Урок 50 (читання). Тема. Звуки [л], [л’]. Позначення їх буквами Л, л («ел»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 50 (читання). Тема. Звуки [л], [л’]. Позначення їх буквами Л, л («ел»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: вчити учнів правильно вимовляти звуки [л], [л’], позначати їх літерами Л, л («ел»); закріплювати вміння розрізняти функціональне значення звука і букви, виробляти навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати фонематичний слух, естетичні смаки; виховувати бережливе ставлення до тварин.

    Обладнання: піраміди слів; предметні малюнки та звуко-складові моделі до них; фішки, макет сонечка; малюнки до загадок; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».

    ХІД УРОКУ 50 (читання). Тема. Звуки [л], [л’]. Позначення їх буквами Л, л («ел»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    Встаньте, діти, всі рівненько.
    Посміхніться всі гарненько.
    Посміхніться ви до мене,
    Посміхніться і до себе.
    Дзвоник дав сигнал — пора.
    Починаєм, дітвора.

    Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

    II. Повторення вивченого матеріалу

    1. Повторення вивчених букв і звуків

    2. Читання пірамідок

    440

    3. Відгадування загадок, поєднання відгадок зі звуко-складовими моделями

    • Де кінчається алейка,
    Стала хатка під дашком,
    І живе у ній сімейка
    Що годує нас медком. (Вулик)

    • Не гіркий, і не солоний,
    А солодкий і червоний.
    Як же зветься цей товстун?
    Здогадались? Це… (кавун).

    • Сірий, зубастий
    По лісу блукає,
    Їжу шукає. (Вовк)

    Учитель на дошці виставляє малюнки і картки зі звуко-складовими моделями слів-відгадок.

    441

    III. Мотивація навчальної діяльності

    1. Вивчення вірша з елементами ейдетики

    Лис ласкає лисеня,
    А лосиха — лосеня,
    Лев ласкаво лапою
    Левенятко ляпає.

    2. Виділення звуків [л ] [л’] з вірша
    — Які звуки найчастіше зустрічаються в цьому вірші?
    — Назвіть слова з цими звуками.

    IV. Повідомлення теми і завдань уроку
    — Отже, ви здогадались, що сьогодні на уроці ви вивчатимете звуки [л ] [л’], навчитеся друкувати букву, яка їх позначає на письмі. На вас чекають цікаві завдання, вправи, ігри. Разом спробуємо дізнатися, у назвах яких тварин є звуки [л ], [л’]. А також пригадаємо, як слід ставитися до тварин.

    V. Ознайомлення з новим звуком

    1. Артикуляція звуків [л ] [л’], віднесення їх до приголосних

    2. Аналітико-синтетичні вправи
    1) Гра «Утвори склад».
    2) Гра «Назви звук».
    3) Гра «Утвори слово зі звуків і вкажи місце звука у слові». [л’, і, с] [с’, і, л’] [л, о, с’] [ с, л, о, н ]

    3. Робота в парах
    — Пригадайте утворені слова і викладіть звукову модель найдовшого слова.

    4. Гра «Добери своє слово»

    VI. Ознайомлення з новою буквою

    1. Розглядання та аналіз форми букви. Добирання предметів з навколишнього середовища, схожих на нову букву

    2. Назва і місце букви в касі

    3. Друкування літер Л, л у зошиті
    Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма.

    4. Утворення і читання складів
    На дошці — макет сонечка, на промінцях написані літери а, о, и, і, у, в середині — л. Учні утворюють і читають прямі та обернені склади.

    442

    Фізкультхвилинка

    Лі-лі-лі! Лі-лі-лі!
    Діти ми малі.
    Працювали, натомились,
    Відпочити захотілось.
    Ла-ла-ла! Ла-ла-ла!
    Захитались дерева!
    Ли-ли-ли! Лі-лі-лі!
    Гнуться віти до землі.
    До сонечка зростали,
    Височенькі стали
    Від тепла і від водиці,
    А ми сідаєм знову вчиться.

    VII. Робота за Букварем (читання складів і слів)

    Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

    Широко розплющу очі,
    Роздивлюся все охоче.
    (Учні максимально широко розплющують очі.)
    Потім мружусь, наче киця,
    І заплющую очиці!
    (Учні міцно заплющують очі.)

    Вправа повторюється 20 разів.

    VIII. Продовження роботи за Букварем (робота над текстом)

    IX. Підсумок уроку
    — Які звуки ми сьогодні вивчали?
    — Якою буквою вони позначаються на письмі?
    — Пригадайте, про яких тварин ми з вами вели розмову.
    — Як слід ставитися до тварин?

    Урок 50 (читання). Тема. Звуки [л], [л’]. Позначення їх буквами Л, л («ел»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
