Урок 38 (читання). Тема. Звук [м]. Позначення його буквами М, м («ем»). Перехід до читання прямих складів типу злиття ПГ, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 38 (читання). Тема. Звук [м]. Позначення його буквами М, м («ем»). Перехід до читання прямих складів типу злиття ПГ, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити дітей зі звуком [м], його артикуляцією, буквами М, м («ем»), що його позначають; формувати в учнів уміння читати прямі склади з буквою М («ем») та вивченими голосними; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять; удосконалювати навички звуко-буквеного та звуко-складового аналізу слів; вправляти в читанні окличних речень; виховувати зацікавленість, любов до природи, бажання активно працювати.

    Обладнання: картки з друкованими великою і малою буквами, картки зі словами та друкованими схемами, предметні малюнки, мапа.

    ХІД УРОКУ 38 (читання). Тема. Звук [м]. Позначення його буквами М, м («ем»). Перехід до читання прямих складів типу злиття ПГ, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    Швидко пролунав дзвінок,
    Розпочати час урок.
    Ми навчаємось старанно,
    І працюєм залюбки.
    Друзі скажуть: «Бездоганно!
    Ви усі — розумники!»

    — Сьогодні ми вирушимо в подорож. Про нашу подорож дізналися мешканці чарівного міста Казок і приготували вам подарунки. Але ось біда — подарунки забрала у свою хатину Баба Яга. Щоб ми їх таки змогли знайти, вона залишила нам мапу та супутника.
    Ось і наш супутник — Лісовик. (Учитель вивішує на дошку малюнок.)
    — Ви готові подорожувати? Тоді вирушаємо!

    II. Актуалізація опорних знань учнів
    — Перед нами річка. Щоб її перейти, нам потрібно пригадати всі букви, що вивчили.

    Гра «Добери пару»
    — На магнітній дошці — «зірки» зі словами: овес, акула, літак, дитина. Вам потрібно до кожного слова підібрати відповідну схему.

    416

    Гра «Телеграф»
    — Я називаю слова, а ви передаєте їх по телеграфу в інше місце. Скільки у слові складів, стільки разів треба стукнути ручкою по парті.
    Лисиця, корова, огірок, квіти, село, ліс
    — Ви правильно виконали завдання. Ми перейшли річку та опинилися в лісі.

    III. Повідомлення теми і завдань уроку
    — Сьогодні під час подорожі ми з вами ознайомимося з новою літерою. З якою саме, ви дізнаєтесь, коли послухаєте віршик.

    З букви «ел» для цирку
    Змайстрували гірку,
    Щоб катались звірі
    І жили у мирі.
    Прибігає тут Осел
    І з’єднав дві букви «ел».
    Вийшла гойдалка, гамак
    Й буква «ем».
    А чи не так?

    Фізкультхвилинка

    Один — два — три, з нами до лісу ходи.
    Один-два-три-чотири-п’ять — будем в лісі крокувать.
    Там пташок ми зустрічаєм,
    Разом з ними політаєм
    Разом з зайцем пострибаєм
    А від вовка — повтікаєм.
    Як лисичка до зайчат підкрадемося.
    Перші проліски у лісі знайдемо.
    Як ведмедик клишоногий потанцюємо,
    Ледве чутно тихим лісом помандруємо.

    IV. Вивчення нового матеріалу
    — У цьому лісі є хазяїн — це Мухомор Мухоморович.
    Щоб ми змогли пройти через ліс та не заблукати в ньому, він пропонує свою допомогу. Але тільки в тому разі, якщо ми розгадаємо таємницю слова.

    1. Загадка
    — Я цьому дивуюся щоденно, —
    Татові зізнавсь малий Славко,—
    Чому корова їсть траву зелену,
    А дає нам біле… (молоко).

    — Яким звуком починається слово-відгадка?

