Урок 30. Тема. Гєоргі Караславов «Горобець-молодець», зарубіжна література 2 клас

    Урок 30. Тема. Гєоргі Караславов «Горобець-молодець», зарубіжна література 2 клас

    Мета: дати короткі відомості про життя і творчість відомого болгарського письменника Гєоргі Караславова; викликати інтерес до його творів; розвивати навички виразного читання, вміння зіставляти народні та літературні казки; виховувати моральні якості, вчити засуджувати зарозумілість і зазнайство.

    Обладнання: книжка «Лісові казки»; портрет Г. Караславова; малюнки казкового будинку, горобця; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 30. Тема. Гєоргі Караславов «Горобець-молодець», зарубіжна література 2 клас

    I. Емоційне налаштування на урок

    Будемо у світ знань мандрувати,
    Будемо казку нову вивчати,
    Перед нами нелегкі задачі,
    Тож побажаємо всім удачі.

    II. Актуалізація опорних знань

    1 Бесіда

    — Чи ви коли-небудь замислювались над тим, чому так довго живуть казки? (Указках збережено душу народу, його переживання і мрії. У казках завжди добро перемагає зло, а справжні людські якості є найвищою цінністю.)

    — Народна казка як жанр усної народної творчості має дуже давню історію, літературна казка з’явилася значно пізніше. Пригадаймо, що їх споріднює і чим вони різняться.

    2 Робота в групах

    — З поданих ознак виберіть ті, що характерні для даного виду казки:

    1-ша група добирає ознаки літературної казки;

    2-га група — народної.

    Запис на дошці:

    • є автор, немає автора:
    • є казкар, виконавця казки немає;
    • усна форма існування, письмова форма існування;
    • текст змінений, текст незмінений;
    • час створення відомий, час створення невідомий;
    • негативний чи позитивний герой;
    • добро перемагає зло.

    — Які ознаки є спільними?

    3. Дидактична гра «Казковий палац»

    — У королівстві літератури всі казки мешкають в одному великому палаці: на першому поверсі — казки про тварин, на другому — побутові казки, на третьому — чарівні. (На дошці — малюнок триповерхового будинку з написами типів казок.)

    III. Повідомлення теми й мети уроку

    — Сьогодні ми з вами побуваємо на першому поверсі, де розмістилися казки про тварин.

    Чарівна скринька пропонує вам чудову зустріч з казкою Георгі Караславова «Горобець-молодець». Ми будемо вчитися виразно читати текст, аналізувати вчинки й характери дійових осіб, висловлювати свою думку про прочитане, вправлятися у вибірковому читанні, читанні за особами.

    1. Розповідь учителя про автора та твори Г. Караславова

    — Найбільшої слави дитячий письменник зажив після виходу «Лісових казок», герої яких дуже схожі на людей. Вони змушують читачів оцінювати й аналізувати себе і свої вчинки.

    2. Читання казки вчителем і підготовленими учнями (комбіновано)

    3. Інтерактивна форма роботи «Мозковий штурм»

    — Чим була стурбована Горобчиха Ковтнишмат?
    — Що розповів Ласун, коли повернувся?
    — За що всі розхвалювали його?
    — Що трапилося з Горобцем-молодцем?

    4. Словникова робота. Робота в зошиті

    — Працюємо в парах.

    Читання слів «луною»: необачний, заголосила, шугнув, з’юрмилися, захурделило, зойкнув, шугає, промерзлі, мигтіли, ско-цюрблений, марнолюбство, гребінь даху.

    Пояснюємо значення слів.

    5. Виразне читання учнями, осмислення й аналіз прочитаного. Робота в зошиті

    — Де зимували всі горобці?
    — Що думали про Ласуна горобці, коли чекали на його повернення?
    — Чому рішення Горобця-молодця сполошило горобину зграю?
    — Чи можна вважати його рішення геройством?

    6. Вибіркове читання

    — Що розповів Ласун, коли повернувся?
    — За що всі розхвалювали його?
    — Яке рішення прийняв Горобець-молодець?
    — Які риси характеру проявились у ньому при цьому?

    7. Читання за особами

    IV. Фізкультхвилинка

    V. Узагальнення знань

    1. Робота за малюнком

    — Знайдіть і прочитайте, як описано у творі зображений на малюнку епізод.

    2. Творча робота. Робота в зошиті

    — Чому, на вашу думку, загинув Горобець-молодець?
    — Чи згодні ви із Цвіриликом-співцем?
    — Чому він, цей старий горобець, сумно відвів погляд від задубілого на морозі Горобця-молодця?
    — Яким має бути геройство?
    — Що таке марнославство?

    3. Пофантазуймо!

    — Уважно вивчіть імена горобців. Чому автор так назвав своїх персонажів? Може, це пов’язано з їхньою вдачею?

    4. Виступ «Довідкового бюро»

    Слухання повідомлень про горобців з рубрики «Цікаво знати».

    5. Робота над прислів’ями. Робота в зошиті

    — Поясніть їх значення.
    — Яке з прислів’їв вам найбільше сподобалося? Чому?

    VI. Підсумок уроку

    — Чи сподобалась вам казка?
    — Кого ви засуджуєте?
    — Що б ви порадили Горобцю-молодцю? (Робота в зошиті)

    Урок 30. Тема. Гєоргі Караславов «Горобець-молодець», зарубіжна література 2 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 2 клас
