Урок 31. Тема. Едуард Шим «Скільки живе бджола», «Смужки і плямки», зарубіжна література 2 клас

    Урок 31. Тема. Едуард Шим «Скільки живе бджола», «Смужки і плямки», зарубіжна література 2 клас

    Мета: формувати в учнів уявлення про особистість видатного російського письменника Едуарда Шима; вдосконалювати вміння виділяти у творі головну думку, характеризувати дійових осіб; розвивати навички виразного читання, вміння обґрунтовувати свою думку, усвідомлювати доцільність і мудрість світу природи, правильну поведінку людини у взаєминах з природою; виховувати любов до природи.

    Обладнання: портрет Е. Шима; малюнок бджоли; кошик з речами; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 31. Тема. Едуард Шим «Скільки живе бджола», «Смужки і плямки», зарубіжна література 2 клас

    I. Емоційне налаштування на урок

    Пролунав уже дзвінок —
    Починається урок.
    Тож і ми часу не гаймо
    І у подорож рушаймо.

    II. Актуалізація опорних знань

    Учень
    Розпочинаймо подорож у казку
    Дотепну для всіх нас підказку.
    Хай герої її завітають до нас,
    З нетерпінням чекає наш клас.

    Учениця
    Казок чимало є на світі
    І веселих, і сумних.
    Хіба зможемо прожити
    Ми без них?

    Казка стукає у двері, тож запросимо її!

    Учні
    Казко, казко, завітай!
    Нас гарненько привітай!

    Заходить Казка.

    Казка.
    Запрошую вас у подорож до прекрасного світу казок.»

    Вікторина. Чи добре ви знаєте казки?

    Завдання. Назвати автора і назви казок, яким належать ці уривки.

    1) «…Я зараджу твоїй біді, сказала фея. — Але пам’ятай: додому мусиш повернутися до півночі, бо рівно опівночі скінчаться мої чари». (Шарль Перро «Попелюшка»)

    2) «…Як же зраділи гноми! Вони радісно кричали, стрибали, співали й танцювали». (Брати Грімм «Білосніжка та сім гномів»)

    3) «…Ох, дуже погано! — сказала принцеса. — Я майже всю ніч не заплющила очей. І що це потрапило мені в ліжко! Я лежала на чомусь твердому…» (Г. К.Андерсен «Принцеса на горошині»)

    4) «…— Тоді не за своє діло не берися! — сердито сказала щука і зникла в темній глибині» (Е. Шим «Лебідь, рак і щука»)

    Заходить Червона Шапочка із корзиною в руках.

    — Чи здогадалися, хто я?
    — У моєму кошику речі. З якої вони казки? (Робота в зошиті)

    • Ключ — «Золотий ключик».
    • Ковбаса — «Три бажання».
    • Три горішки — «Три горішки для Попелюшки».
    • Булава—«Кирило Кожум’яка».
    • Дзеркало — «Білосніжка та сім гномів».
    • Лук і стріла — «Царівна жаба».
    • Черевичок—«Попелюшка».
    • Качина пір’їна — «Кривенька качечка»,
    • Мед — ???

    Проблемне запитання:

    — То з якої казочки мед?

    III. Оголошення теми і мети уроку

    — Де ж береться мед? (Відповіді учнів.)
    — Сьогодні ми опрацюємо казки Едуарда Шима «Скільки живе бджола?», «Смужки й Плямки», приділимо увагу вдосконаленню навичок виразного читання, навчимося читати за особами, переказувати, характеризувати дійових осіб, визначати головну думку казки.

    Побуваємо в чудовій країні — Росії, що межує з Україною. (Демонстрування на мапі.)

    1. Розповідь учителя про автора й твори Едуарда Шима

    З’являється Бджілка і запрошує до себе на гостину на запашні луки.

    2. Виразне читання казки вчителем

    3. Словникова робота. Робота в зошиті

    В’юнко — міняючи напрям руху.

    Читання слів швидко і правильно: бджілка, кульбаба, шерстинка, обтріпалися, повитиралися, усього-на-всього.

    4. Читання твору учнями, його аналіз. Робота в зошиті

    — Від чийого імені йде оповідь у казці?
    — За ким спостерігав автор?
    — З яких рослин Бджілка збирала мед?
    — Чому бджоли живуть недовго?

    5. Складання опису бджоли (за малюнком). Робота в зошиті

    6. Вибіркове читання

    — Як бджоли збирають пилок з квітів?
    — Чому бджіл не можна займати і не варто їх боятися?
    — Скільки живе бджола?

    7. Читання за особами

    8. Складання розповіді за малюнком

    9. Переказ казки

    — Що ви дізналися про бджолу з цього твору?

    10. Творче завдання

    — Як ви ставитеся до цих комах?
    — Яку користь приносять бджоли, крім меду?

    11. Робота над прислів’ями. Робота в зошиті

    — Які українські прислів’я про бджіл ви знаєте?

    12. Гра «Хто швидше?»

    Позмагаймось, хто швидше знайде абзац зі словами:

    • не зачепить;
    • повитиралися;
    • доля.

    — Знайдіть речення за поданими початком, закінченням, серединою:

    • Я туди…;
    • …не побачить;
    • …давай по ній кружляти.

    IV. Узагальнення й систематизація знань. Робота в зошиті

    — Як звати головного героя твору?
    — Чи викликав він у вас симпатію?
    — Чи хотілося вам допомогти бджілці?
    — Яка головна думка твору?

    V. Підсумок уроку

    — Пропоную вам, діти, звернутися до шкільної бібліотеки, взяти книжку Е. Шима «Лісові розмови» і прочитати її.

    Урок 31. Тема. Едуард Шим «Скільки живе бджола», «Смужки і плямки», зарубіжна література 2 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 2 клас
