УРОК 29. Тема. Неповторний поетичний дивосвіт, уроки читання 3 клас

    УРОК 29. Тема. Неповторний поетичний дивосвіт, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: А. Качан «Обтрусили яблука», «Ластівки», «Дівчинка і море».

    Мета: ознайомити учнів із дивосвітом віршів А Качана; привернути їхню увагу до мелодійності рим поета, відтворення ним чудового неповторного світу, який щодня відкриває дитина; удосконалювати творчі здібності учнів; розвивати уміння складати розповідь, добирати текст до малюнка; виховувати екологічну свідомість дитини.

    Обладнання: портрет А. Качана, виставка його творів.

    ХІД УРОКУ 29. Тема. Неповторний поетичний дивосвіт, уроки читання 3 клас

    I. Організація класу

    Учитель
    Стежечка-мережечка привела всіх в клас.
    Стежечка-мережечка тішила всіх нас,
    Дарувала красу і цвіт
    Й запросила у казковий світ.
    Іди по цій стежині, дитино,
    Даруй любов і тепло
    І пам’ятай: ти — людина,
    Вчись, думай, твори добро!

    II. Розмовна хвилинка

    1. Учитель промовляє перший рядок вірша. Школярі якомога швидше повторюють його. Аналогічна робота проводиться з усіма рядками, поки учні не промовлять увесь вірш.

    Я на траві люблю лежати,
    Дивитись в небо і співати.
    Навколо мене стільки дива,
    І я у світі цім щаслива.

    2. Прослухайте прислів’я, згадайте кінцівку.

    Скільки світа — … (стільки дива).

    3. Читання анаграм

    луняба (яблуня)
    мази (зима)
    ракса(краса)
    ямзел (земля)

    4. Відгадайте загадку.

    На «я» починається,
    На «я» кінчається,
    В саду росте,
    На ній плоди є. (Яблуня)

    — Де росте це дерево?
    — Які дари приносить воно нам?
    — Про кого ще дбає деревце?
    — Саме про це деревце й пише славний український поет Анатолій Качан.

    III. Відомості про поета
    — Народився Анатолій Качан 16 січня 1942 року в селі Гуріївці, що лежить у пониззі річки Буг на Миколаївщині.
    Із повноводним Бугом і розлогим степом, що дивував хлопчика літньої пори стриманими барвами польових квітів, видзвонював різноголоссям коників і цикад, пов’язані перш враження дитинства майбутнього поета.
    Після закінчення школи Анатолій Качан працював радіомонтером, згодом вступив на філологічний факультет Одеського університету, який закінчив у 1965 р. Друкувати свої твори почав у студентські роки.
    Із 1969 року Анатолій Качан виступає з віршем на сторінках республіканської преси як дитячий поет.

    IV. Опрацювання статті «Анатолій Качан»
    — Де народився поет?
    — В якому місті доводилося працювати поету?
    — Що відображає поет у своїх віршах?
    — Зараз ми маємо з вами нагоду прочитати його вірші й переконатись, що творчість поета — це краса, це велич.

    V. Опрацювання вірша А. Качана «Обтрусили яблука»

    1. Виразне читання вірша вчителем.
    — Яка пора року описана у вірші?

    2. Самостійне читання.

    3. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
    — Чому всі задивляються на яблучко?
    — І за чим шкодували?
    — Хто знає про те, для чого залишили яблуко?
    — Чим буде втішати зима?

    4. Вправи для розвитку читацьких навичок.
    1) Читання колонок слів повільно, а потом — швидко.

    У садублагодать
    на видуне дістать
    хмаробтрусили
    ярзалишили

    2) Читання «ланцюжком».

    5. Розвиток зв’язного мовлення.
    — Яку історію про яблуко могли б розповісти ви?

    6. Читання скоромовки (повільно, нормально й швидко).

    Стоять під снігом сосни сонно.
    Сидять на соснах снігурі.
    Санчата на ставок з розгону
    Скотились весело з гори.

    VI. Опрацювання вірша А. Качана «Ластівка»

    1. Відгадування загадки.

    Швидко скрізь цей птах літав,
    Безліч мушок поїдав.
    За вікном гніздо будує,
    Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

    2. Словникова робота.
    Читання колонок слів.

    Носятьсявирію
    щодняігрища
    доганяминеться
    вишніпогожі

     

    3. Самостійне читання вірша.
    — За ким спостерігали діти?
    — Чи доводилося вам спостерігати за птахами?

    4. Повторне читання вірша вголос.
    — Де носилися щодня птахи?
    — У кого вони навчилися веселих ігор?
    — Чому діти вітаються й закликають птахів купатися в синій височині?
    — Що крикнуть діти ластівкам?

    5. Виразне читання вірша.

    VII. Опрацювання вірша А. Качана «Дівчинка і море»

    1. Виразне читання вірша вчителем.
    — Чому дівчинка прийшла до моря?

    2. Словникова робота.
    Читання колонки слів зверху вниз і навпаки.

    Кам’янийдібров
    прибійстрімголов
    кудлайтуман
    курайкапітан
    вибачайна льоту
    зустрічайзолоту
    небокрайсудно

     

    3. Самостійне читання вірша.

    4. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
    — Куди вдивлялась дівчинка?
    — Із ким вона прийшла до моря?
    — За що соромила дівчинка собачку?
    — Як пояснила дівчинка собачці, чого вони прийшли до моря?
    — Прочитайте, що привезе тато-капітан своїй донечці.
    — Які картини бачила дівчинка на морі?

    5. Вправи для розвитку читацьких навичок.
    1) Читання «ланцюжком».
    2) Зачитати тільки дієслова.

    VIII. Підсумок уроку
    — Чи сподобалися вам поезії А. Качана?
    — Який настрій вони у вас викликали?

    УРОК 29. Тема. Неповторний поетичний дивосвіт, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
