Вправляння у звуко-буквеному аналізі слів з м’якими приголосними, українська мова
Мета: закріплювати знання про позначення м’якості приголосних буквами я, ю, є, і; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати самостійність.
Хід заняття Вправляння у звуко-буквеному аналізі слів з м’якими приголосними, українська мова
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
- Вимовте приголосні звуки у виділених словах. Назвіть букви, якими вони позначені.
- Як ви поділили для переносу слово джерельце? Який висновок зробили?
2. Вправи на повторення
Гра «Упіймай слово»
- Упіймайте слово з двох складів (оплесками).
По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу.
- Скільки слів із двох складів у цьому вірші?
а) 3 слова;
б) 4 слова;
в) 5 слів;
г) 2 слова.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ
Сьогодні на вас чекають завдання, під час виконання яких стануть у пригоді ваші знання про тверді і м’які приголосні звуки.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником
Вправа
Учні читають і списують, вставляючи пропущені букви.
- Вираз бити дзьобом усно замініть одним словом.
- Поділіть для переносу виділені слова. (Де-ньок, дзьо-бом)
Вправа
Учитель читає текст.
- Хто із хлібів сповістив про себе?
- Де спершу озвалася перепілка?
- Куди перепілка загукує до себе?
- Послухайте текст ще один раз. Доберіть до нього влучний заголовок.
- Запишіть слова з буквосполученням ьо. Поділіть їх для переносу.
Вправа
Учні читають скоромовку тричі, щоразу прискорюючи темп. Потім записують з пам’яті.
- Знайдіть у скоромовці слово, в якому немає м’яких приголосних звуків.
- Який звук найчастіше трапляється у скоромовці?
- Поділіть для переносу виділені слова.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Зміни звук»
- Замініть твердий [л] на м’який [л’]. Прочитайте слова, що утворилися. Складіть речення зі словами біла, біля.
Галка (галька), лук (люк), лак (ляк), біла (біля), Лола (Льоля), лила (Ліля), білити (біліти), булка (булька).
- Наведіть приклади слів, які починаються (закінчуються) твердим (м’яким) приголосним звуком.
2. Робота над загадками
• У воді водиться, з хвостом родиться,
А як виростає, хвіст відпадає. (Жаба)
• Бачити — не бачить.
Чути — не чує.
Мовчки говорить.
Добре мудрує. (Книжка)
• То холодним, то гарячим
Вдома кожен мене бачив.
І співаю я від жару,
І пускаю носом пару. (Чайник)
• Ходить, бродить по болоті,
Хоче жабку упіймати,
Принести в гніздечко потім
Своїм діточкам пухнатим. (Чапля)
- Запишіть відгадки. Підкресліть букви, що позначають тверді приголосні звуки.
- Виконайте звуко-буквений аналіз слів щука, щупальця.
Вправляння у звуко-буквеному аналізі слів з м’якими приголосними, українська мова
Повернутись на сторінку Українська мова