УРОК 4. Тема. «Гнів Перуна» (слов’янський міф про походження птахів), уроки читання 4 клас

    УРОК 4. Тема. «Гнів Перуна» (слов’янський міф про походження птахів), уроки читання 4 клас

    Мета: ознайомити учнів зі слов’янським міфом; дати уявлення про його витоки; розвивати зв’язне мовлення; вдосконалювати навички швидкого, виразного, свідомого читання; виховувати бажання вивчати історію свого народу.

    Обладнання: картки зі словами, малюнок із зображенням кам’яного ідола.

    ХІД УРОКУ 4. Тема. «Гнів Перуна» (слов’янський міф про походження птахів), уроки читання 4 клас

    І. Вправи для розвитку читацьких навичок

    1. Читання слів з «карток-блискавок».
    Перун, Ярило, Сварог, Чорнобог, Дажбог, Вирій.

    2. Читання слів із пропущеними голосними.

    П р н,
    Св_р_г,
    В_р_й,
    Д_жб_г,
    Ч_рн_б_г,
    _р_л_.

    — Це — імена слов’янських богів.

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Читання тексту міфу «Створення людей» і відповіді на запитання підручника.

    2. Стислий переказ тексту.

    3. Переказ самостійно знайдених міфів.

    III. Вивчення нового матеріалу

    1. Мотивація навчальної діяльності.
    — Чи пам’ятаєте ви, які народи належать до слов’янських?
    — Сьогодні ми будемо читати слов’янський міф «Гнів Перуна».

    2. Читання тексту вчителем.
    — Про які часи йдеться в міфі?
    — Хто його дійові особи?

    3. Словникова робота.
    Волхви, гукри, Гук, Слава, одчайдушний.
    — Самостійно прочитайте пояснення цих слів.
    — До слова одчайдушний доберіть синоніми.

    4. Читання міфу учнями мовчки.
    — Як з’явилися на світі ластівки?

    5. Читання міфу «ланцюжком».

    6. Відповіді на запитання за змістом.
    — Чому Мисливцеві дозволяли полювати у Перуновій пущі?
    — Кому не дозволялося там полювати?
    — А кому заборонялося там з’являтися?
    — Чи часто Мисливець полював у Перуновій пущі?
    — Коли він користувався цим правом?
    — Чому Мисливець заборонив жінці йти на полювання разом із ним?
    — Чи послухалася його жінка?
    — Що вона зробила?
    — Як бог Перун покарав неслухняну жінку?
    — Чому він перетворив на ластівку і Мисливця?

    7. Фізкультхвилинка.

    8. Вибіркове читання.
    — Прочитайте, якого роду був Мисливець.
    — Як Мисливець рятував від голоду людей свого селища?
    — Коли Мисливець ходив на полювання у Перунову пущу?
    — Доведіть рядками твору, що дружина Мисливця була його вірним другом.
    — Прочитайте опис бою Мисливця і вепра.
    — Прочитайте опис ластівок.

    9. Складання плану і запис його в зошитах.

    10. Стислий переказ тексту.

    IV. Підсумок уроку
    — Що нового дізналися на уроці?
    — Які імена давніх слов’янських богів запам’ятали?
    — Яке явище описує міф «Гнів Перуна»?
    — Якими ви уявляєте Перуна, Мисливця і його дружину?

    V. Домашнє завдання

    1 група. Знайти і прочитати у додатковій літературі, як прадавні слов’яни пояснювали походження інших птахів.
    2 група. Підготувати стислу розповідь за прочитаним.
    3 група. Навчитись виразно читати слов’янський міф «Гнів Перуна» і відповідати на запитання за його змістом.

    УРОК 4. Тема. «Гнів Перуна» (слов’янський міф про походження птахів), уроки читання 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
