Урок 3 Тема. Народна казка «Мудра дівчина», українська література 5 клас

    Урок 3 Тема. Народна казка «Мудра дівчина», українська література 5 клас

    Мета: ознайомити зі змістом казки, допомогти усвідомити учням цінність її ідейно-естетичних настанов; розвивати навички виразного читання, переказування казок, висловлення власних суджень про них; утверджувати думку про обов’язкову перемогу добра над злом; виховувати кмітливість, почуття гумору, оптимістичний світогляд.

    Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

    Обладнання: збірки українських народних казок, ілюстрації до твору.

    Теорія літератури: народна казка та її особливості.

    ХІД УРОКУ 3 Тема. Народна казка «Мудра дівчина», українська література 5 клас

    І. Мотивація навчальної діяльності

    Повідомлення теми й мети уроку.

    II. «Поетична хвилинка»

    Варіант учителя.

    Дощ із краплі починається
    Все — із доброго чи злого —
    Починається з малого.
    Листя виросте з листочка,
    З нитки витчеться сорочка.
    З пагінця чи з бруньки — гілка,
    З гілки — дудочка-сопілка.
    Хліб — з маленької зернинки,
    Дощ — із чистої краплинки.
    Пагорбок стає горою,
    А роса стає водою.
    Навіть річечка-ріка
    Починається з струмка.
    День турботою почнеться,
    Кожен за своє береться.
    Проганяй мерщій дрімоту
    І рукам давай роботу.
    І роби невтомно, вміло
    Хоч мале, та добре діло.
    (М. Сингаївський)

    Можливий коментар учня.

    Вірш приваблює красою думки і спостереження: що все велике починається з малого. Поет закликає робити добро.

    III. Актуалізація опорних знань

    1. Перевірка домашнього завдання.

    а) Зачитування, переказ уривків із казки, які найбільше запам’яталися, вразили;
    б) огляд ілюстрацій (учні представляють свої малюнки);
    в) конкурс «У кого найцікавіше продовження казки?»

    2. Вікторина.

    Олесь Кмітливець пропонує дати ствердні чи заперечні відповіді на його питання (письмово; кожна правильна відповідь — 1 бал).

    1) Троє братів, ставши сиротами, пішли світом мандрувати — на людей подивитися і себе показати. (Ні.)

    2) Брати хотіли зустріти доброго чоловіка, якому б по правді робили, слухали і мали за рідного батька. (Так.)

    3) Старший брат хотів посватати дівчину, та щоб був у нього млин і ставочок. (Ні.)

    4) Старший брат, побачивши, що дівчина була негарна, усе ж захотів із нею одружитися, бо у неї були воли й корови. (Ні.)

    5) Найменший брат захотів одружитися з бідною дівчиною, щоб працювати для себе, ще й іншим допомагати. (Так.)

    6) Про щедрість старшого брата йшла слава на весь край. (Ні.)

    7) Дід-батько перетворив старшого і середнього братів на жаб. (Ні.)

    8) Молодший брат привітно зустрів обшарпаного дідка, нагодував і одягнув його. (Так.)

    9) Бідний дід сумував, бо його мав з’їсти змій. (Ні.)

    10) Молодший брат, щоб урятувати діда, продав усе своє господарство й хату. (Ні.)

    11) На місці старої хати молодшого брата виріс палац. Брат став королем. (Ні.)

    12) Головна думка казки «Названий батько» — треба жити по справедливості, бути милосердним, допомагати іншим. (Так.)

    (Взаємоперевірка й оцінювання робіт.)

    IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

    1. Слово вчителя.

    У багатьох народів світу є казки про мудрих дівчат, жінок, які вирізняються своїм розумом, кмітливістю, умінням перемагали сильних і владних володарів. Згадаймо хоча б Шехерезаду з арабських казок «Тисяча й одна ніч», Василису Премудру та інших. Є така казка і в українського народу.

    2. Виразне читання казки «Мудра дівчина».

    3. Словникова робота.

