево росте під вікном у школі? (Явір.)
4) Скільки синів було у вчительки? (Двоє.)
5) Що сталося з її синами? (Загинули на фронті.)
6) Як поет називає свою вчительку? («Зорею світовою», «радницею».)
7) Яких птахів згадує поет? (Журавлів.)
8) Які слова свідчать про працьовитість і наполегливість учительки? («І роботи час проганяє втому» або «А у тебе знов та ж доріжка в клас».)
9) Які предмети щоденного вжитку школярів згадуються у вірші? («Зошитки малі».)
10) Якими словами підкреслює поет незламність учительки, її мужність? («Постать несхила».)
11) Хто написав музику до вірша? (Композитор Платон Майбо-рода.)
12) У чиєму виконанні «Пісню про вчительку» почули в усьому світі? (Народного артиста України Дмитра Гнатюка.)

VI. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичного оцінювання; підготувати (через урок) «поетичну хвилинку», усний твір «Улюблений учитель моєї мами (тата, бабусі, дідуся, сестри, брата)»; ілюстрації до вірша «Вчителька»; за бажанням вивчити вірш напам’ять (або заспівати).

А. Малишко, «Вчителька», українська література

Повернутися на сторінку Українська література, шкільна програма

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *