УРОК 5. Тема. Слово має колір, уроки читання 3 клас

    УРОК 5. Тема. Слово має колір, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: Є. Гуцало «Якого кольору слова».

    Мета: вчити дітей мислити нестандартно; розвивати інтерес до навколишнього життя; знаходити рішення поставлених проблем; стимулювати дітей висловлювати свої власні ідеї; формувати бережливе ставлення до слова; розвивати інтерес до етимології слів.

    Обладнання: картки зі словами.

    ХІД УРОКУ 5. Тема. Слово має колір, уроки читання 3 клас

    I. Організація класу

    Учитель
    Добрий день вам, любі діти!
    Як нам з вами не радіти?
    Можем з вами гомоніти,
    Слово до слова —
    Звучить рідна мова.

    II. Вправи для вдосконалення читацьких навичок

    1. Виразне читання вірша.

    У нашій рідній мові
    Чарівні є слова.
    Слова ці всім відомі,
    Бо сила в них жива.

    2. Робота над скоромовкою. Читайте повільно, швидко, ще швидше.

    Скоро, скоро мовить Санька
    Скоромовки-спотиканки,
    Слово в слово ловко
    Скоро мовить скоромовки.
    Є слова в нас добрі й милі,
    Є пекучі, як вогонь.
    Від одних душа співає,
    А від інших серце плаче.
    Але мова в нас чудова —
    Не пропустить злого слова.

    3. Гра «Заборона».
    На одному диханні мовчки прочитайте всі слова, записані на картках. А потім вголос прочитайте лише теплі, спокійні слова.

    Чудовозлість
    травиночкадобро
    рідненькавійна
    самотністьрадість
    матусящастя
    смертьдушевність
    любовсміх
    заздрістьненависть

    — Яким словам ми скажемо — ні?

    III. Повідомлення теми і мети уроку
    — Від гарних слів і настрій гарний, бадьорий! Навіть хочеться співати! А чи завжди ми прислухаємось до слів? І не тільки чуємо, але й пізнаємо їх серед різнобарвного царства кольорів? Велика майстерність — чути слово, бачити його і вміло ним володіти.
    Це хвилює і письменника Євгена Гуцала, який написав оповідання «Якого кольору слова».

    IV. Робота над оповіданням

    1. Читання тексту вчителем.
    Учитель й учні біля вікна. Діти дивляться у далечінь, а вчитель тихо-тихо читає оповідання.
    — Як ви почували себе під час читання цього тексту?
    — Що вас зацікавило?
    — У яких кольорах автор бачив навколишній світ?

    2. Словникова робота.

    Гра «Хто швидше?»
    Швидко читайте і запам’ятовуйте якнайбільшу кількість слів.

    Чистеусмішказнають
    усміхненеплаттядозрівають
    найдужчекольоританути
    синєвареникиуявити
    зеленемерехтінняпосиніла
    ряснішепролісокприпустити
    золотистевісквподобав

    — Поясніть значення слів:
    смарагдове — зелене;
    жалоба — сум, туга;
    силкуватися — намагатися.

    3. Читання тексту учнями вголос «ланцюжком».

    4. Вибіркове читання.
    — Прочитайте, як автор описує небо.
    — Які слова уявляються автору синіми?
    — Якого кольору слово «осінь»? Чому?
    — Якого кольору «зозуля», «пролісок», «ворона»!
    — Чому для автора слова «рідна мама», мов усі кольори, разом узяті?
    — Який абзац прочитаєте як роздум-міркування?

    5. Творча робота.
    — В яких кольорах ви бачите свій чарівний світ? Відшукайте у своєму серці найкращі кольорові слова і спробуйте за допомогою цих кольорів намалювати його.

    V. Підсумок уроку
    — Дорогі діти! Зростайте спостережливими та допитливими. Бо тільки той, хто вміє вдивлятися, може побачити чарівне й незвичайне.
    Відкривайте свої серця для краси і добра. Будьте щирими і мудрими. Будьте уважними до слова. Бо слово… буденність і значущість; простота і тайна; звичайність і магія; і це все вміщується у ньому.
    Слово одне, а бач, що воно може. Але людина придумала слова не для зла, не для нападу, а для добра. Шануйте й бережіть добре слово!

    УРОК 5. Тема. Слово має колір, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
