УРОК 30. Тема. Скоромовки. Загадки. Узагальнення за темою, уроки читання 3 клас

    УРОК 30. Тема. Скоромовки. Загадки. Узагальнення за темою, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: скоромовки, загадки, завдання типу «Пригадайте, поміркуйте».

    Мета: збагатити знання про названі жанри усної народної творчості; розвивати швидкість читання, кмітливість, уміння виявляти головну ознаку, порівнювати й робити висновки за аналогією; пригадати й узагальнити найголовніше з прочитаного.

    Обладнання: картки зі скоромовками, загадками, картки — «блискавки».

    ХІД УРОКУ 30. Тема. Скоромовки. Загадки. Узагальнення за темою, уроки читання 3 клас

    І. Розвиток фонеметичного сприймання

    1. Іра «Назвіть спільний звук».
    Річка, нічка, невеличка, річечка, хлопчик, чудовий, річенька.
    (Знайдіть у цій групі слова-родичі.)

    2. Читання слів із карток-«блискавок».
    Беру, біжу, юрба, гурт, відерце, листя, огірки, помідори.

    II. Перевірка домашнього завдання
    Прочитати прислів’я. До якого твору, раніше вивченого, воно належить?

    III. Робота над скоромовками

    1. Бесіда.
    Скоромовки — жартівливі вислови, складені із важких для швидкого вимовляння слів.

    2. Вправляння у швидкому читанні скоромовок. (Звернути увагу на правильну вимову слів.)

    3. Пригадайте раніше вивчені скоромовки.

    IV. Робота над загадками

    1. Бесіда.
    Загадка — це цікава задача. Вона має форму питального чи розповідного речення, в якому слова часто римуються. У загадках називається не сам предмет, а подібний до нього за істотними ознаками.

    2. Читання та відгадування загадок з підручника. (Відгадайте загадку. Проаналізуйте, як вони побудовані.)

    3. Складання загадок самостійно.
    — Щоб скласти загадку, потрібно:
    • порівняти предмет, явище з іншими, схожими за істотною ознакою;
    • включити цю ознаку в загадку так, щоб не одразу можна було здогадатись, про що саме йдеться;
    • сформулювати загадку стисло й чітко.

    V. Тематична атестація за темою «Чарівні казки».

    Тестування

    І варіант

    1) Ким князівна подала вісточку на волю (казка «Кирило Кожум’яка»)?
    а) Слугою;
    б)голубком;
    в) дітьми.

    2) До якої казки належить прислів’я: «Беруть завжди на чужі пожитки»?
    а) «Кривенька качечка»;
    б) «Кобиляча голова»;
    в) «Кирило Кожум’яка».

    3) «Ходить гарбуз по городу» за жанром є:
    а) казкою;
    б) віршем;
    в) народною піснею.

    4) Роз’єднайте і запишіть прислів’я.

    Задобродобромплатять.

    5) Чому дівчинка не захотіла залишитися у діда й баби?
    а) Бо їй не сподобалось у них;
    б) бо вони її скривдили;
    в) бо вони спалили гніздечко.

    6) Продовжте речення. Загадка — це…:
    а) цікава задача;
    б) невеличкий вірш;
    в) жартівливий вислів.

    7) Продовжте прислів’я. Умій сказати,…

    8) Продовжте речення. А сонце каже:«…».
    а) «То і зрадіє риба у морі»;
    б) «То і зрадіють усі на світі»;
    в) «То і зрадіє жито, пшениця».

    II варіант

    1) Скільки бочок смоли і скільки конопель попросив Кирило Кожум’яка?
    а) 10;
    б) 20;
    в) 12.

    2) Якій казці може відповідати прислів’я: «Чия відвага, того й перемога»?
    а) «Кривенька качечка»;
    б) «Кирило Кожум’яка»;
    в) «Кобиляча голова».

    3) «Три товариші» за жанром є:
    а) віршем;
    б) байкою;
    в) народною піснею.

    4) Роз’єднайте і запишіть прислів’я:

    Знаннядеревоаділоплоди.

    5) Хто допоміг дівчинці знову стати качечкою?
    а) Дід;
    б) баба;
    в) перелітні качки.
    6) Продовжте речення.

    Скоромовка — це…:
    а) цікава задача;
    б) жартівливі вислови із важких слів;
    в) повчання.

    7) Продовжге прислів’я. Хто хоче більше знати,… .
    8) Продовжге вірш:
    Один товариш —
    Другий товариш —
    Третій товариш

    VI. Підсумок уроку

    УРОК 30. Тема. Скоромовки. Загадки. Узагальнення за темою, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
