УРОК 35. Тема. Чи знаєте ви, якими можуть бути грім і вітер? М. Познанська «Грім». М. Вінграновський «Грім». Є. Горева «Весняний вітер», уроки читання 4 клас

    УРОК 35. Тема. Чи знаєте ви, якими можуть бути грім і вітер? М. Познанська «Грім». М. Вінграновський «Грім». Є. Горева «Весняний вітер», уроки читання 4 клас

    Мета: вдосконалювати виразність читання; розвивати спостережливість, образне мислення й мовлення учнів; збагачувати мовлення образними висловлюваннями, порівняннями; вчити доводити свої твердження рядками твору, зіставляти різні форми опису природних явищ.

    Обладнання: картки зі словами.

    ХІД УРОКУ 35. Тема. Чи знаєте ви, якими можуть бути грім і вітер? М. Познанська «Грім». М. Вінграновський «Грім». Є. Горева «Весняний вітер», уроки читання 4 клас

    І. Мовна розминка

    1. Відгадування загадки.
    Билиця зразу й небилиця:
    по хмарах їде колісниця,
    немов знайти дорогу хоче —
    то постоїть, то знов гуркоче. (Грім)

    2. З’ясування значення слова.
    — Прочитайте три визначення і встановіть, яке з них тлумачить слово грім.
    1) Відбиття звуку від якоїсь перешкоди; відгомін;
    2) рух потоку повітря в горизонтальному напрямі;
    3) гуркіт і тріск, що супроводжують блискавку під час грози.
    — Поміркуйте, які слова визначено у двох інших випадках. (Луна, вітер)

    3. Складання римованих рядків.
    — Послухайте, доведіть, не помиліться!
    Град городом прошумів, гарбузи геть чисто… (збив).
    Гримнув грім і знову град — лопотить на… (виноград).

    II. Повідомлення теми і мети уроку

    III. Опрацювання вірша М. Познанської «Грім»

    1. Читання вірша комбінованим способом (спочатку читає вчитель, останні чотири рядочки — діти).
    — Хто злякався громовиці? (Коник-стрибунець)
    — В яку пору року описана природа?

    2. Читання вірша вголос по строфах, аналіз змісту.
    — Прочитайте першу строфу. Яку картину змальовано? Чого очікувала вся природа?
    — Прочитайте другу строфу. Що змінилося у природі? З чим у вірші порівнюється грім? Як берізки зустріли дощ?
    — Кого описано в останній строфі? Чому він обірвав свою пісеньку?
    — Які слова вжив автор, щоб передати зміни у природі? (Стихла, задрімали, сплять, раптом, озвався, шумлять)
    — Знайдіть вирази, вжиті в переносному значенні, поясніть їх.
    — Які вирази вірша вам сподобалися? Чим?

    3. Словесне малювання.

    4. Виразне читання вірша.

    IV. Опрацювання вірша М. Вінграновського «Грім»

    1. Читання вірша вчителем (діти слухають, заплющивши очі).
    — Які картини постали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
    — Який настрій він викликав?

    2. Словникова робота.
    Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

    233
    — Яке слово зайве у кожній схемі? (Гриміти, слив) Чому?

    3. Повторне читання вірша напівголосно. Аналіз його змісту.
    — Що любив робити грім? Де він жив?
    — Які рядки доводять, що грім сильний? Що свідчить про те, що він добрий і спостережливий?
    — Що грім робив у саду? Чим він допоміг сливі?
    — З яким проханням до грому звернулася груша?
    — Знайдіть у вірші рядки, в яких про грім говориться як про живу істоту.
    — Що у вірші схоже на казку?
    — Яка пора року зображена у вірші? Доведіть свою думку словами вірша.
    — Знайдіть і прочитайте вирази, вжиті в переносному значенні.
    — Що можна попути і побачити за словами вірша?

    4. Вправи для розвитку швидкості читання.
    1) Гра «Хто швидше?»
    — Прочитайте усі рядочки вірша, в яких є слово грім.
    — Зачитайте той рядок, який починається з голосного.
    2) Гра «Знайди риму, добери свою».

    5. Виразне читання вірша.

    V. Опрацювання вірша Євгенії Горевої «Весняний вітер»

    1. Підготовка до самостійного питання вірша. Вправа щодо миттєвого сприймання слів.
    Слова на «картках-блискавках»: вітер, стільки, вітрила, скільки, великих, маленьких.
    Учні читають і запам’ятовують слова.
    — Назвіть спільнокореневі слова. Що ознапає слово вітрила? (Великий шматок полотна трикутної чи прямокутної форми, що прикріплюється на щоглі, за допомогою якого вітер рухає вітрильне судно.)
    — Які слова є антонімами?

    2. Читання вірша учнями мовчки.
    — Що зробив собі вітер? Хто насміхався з нього?

    3. Повторне читання вірша «ланцюжком».
    — Чому вітер грав тихо-тихо?

    4. Аналіз змісту вірша.
    — Знайдіть у вірші опис кобзи. Чим вона була незвичною?
    — Чому вона була такою великою?
    — Чому грім сміявся з вітру?
    — Як ви розумієте вислів шумів тихенької
    — Кому вітер грав свою пісню? Прочитайте.
    — Які почуття викликає у вас вітер? Чому?

    5. Різновиди читання.
    1) Читання «буксиром» напівголосно із сусідом по парті.
    2) Гра «Прочитайте початок».
    Учитель називає слово рядка, а учні знаходять і читають його початок.
    3) Гра «Незнайко» (проводять учні).
    4) Виразне читання вірша.
    — Як потрібно читати слова вітру? А грому?

    6. Робота з малюнком до вірша.
    — Хто зображений на малюнку? Доведіть, що це вітер, а не грім.
    — Як би ви зобразили грім?

    VI. Підсумок уроку
    — Вірші яких поетів ми сьогодні читали? Чим вони подібні? Який твір вам сподобався більше? Чим саме?

    УРОК 35. Тема. Чи знаєте ви, якими можуть бути грім і вітер? М. Познанська «Грім». М. Вінграновський «Грім». Є. Горева «Весняний вітер», уроки читання 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
