УРОК 28. Тема. Текстильні матеріали. Плетіння «косичка». Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

    УРОК 28. Тема. Текстильні матеріали. Плетіння «косичка». Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

    Мета: ознайомити учнів із природними та штучними волокнами, виготовленням із них ниток, застосуванням ниток; навчити плетіння «косичкою»; розвивати м’язи пальців, координацію рухів; виховувати естетичний смак, охайність у роботі.

    Обладнання: демонстраційний матеріал — зразки ниток та тканини, ляльки з одягом, зразок закладки (плетіння); для індивідуального користування — вишивальні та швейні нитки, голка

    ХІД УРОКУ 28. Тема. Текстильні матеріали. Плетіння «косичка». Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

    I. Організація класу

    II. Повідомлення теми та мети уроку
    — Сьогодні ми дізнаємося, з чого виготовляють нитки, які властивості вони мають; познайомимось із плетінням; навчимося плести «косичкою»; виготовимо закладку.

    III. Робота над темою уроку
    Учитель вивішує на дошці малюнки одягу. Учні називають намальовані речі.
    — Як одним словом назвати всі ці речі? (Одяг)
    — Як розрізняють одяг? (Для хлопчиків та для дівчаток)
    — Який одяг носять хлопчики? (Сорочку, штани, светр, шкарпетки)
    — Який одяг носять дівчатка? (Сорочку, сукню, спідницю, панчохи, шкарпетки, шарф, хустинку, фартушок)

    Гра «Одягніть ляльку».
    Дві дівчинки по черзі одягають кожна свою ляльку (хто швидше), потім називають одяг.
    — Діти, скажіть із чого виготовляють одяг? (Із тканини)
    — А з чого виготовляють тканину? (Із ниток)
    — Люди вирощують рослини, які називають льон і бавовник. Подивіться на малюнки та скажіть, який вигляд вони мають.
    (Діти розповідають за малюнками.)
    — На що схожі біленькі кульки бавовнику?
    — Так, на вату, бо це і є вата. Погляньте, як можна шматочки вати перетворити на ниточку.
    (Учитель витягує вату, а потім скручує її.)
    — Руками це робити довго і важко. Спробуйте самі.
    (Діти беруть шматочки вати і, наслідуючи вчителя, витягують, а потім скручують ниточку.)
    — Це дуже складна вправа! Ниточка виходить нерівна. Рівні і міцні нитки людям допомагають виробляти машини. А коли нитки отримали, то їх переплітають. Переплетіння ниток добре видно на марлі.
    (Розглядання марлі на світлі.)
    — Ось так і отримують тканину. А у льону немає коробочки, як у бавовнику.

    Як ви гадаєте, з якої частини рослини виробляють нитки? Так, стеблинку роблять м’якою і розпушують. А потім скручують так само, як і вату.
    Так звідки ж одяг до нас «прийшов»?
    Такий одяг «прийшов» із поля: тканини — рослинного походження.
    (Учитель демонструє шматочки тканини.)
    Крім рослинних текстильних волокон існують і тваринні. Шовкові волокна отримують із коконів тутового шовкопряду. (Демонстрація.) Шовкову нитку пряде гусінь, бо вона живиться листям тутового дерева (шовковиці).
    (Учитель демонструє шматочки шовкової тканини.)
    — Вовняні волокна отримують із настриженої шерсті тварин — овець, кіз, кроликів.
    (Демонстрація тканин.)

    Робота з посібником.
    — Ці тканини дають тварини. Є ще одна група волокон — це штучні та синтетичні. Ці волокна отримують способом хімічної обробки речовин — нафти, газу, кам’яного вугілля, з деревної целюлози.
    (Демонстрація тканин.)
    — Сьогодні ми вдосконалимо навички плетіння «косички» у три пасма.
    Раніше люди плели предмети побуту, головні убори, деталі для прикрашання одягу. Українські дівчата плели довгі коси.
    Ось зараз ми і спробуємо заплести «косички» нашим дівчаткам. Спочатку проведемо змагання серед дівчаток, а потім — серед хлопців.
    (Діти заплітають «косички».)
    — Для того, щоб сплести «косичку» у три пасма, необхідні нитки. Пасма складають докупи, зв’язують. Потім виконують плетіння.

    IV. Інструктаж

    Здвоєну закладку, що плетена у три пасма, виготовляють у такій послідовності:
    1. Візьміть три шнурочки, сплетіть у косичку у три пасма до кінця заготовки (а).
    2. Зігніть «косичку» удвоє. Зшийте кольоровими нитками краї «косички».
    3. Зробіть бахрому, підрівняйте.
    (Учні згадують правила роботи з голкою.)

    V. Практична робота
    Учні добирають нитки або шнурочки, відрізають, зв’язують. Працюють у парах: один учень тримає, а другий — плете. Потім — навпаки.

    Фізкультхвилинка
    Ми з-за парт мерщій встаєм,
    Лінькам волю не даєм!
    Руки — вгору, руки — вниз,
    На сусіда подивись!
    Руки — вгору, руки — вбоки
    І зроби чотири скоки.
    Птахи наші прилетіли,
    Ми за парти тихо сіли.

    Учні продовжують роботу. Після завершення плетіння двох косичок складають удвоє та зшивають.
    — Тепер закладку покладіть у книжку.

    VI. Підсумок уроку
    — Які тканини існують?
    — Яким є призначення ниток?

    Смішинка-веселинка
    — А тепер виправте помилку. Чи вмієте ви одягатися?
    • Шкарпетки носять на шиї, а шарф — на голові.
    • Сукню носять на голові, а капелюх — на тулубі.
    • Панчохи носять на руках, а рукавиці — на ногах.

    VII. Прибирання робочих місць
    — На наступний урок ви повинні принести білу бавовняну тканину, шпильки, голку, ножиці, олівець, аркуш паперу в клітинку.

    УРОК 28. Тема. Текстильні матеріали. Плетіння «косичка». Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас
