УРОК 38. Тема. Слухайся маму й татка — і буде все в порядку, уроки читання 3 клас

    УРОК 38. Тема. Слухайся маму й татка — і буде все в порядку, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: Н. Куфко «Гуси-лебеді».

    Мета: продовжити знайомити з особливостями п’єси; вчити учнів інтонаційно виділяти слова, важливі для розуміння твору; вдосконалювати навички виразного читання; вчити порівнювати твори; розвивати уяву й фантазію; виховувати у дітей любов і повагу до своїх братиків і сестричок.

    Обладнання: серія малюнків до російської народної казки «Гуси-лебеді», маски для інсценізації п’єси.

    ХІД УРОКУ 38. Тема. Слухайся маму й татка — і буде все в порядку, уроки читання 3 клас

    І. Підготовка до вивчення нового матеріалу

    1. Гра «Згадайте казку».
    (На дошці написані опірні слова, за якими діти мають зрозуміти, про яку казку йдеться.)

    Дідбабаяйцекуркамишка. («Курочка ряба»)
    Котиклискапівниклисенята. («Котик і Півник»)
    КнязівназмійКирило («Кирило Кожум’яка»)
    ПтахоловХодитутДуплотес (О. Зима «Закляття золота й вогню»)
    Бабусякаченятаведмідьпесик (О. Олесь «Бабусина пригода»)
    АльонушкаБабаЯгагуси-лебеді. («Гуси-лебеді»)

    — Які з цих казок літературні?
    — А які — народні? Який народ склав казку «Гуси-лебеді»? (Російська народна казка)

    2. Робота із серією малюнків.
    На дошці виставлені малюнки до казки «Гуси-лебеді», але не за порядком. Учні повинні пригадати зміст казки і відновити порядок малюнків.

    II. Повідомлення теми і мети уроку
    — Українська письменниця Ніна Куфко оновила цю російську народну казку і створила віршовану п’єсу-казку із такою ж назвою.

    III. Опрацювання п’єси-казки Н. Куфко «Гуси-лебеді»

    1. Ознайомлення із дійовими особами п’єси.
    — Прочитайте мовчки перелік дійових осіб.
    — Як звати дівчину? А її брата?
    — Які дійові особи такі ж, як і в російській казці? (Мати, батько, подруги, піч, річка, гуси)
    — Яких нових героїв додала автор? (Кіт, сова, черешня, їжак)

    2. Словникова робота.
    — Щоб легко було читати, потренуйтесь у вимовлянні слів. (Діти читають слова в парі.)

    Метківелілаґанок
    котичоккульгаємабуть
    крашанкиВеликденьлюдожери
    вклонилисьзустрічаютьдомовились

    — Поясніть значення слів:
    метке — швидке, енергійне;
    людожери — казкові істоти, ява можуть з’їсти людину.
    — Доберіть слова, близькі за значенням до Великдень (Пасха), веліла (накюта), кульгає (шкутильгає), мабуть (можливо, напевно).

    3. Первинне ознайомлення з текстом. Діти читають п’єсу одразу за особами.
    — Де відбуваються дії п’єси?

    4. Аналіз змісту п’єси. Вибіркове читання.
    — В яку пору року відбувається дія казки?
    — Чому так думаєте? Доведіть словами з тексту.
    — Якою була Орися? Прочитайте.
    — Хто викрав Іванка? Кого зустріла Орися? (Прочитайте, що наказала сова дівчинці.)
    — Кого ще зустріла Орися? Чи дотрималась вона поради сови? Чи добра була ця порада?
    — Хто пояснив Орисі, як визволити брата?
    — Прочитайте, хто живе у лісовій хатці.
    — Хто і як допоміг Орисі та Іванкові врятуватися?

    5. Спостереження за мовленням дійових осіб.
    — Хто з дійових осіб не має слів? Розкажіть, які дії повинен виконати кожен з них.
    — Чиї слова читати найлегше? (Ведучих) Чому?
    — Які зміни настрою слід передавати словами Орисі? З якою інтонацією потрібно читати слова черешні, печі, річки?

    6. Інсценізація казки.
    Діти обирають уривок казки дня інсценізації — той, що найбільше сподобався.

    7. Порівняльний аналіз п’єси-казки.
    — Порівняйте казку Н. Куфко і російську народну казку.
    — Чим вони подібні?
    — Чим відрізняються?

    IV. Підсумок уроку
    — Які особливі прикмети має п’єса?
    — Доведіть, що «Гуси-лебеді» — чарівна казка.
    — Подумайте і продовжте речення: «Щоб показати п’єсу на сцені глядачам, потрібно…».

    УРОК 38. Тема. Слухайся маму й татка — і буде все в порядку, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
