УРОК 5. Тема. Робота з насінням медоносних квітів. Виготовлення аплікаціїз гречки, пшона. їжачок. Конспекти уроків трудового навчання, 4 клас

  УРОК 5. Тема. Робота з насінням медоносних квітів. Виготовлення аплікаціїз гречки, пшона. їжачок. Конспекти уроків трудового навчання, 4 клас

  Мета: вдосконалювати навички роботи з різним природним матеріалом; вчити планувати послідовність виконання трудових операцій; виховувати емоційно-позитивне ставлення до тварин, любов до праці, відповідальне ставлення і творчий підхід до справи, естетичний смак, вміння дотримуватись порядку на робочому місці.

  Обладнання: картон, клей, щіточка для клею, шаблон їжачка, насіння гречки, маку, пшона, ілюстрації, зразок виробу.

  ХІД УРОКУ 5. Тема. Робота з насінням медоносних квітів. Виготовлення аплікаціїз гречки, пшона. їжачок. Конспекти уроків трудового навчання, 4 клас

  I. Організація учнів класу
  — Подивіться, чи все необхідне ви підготували до уроку, чи охайне ваше робоче місце.

  II. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Вступна бесіда.

  Золота красуня — осінь-чарівниця!
  По землі ступає, золотом іскриться.
  В жовте і червоне листячко фарбує
  І картини дивні, чарівні малює!
  Небо синє, листя кольорове!
  А яке довкілля радісне, чудове!

  — Чи подобається вам осінь?
  — Чим саме?

  — Так, осінь щедра на подарунки. Але разом із подарунками вона приносить багато турбот, особливо тваринам. Вони саме в цю пору старанно готуються до зими і здійснюють активні дії. А саме: багато звірів переселяються жити в інші місця, очищають своє тіло від паразитів, влаштовують зимові схованки, заготовляють корми на зиму.
  Одним із важливих засобів підготовки звірів до зими є накопичення жиру, який утворюється за рахунок посиленого харчування.

  — Які звірі залягають у сплячку?

  2. Відгадування ребусів.

  624

  III. Повідомлення теми і мети уроку
  — Про одну з цих тваринок ми сьогодні й будемо розмовляти і спробуємо виготовити аплікацію.

  1. Відгадування загадки.

  Гостроносий і малий,
  Сірий, тихий і незлий.
  Вдень ховається. Вночі
  Йде шукать собі харчі.
  Весь із тонких голочок.
  Як він зветься? (їжачок)

  2. Розповідь про їжака.
  — Їжак — невелика тваринка (довжина тіла — 20—30 см). Замість волосся його спина вкрита міцними колючками. Вони надійно захищають їжака від ворогів. У випадку небезпеки він швидко згортається у колючий клубочок із 6—8 тисяч голок. Свій колючий покрив їжак використовує також для перенесення матеріалу для будівництва гнізда.
  Їжак — нічна тварина. Вдень він спить у своїй схованці, а вночі виходить на пошуки їжі.

  Чим живиться їжак? Живиться комахами та їх личинками, черв’яками, слизнями. Іноді його здобиччю стають жаби, миші, змії, яйця птахів, які гніздяться на землі.
  Розшукати здобич вночі їжаку допомагає дуже добрий нюх. Зір, слух у нього погані.
  Отже, їжак живиться тваринною їжею. Чому ж тоді нерідко малюють їжаків із яблуками, грушами на спині? Ви думаєте, що цим він живиться? Ні! їжаки наколюють лісові яблука для того, щоб кислий сік, який потрапляє йому в шкіру, виганяв бліх. Ці паразити дуже дошкуляють тварині, а дістатись лапою до них неможливо. Яблуко або випадково впало їжаку на спинку, або він чистить свої голки.
  Їжаки їдять дуже багато, протягом літа нагромаджуючи під шкірою жир. Жир потрібний їм на період зимової сплячки, оскільки їжу на зиму їжаки не запасають.
  Із настанням холодів їжаки залазять у гнізда, які влаштовують під корінням дерев, купами хмизу або листя, у норах, і впадають у зимову сплячку. Сплять їжаки міцно. У них знижується температура, сповільнюється дихання. За зиму їжак втрачає майже половину своєї маси. У дуже суворі зими багато їжаків гине від холоду.
  Але небезпечний і зимовий сон для колючого. Сильні морози і відлиги часто гублять тваринок, які вибрали місце для зимівки. Лисиці, особливо ранньою весною, коли починає танути сніг, відшукують їх. Лисиці розривають нори і з’їдають їжака, залишаючи лише пусту колючу шкіру.
  Не дивлячись на те, що від їжака людина не отримує ані хутра, ані смачного м’яса, він — корисна тварина. Адже їжаки охороняють ліси, поля, сади і городи. Щоб задовольнити свій апетит, вони поїдають велику кількість шкідливих комах, слизняків, мишей.

  IV. Робота над темою уроку

  1. Пояснення вчителя. Інструктаж.

  а) Розгляд зразка роботи.
  Діти встановлюють, із чого виготовлена аплікація (з насіння гречки, пшона та маку).
  — Що взято за основу? (Картон)

  б) Порядок виконання роботи:
  — обведення шаблонів на картоні;
  — вирізання паперового їжачка;
  — змащування основи клеєм;
  — оформлення роботи.

  2. Повторення правил користування ножицями та клеєм (див. урок 1).

  3. Самостійна робота учнів. Індивідуальна допомога учням.

  Фізкультхвилинка

  Продовження практичної роботи.

  У ході роботи вчитель наголошує на тому, що потрібно стежити за порядком на своєму робочому місці, адже «не там чисто, де прибирають, а там, де не смітять».

  V. Підсумок уроку
  — Що вам сподобалося на уроці?
  — З якими матеріалами ви працювали? Організація виставки кращих дитячих робіт. Оцінювання робіт учнів за «шкалою оцінювання».
  — До наступного уроку підготуйте пластилін.

  УРОК 5. Тема. Робота з насінням медоносних квітів. Виготовлення аплікаціїз гречки, пшона. їжачок. Конспекти уроків трудового навчання, 4 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків трудового навчання, 4 клас

  Комментарии закрыты.