    Убогий — бідний;

    шкода стало — пожалів;

    як кіт наплакав — мало;

    позиватися — судитися;

    прудкіш — швидше;

    хорти — порода мисливських собак;

    локіт, ліктів — міра довжини;

    гребінь, гребінка, днище — приладдя для прядіння льону, вовни;

    гостинець — подарунок;

    ґринджоли — санчата;

    цап — козел;

    прицькуйте — натравіть собак, випустіть собак;

    світлиця — кімната;

    рундук — ґанок.

    4. Обмін враженнями від казки. (Чим сподобалася чи не сподобалася, які моменти запам’яталися найбільше.)

    5. Переказ казки.

    Перекажіть цю історію від імені дійових осіб казки. Орієнтовний переказ.

    — Я — бідна дівчина Маруся. Мій дядько позичив моєму батькові корову. Ми за неї відробили, а дядькові стало шкода худобини, став він вимагати її назад. Батько не погодився, пішли вони судитися до пана. А пан не захотів думати та й задав загадки. Я ті загадки батькові допомогла розгадати, а пан, дізнавшись про це, дуже розсердився й дав іще складніші завдання…

    — Я — вбогий собі чоловік. Є у мене багатий брат. От раз, дивлячись на нашу бідність, запропонував він мені корову, щоб я потім відробив. Відпрацював я чесно за корову, а братові стало шкода худоби, то й почав він вимагати її назад. А мені теж шкода своєї праці. То ж пішли ми позиватися до пана. Пан не захотів мудрувати, дав загадки розгадати. Та такі важкі! Добре, що в мене є розумна дочка Маруся, яка їх усі й повідгадувала…

    — Я — заможний, поважний чоловік. А мій брат — вбогий. Пожалів я його, дав корову, щоб діти молочком поласували. Відробив він мені за корову. Але я собі подумав: скільки там тієї праці, а то ж таки корова! Поласували — та й годі! Заберу-но я своє добро назад! А брат не захотів віддавати, довелося йти до пана, щоб розсудив. Панові не захотілося думати, от він і задав загадки. Я думав — легкі, а вони виявилися непростими. Не розгадав я! Зате моя племінниця Маруся допомогла батькові усе відгадати…

    — Я — великий пан на всю округу. Селяни мене дуже поважають, приходять за порадами чи щоб розсудив їх. От якось прийшли двоє братів — корову не поділили. А мені не захотілося розбиратися, от я і дав їм загадки, щоб розгадали. Хто правильно відповість — того й корова. Оце вам і весь суд. І що ж ви думаєте? Відгадав не багатий брат, який хвастався, що все знає, а бідний.

    Зачепило мене за живе… То й почав розпитувати, чи сам той чоловік додумався, чи хто допоміг. Бідний брат і зізнався, що дочка Маруся допомогла. Тут я ще більше розсердився — як, мене, багатого й розумного, якась проста селянська дівчина перехитрила?..

    6. Проблемне питання.

    Поясніть, чи розкривають суть оповідання такі прислів’я й чому:

    І сила перед розумом никне.
    Хто багатий, той не любить дати.
    Що в печі, те й на столі.
    Молоде орля, а вище старого літає.
    Розумний батько сина спитати не соромиться.
    Сім раз відмір, а раз — відріж.
    Вміння і труд все перетруть.
    Хвастала кобила, що з возом горшки побила.
    То не козак, що боїться собак.

    7. Підведення підсумків.

    — Що здалося вам смішним, дотепним у казці й чому?

    V. Закріплення знань, умінь і навичок

    Олесь Кмітливець потоваришував з Марусею і просить вас допомогти схарактеризувати мудру дівчину й довести козакові Мамаю, що вона справді така.

    ukrainska_literatura_5_klass_3

    VІ. Домашнє завдання

    Навчитися виразно читати і переказувати казку «Мудра дівчина» (можна за ролями); зробити ілюстрації до неї; для ІІІ—IV рівня — придумати продовження казки; дібрати подібні казки народів світу.

    VII. Підсумок

     

    Урок 3 Тема. Народна казка «Мудра дівчина», українська література 5 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти української літератури 5 клас
