УРОК 3. Тема. Птицю впізнають по пір’ю, а людину — по мові, уроки читання 3 клас

    УРОК 3. Тема. Птицю впізнають по пір’ю, а людину — по мові, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: В. Іринько «Мова»; В. Лучук «Найрідніші слова».

    Мета: виховувати культуру мовлення, любов до української мови; збагачувати мовлення новими словами; вчити порівнювати вірші.

    ХІД УРОКУ 3. Тема. Птицю впізнають по пір’ю, а людину — по мові, уроки читання 3 клас

    I. Організаційна частина

    Учитель
    Добридень, любі діти!
    Як нам з вами не радіти!
    Божий день дає нам змогу гомоніти.
    Слово до слова — в нас вийде чудова розмова,
    Розмова про мову та її чудові слова.

    II. Розчитування (за допомогою вчителя)

    Слова, слова… Вони в собі всі різні:
    Тривожні й тихі, радісні й сумні;
    Є терпеливі, є жорстокі й грізні,
    Лукаві й чесні, мудрі і смішні…
    Не грайся словом. Є святі слова,
    Що матері з доріг вертають сина…
    Спіши до неї, доки ще жива,
    Допоки розум і допоки сила…
    Знайди те слово — вічне і земне —
    За часом час нам світ перестилає.
    Минуще все. Лиш слово не мине
    І та любов, що смертю смерть долає.

    — Які бувають слова?
    — Які прохання автора торкаються нашого серця? Читання складової таблиці з нарощуванням темпу.

    253

    — Чи є серед прочитаних слово-іменник? (Край)
    — А що означає слово край? (Одне зі значень слова «край» — Батьківщина, Вітчизна.)
    — А як називається наш рідний край? (Україна)

    Учитель. Є щось святе в словах «мій рідний край». Для нас — це матусі пісня ніжна, Лагідне і підбадьорливе слово татуся. Це спів соловейка у лузі, Це щира розмова у дружньому крузі. Це мова наша кохана. Ми даруємо їй свій урок.

    III. Знайомство з віршем Варвари Гринько «Вова»

    1. Учитель виразно читає вірш. Учні слухають і готують відповіді на запитання, записане на дошці.
    — Що повинні дарувати діти людям?

    2. Вправляння у виразності читання вірша. Учні напівголосно перечитують вірш, визначають, що читати його потрібно в помірному темпі, піднесеним голосом.
    — Як ви розумієте вислів сслово у серці, як зернятко в ниві»? (Відповіді дітей.) Які почуття викликає у вас вірш?

    Пильнуйте, доглядайте мудре зерно.
    Нехай заколоситься, хай буде
    Щедрим, добрим урожай!
    Про це, дитино, завжди пам’ятай!
    Найкращі, найтепліші,
    Найщиріші слова ти пригадай.

    — Першим до нас приходить слово.
    З колисковою материнською піснею, тихою казкою, доброю ласкою. «Мамо, тато, баба»,— лепече дитина.
    Як дивні перші слова!
    А потім знання поширюються.
    Дитина спинається на ноги, пізнає за день десятки нових слів, звучних та красивих.

    Завдання. Прочитайте ці слова.

    Перед вами — складовиця,
    В ній заховані слова.
    Уважні будьте, не зівайте,
    Слова правильно читайте!

    Кві — каз — ка —во — тра — ва— ліс — сон — ня — це.

    — З кожним словом світ ширшає, розкриває свої принадні мрії, обрії… Світ — мов казка… І пізнаємо ми його за допомогою слова.
    А все починається з найрідніших слів.

    IV. Робота над твором В. Лучука «Найрідніші слова»

    1. Читання тексту (мовчки).

    2. Читання тексту дівчатками, а потім — хлопчиками. Читання «хвилею».
    По ходу читання учитель тлумачить невідомі слова.

    Вперше — ліс.
    Незглибинний — дуже глибокий, безмежний.
    Раїна — різновид тополі.

    3. Творче завдання.
    — Мова — дивний скарб. В. Лучук у своєму вірші пише:

    Тополиний ліс в діброві
    Шелестить своє весні,—
    Таємниче в рідній мові
    Одкривається мені.

    — Розкажіть, що таємничого ви відкрили для себе. Спробуйте дати відповідь у віршованій формі.

    V. Порівняння змісту обох віршів
    Учні роблять висновок, що вірші вчать любити рідну мову, рідне слово і дарувати людям щирі добрі слова, пізнавати й розкривати для себе зміст нових слів.

    VI. Підсумок уроку

    УРОК 3. Тема. Птицю впізнають по пір’ю, а людину — по мові, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