    Артикуляція звука [м]
    — Коли вимовляємо звук [м], губи міцно стулені, а потім різко розкриваються; повітря проходить через рот и ніс. Вимовте за мною звук. Який він за звучанням? Чому?

    2. Гра «Впіймай цей самий звук»
    — Якщо ви почуєте у слові звук [м], плескайте у долоні.
    Окунь, малина, абрикос, ромашка, книга, мама, зима, рука, місяць, стіл, ведмідь.

    3. Позначення звука буквою
    — Звук [м] позначається на письмі буквою «ем». Повторіть назву букви. Буква «ем» є велика і мала. (Учитель демонструє картки з літерами.)
    — Велику букву вживають на початку речення, коли пишуть імена чи прізвища.
    Наш Мухомор Мухоморович запитує у вас, які ви знаєте імена, що починаються на букву «ем»? (Учні називають імена.)
    — Ми вирушаємо далі. На шляху — замок.
    Щоб увійти до замку, потрібно опустити міст, а для цього ми повинні виконати завдання. Але спочатку пригадаємо, як сидіти за партою під час читання.

    Робота за Букварем

    Читання слів. Спочатку вчитель читає слова, потім — учні «луною».
    — Роздивіться малюнки в Букварику. Що зображено на цих малюнках? Знайдіть до кожної звукової схеми відповідний малюнок.
    — Діти, подумайте, кого зі своїх друзів побачив на сторінках Букварика хазяїн лісу, у якому ми були? (Мухомора) Складіть речення з цим словом за схемами.

    417

    — Ми увійшли до замку. Поряд із замком — озеро. У озері живуть жабки. Давайте розвеселимо їх.

    Фізкультхвилинка

    Важко зайчику стояти,
    Треба трішки пострибати:
    Скік-скік-скі-скік.
    Важко зайчику сидіти,
    Треба трішки відпочити:
    Скік-скік-скі-скік.
    Лісовичок Ох став на мох.
    Руками помахав, весело пострибав.
    Нахил вправо, нахил вліво —
    Можна братися до діла.

    V. Узагальнення вивченого матеріалу
    — У цьому замку потрібно вести бесіди. Ось і ми порозмовляємо.

    Робота за Букварем

    1. Розвиток зв’язного мовлення
    Спочатку я прочитаю вам текст, а ви слідкуйте. Зверніть увагу на те, що кожне речення починається великою літерою. У кінці речень можуть бути різні знаки. Які саме? (Крапка, знак оклику, знак питання)
    За малюнком підручника діти складають речення, будують зв’язну розповідь.
    — Ми виходимо із замку і продовжуємо шлях. Попереду — хатинка на курячих ніжках.
    Щоб вона повернулася до нас, потрібно відгадати кросворд.

    2. Розгадування кросворда

    418

    1) Запалили в чистім полі
    Квіти гарні, всі червоні.
    То палає влітку так
    Польовий червоний… (мак).

    2) Мию, мию без жалю.
    Мию там, де брудно.
    Цю роботу я люблю,
    Та від неї худну. (Мило)

    3) Мені мама з магазину
    Принесла в обгортці зиму,
    Я її за мить зігрів.
    Як? А дуже просто — з’їв. (Морозиво)

    4) На дереві грається,
    Угору піднімається,
    На хвості гойдається.
    І зветься це малятко
    Веселе… (мавпенятко).

    VI. Підсумок уроку
    — Молодці! Баба Яга зраділа, що ми виконали завдання правильно та швидко. Але хоче дещо перевірити.
    — З яким звуком ознайомились сьогодні?
    — Яку букву позначає цей звук?
    — Назвіть слова, де ця буква зустрічається на початку й у кінці слова.
    — Вам сподобалася подорож? А ось і наші подарунки. (Учитель роздає подарунки.)

    Урок 38 (читання). Тема. Звук [м]. Позначення його буквами М, м («ем»). Перехід до читання прямих складів типу злиття ПГ, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
