УРОК 32. Ознайомлення з традиціями писанкарства в україні. Колірна гама, символіка писанок різних регіонів україни. Великодні писанка та листівка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

  УРОК 32. Ознайомлення з традиціями писанкарства в україні. Колірна гама, символіка писанок різних регіонів україни. Великодні писанка та листівка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

  Мета:
  навчальна: надавати учням початкові відомості про писанкарство; розвивати комбінаторні здібності, навички й уміння з техніки писанкарства;
  розвивальна: продовжувати формувати у дітей уміння аналізувати; навчати міркувати;
  виховна: виховувати в учнів уважність; формувати інтерес до національних українських традицій; стимулювати розвиток допитливості.

  Оснащення
  візуальний ряд: зразки писанок різних регіонів України; великодні листівки; матеріали для демонстрування послідовності і техніки виконання роботи;
  обладнання: ТЗН;
  матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

  Тип уроку: комбінований урок.

  Методи і засоби роботи: практична робота на базі засвоєного матеріалу.

  Основні поняття

  Писанка — розписане миніатюрним орнаментом куряче яйце.

  ХІД УРОКУ 32. Ознайомлення з традиціями писанкарства в україні. Колірна гама, символіка писанок різних регіонів україни. Великодні писанка та листівка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

  I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

  Бесіда
  З яким видом образотворчого мистецтва ми знайомилися на попередньому уроці?
  Як називають художників, що працюють із пластичними матеріалами?
  Як називають художників, що зображують тварин?

  ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  Розповідь учителя
  — Люди почали вживати у їжу яйця дуже давно. Спочатку збирали їх у гніздах диких птахів. Потім птахів приручили і почали вирощувати біля свого житла.

  Які страви з яєць ви знаєте?
  Із давніх-давен яйця птахів були для людей не тільки їжею. Наші далекі пращури приписували яйцю дивовижні властивості. Вони вважали, що всередині яйця схований цілий світ.
  У слов’ян-язичників яйце було частиною великого свята, присвяченого Весні, Землі, Воді та Сонцю. І в наші часи в орнаментах писанок живуть символи сонця, води, землі, зображення квітів і риб — символи родючості та благополуччя.
  Звичай фарбувати яйця на Великдень прийшов до нас із Візантії разом із православ’ям.
  Як свідчить легенда, через якийсь час після воскресіння Ісуса Христа Марія Магдалина вручила наміснику Рима в Іудеї Пілату яйце зі словами «Христос воскрес!» Пілат відповів їй, що швидше біле яйце почервоніє, ніж мертва людина воскресне. І (о диво!) шкаралупа яйця на очах змінила колір. Саме відтоді виник звичай фарбувати яйця на Великдень.
  В Україні жодний Великдень не обходиться без писанки. Разом із Великоднем і великодньою паскою святять у церкві писанки. Ними прикрашають святковий стіл, їх дарують рідним і друзям на щастя, на добро, на здоров’я.
  І сьогодні в народі вважається, що писанка приносить у дім щастя.

  Залежно від місцевих традицій і способів декорування розрізняють різні види фарбованих яєць.
  Найпоширеніші — крашанки — це яйця, пофарбовані в один колір. Найчастіше їх роблять червоними, але вони можуть бути і жовтими, і зеленими, і блакитними, і фіолетовими. Раніше яйця фарбували природними барвниками: відварами із лушпиння цибулі або вільхових шишок, буряковим соком.
  Сьогодні поряд із природними використовують і синтетичні харчові барвники.
  На основі крашанок роблять дряпанки. Гострим кінцем ножа або голки видряпують малюнок на пофарбованій поверхні яйця. Виходить білий малюнок на кольоровому тлі. Для цієї техніки обирають яйця, пофарбовані в темні кольори: червоний, синій, фіолетовий.

  430Пташка з писанки

  Як ви вважаєте, чому? (Тоновий контраст)

  Мальованки — яйця, розписані пензликом. Для мальованки можна обрати будь-які кольори і малюнки.

  Писанки — найскладніший спосіб створення фарбованого яйця.

  Малюнок спочатку наносять олівцем, потім місця, які не повинні бути пофарбовані, заповнюють воском за допомогою спеціального інструмента — писачка. Покрите воском яйце занурюють у розчин фарби. Починають із найсвітлішої. Потім знову наносять шар воску і фарбують іншим кольором. Так, шар за шаром, створюють багатобарвний візерунок. Потім за допомогою тепла (у печі або на вогні свічки) знімають віск і натирають яйце олією.
  У кожному регіоні нашої країни використовують різні кольори і малюнки для розписування яєць.
  (Учитель пропонує учням розглянути зразки писанок різних регіонів України і техніку їх виконання.)

  IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  Творче завдання (варіант 1)

  Пояснення за творчого завдання
  Учитель. В альбомі для малювання виконайте розпис одного з трьох яєць, користуючись запропонованими зразками.
  Ще для двох яєць візерунок придумайте самостійно, визначивши спочатку, кому в подарунок вони призначаються.

  Індивідуальна робота за творчим завданням
  Учні виконують роботу за творчим завданням. За необхідності вчитель подає індивідуальну допомогу.

  Творче завдання (варіант 2)
  Виконайте великодню листівку за підручником.

  V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

  Коментар
  Під час уроку учні повинні навчитися розрізняти розпис великодніх яєць за технікою виконання; мати уявлення про техніку писанкарства; виявляти інтерес до національних українських традицій.

  VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Удома, користуючись своїми ескізами, учні повинні виконати дряпанку, звернувшись по допомогу до батьків.

  ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
  Яйця можна їсти сирими (якщо дорослі впевнені у відсутності сальмонел), але краще зварити їх некруто (у мішечок) або круто. Можна підсмажити як яєчню або омлет, можна додати до фаршу або тіста.
  Яйце — продукт не тільки смачний, але й дуже корисний. Для людей, які живуть на радіоактивно забруднених територіях, для тих, у кого слабке здоров’я, дуже корисні перепелячі яйця. Перепеляче яйце маленьке — у чотири рази менше за куряче, а найбільше яйце — страусяче, дорівнює двадцятьом курячим яйцям. Важить таке яйце 1,5 кг і завдовжки сягає 20 см. Вам знадобиться 40 хвилин, щоб його зварити, а щоб підсмажити, однієї пательні буде замало. Але щоб підсмажити будь-яке яйце, його потрібно розбити, а товщина шкаралупи страусячого яйця становить 1,5 см. Розповідають, що найбільше страусяче яйце витримало вагу людини, яка важила 127 кг.

  УРОК 32. Ознайомлення з традиціями писанкарства в україні. Колірна гама, символіка писанок різних регіонів україни. Великодні писанка та листівка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

  Комментарии закрыты.