Ш. Перро «Кіт у чоботях», читання
Матеріал до уроку: .
Мета: закріпити знання про ознаки чарівної літературної казки; удосконалювати уміння виразного читання діалогів із урахуванням відтворених у них почуттів, уміння знаходити в казці зачин, основну частину та кінцівку; визначати послідовність подій; виховувати почуття вдячності за зроблене добро; розвивати кмітливість, пам’ять, логіку мислення, образність словесного малювання, уяву.
Обладнання: портрет Шарля Перро, виставка казок, ребуси.
Хід заняття Ш. Перро «Кіт у чоботях», читання
II. Підготовка до сприймання нового матеріалу
— А чудова веселкова країна Дитинства зараз пропонує нам вирушити у дивовижну і прекрасну подорож.
А в яку, ми дізнаємось, коли розгадаємо цей кросворд.
1. Розгадування кросворда.
1) Всіх він любить незрадливо,
Хто б до нього не ходив.
Пригадали? Це ж наш Гена,
Це наш Гена — … (крокодил).
2) До школи з букварем крокує
Хлопчик дерев’яний,
Потрапляє замість школи
В балаган полотняний.
Як називається ця книжка?
Як звуть цього хлопчика? (Буратіно)
3) Зі сторінок букваря
До вас у клас з’явився я,
Але, щоб знали ви надалі,
Народився я в журналі.
Хто нам зараз би назвав
Моє ім’я та журнал? (Мурзилка)
4) Він бороду довгасту має,
Ляльок в театрі б’є і сварить,
А голос в нього — справжній бас.
Хто ж це, діти?… (Карабас).
5) Він звірят усіх лікує,
Від халеп різних рятує
І зайчат, і мавпенят
Бегемотів, тигренят.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів так болить,
Наш добрий лікар… (Айболить).
Давайте прочитаєм це слово-ключ разом. (Казка)
2. Бесіда. Мотивація.
— Отож, сідайте зручніше, будь ласка
Сьогодні у гості прийшла до нас казка.
Ця гостя є найбільшим щастям і необхідна кожній дитині. Казка для кожного з нас — духовна потреба. Вона виникла найпершою серед усіх творів писемної та усної літератури й існує з незапам’ятних часів. Казкар завжди залишається для людини чародієм, творцем добра і краси, які дуже потрібні в житті.
Казка існує для того, щоб зберегти найкращі людські почуття. Кожній людині вона дарує надію.
3. Виразне читання вірша.
(Вірш записано на дошці.)
Мрії наші теж здійсняться —
Будем казочку читать!
Будемо в нас на уроці
Вічну казку прославлять.
— Казка — справа серйозна. Давайте всі згадаємо казки, які ми вже з вами знаємо.
Діти пригадують, орієнтуючись на опорну схему.
4. Гра «Поримуймо разом».
Діти ходили, діти гукали,
Дружно у парку казку (шукали).
Може, під кущиком, чи під місточком?
Може, накрилась кленовим (листочком)?
Хлопці гасали, бешкетували…
Що ви? Це казку вони (доганяли).
— Казко, постій, гей, озовися!,
Та не жартуй з нас, тихо, не смійся!
Казка із сонечком з неба злетіла.
Ні, нашу казку кізонька (з’їла).
Та, слава Богу, казка знайшлася.
Будемо слухати, чи гарна (вдалася).
III. Робота над новим матеріалом
1. Розповідь про письменника.
—Я наперед вам, дітки, скажу, що гарна, бо написав її відомий французький казкар Шарль Перро, який народився більше ніж триста років тому.
Ш. Перро був вихідцем із багатої сім’ї і служив при королівському дворі, був чиновником і поетом.
Ш. Перро був першим у Європі, хто почав писати казки.
2. Повідомлення теми й мети.
— Сьогодні ми прочитаємо його чудову казку «Кіт у чоботях».
3. Опрацювання першої частини казки Ш. Перро «Кіт у чоботях».
1) Словникова робота.
Слова зі «Словничка-сундучка».
Читання слів у різному темпі: повільному, середньому та прискореному.
Кіт | король |
млин | палац |
хліб | куріпки |
слова | хазяїн |
брат | кроленя |
узув | спадщина |
плече | борошно |
2) Комбіноване читання першої частини. Читання вголос (по абзацах).
а) До слів «Як тільки кіт одержав…».
б) Далі читати «ланцюжком» до слів «Дуже гордий».
3) Самостійне читання до кінця.
4) Аналіз змісту прочитаного.
— Що мірошник залишив у спадок свої синам?
— Чому засмутився менший брат?
— Зачитай, яку обіцянку дав кіт своєму господареві.
— Як почав діяти кіт?
— З якими дарунками він звертався до короля?
4. Опрацювання другої частини.
1) Словникова робота.
Вправи для розширення поля читання. Читання пірамідок слів.
Кіт тому річки поради Карабас визирнув подарунок | він одяг вдачу карети упізнав ласкавий найкращих |
2) Самостійне читання другої частини.
3) Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Про що довідався кіт?
— Зачитайте, що порадив кіт своєму господареві.
— Чи повірив їм король?
— Зачитайте, яким він став у королівському одязі.
5. Опрацювання третьої частини.
Гра «Небо — земля»
6. Опрацювання четвертої частини казки. Читання виголос по абзацах.
— Куди прибіг кіт?
— Як зустрів людожер кота?
— На кого спочатку обернувся людожер?
— У чому виявилася хитрість кота?
7. Опрацювання п’ятої частини казки. Читання «ланцюжком».
— Чи вдалося котові закінчити свою вигадку?
— Чи помітив король хитрість і неправду?
— Як закінчилась ця казка?
8. Вправи для розвитку швидкості читання.
1) Читання вправою «Доповнити речення».
Гості увійшли у велику…
Кіт так перелякався…
Маркіз низько вклонився…
2) Гра «Відновіть речення».
Я… хоче…, па… Марк…, ви може… ста… м… зя…!
3) Творча робота.
— Уявіть собі, що ми режисери і нам вдалось поставити цю казку. Давайте інсценуємо її, використовуючи деякі власні сюжети.
4) Гра «Ми — художники».
Завдання: придумати ілюстрації до казки.
IV. Підсумок
— Чи сподобалась вам казка?
— Як вдалося котові розправитися з людожером?
— А чи сподобався вам господар, як він ставився до кота?
Ш. Перро «Кіт у чоботях», читання
Повернутися на сторінку Читання