Урок 27 (читання). Тема. Підготовка до виконання перевірної роботи. Робота з дитячою книжкою. І. Малкович «Отакий роззява!», уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 27 (читання). Тема. Підготовка до виконання перевірної роботи. Робота з дитячою книжкою. І. Малкович «Отакий роззява!», уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: закріпити знання, уміння і навички, набуті учнями за добукварний період; учити вимовляти питальні речення; ознайомити з особливостями прозивалок; розвивати фонематичний слух, виразність мовлення; виховувати самостійність, тактовність, інтерес до книги.

    Обладнання: зошити в клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; предметні малюнки; комплект книжок «Веселі вірші» на кожну парту (з навчального комплекту «Читаю сам» для 1 класу).

    ХІД УРОКУ 27 (читання). Тема. Підготовка до виконання перевірної роботи. Робота з дитячою книжкою. І. Малкович «Отакий роззява!», уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент
    — Сьогодні на уроці навчання грамоти у нас з’явилася ще одна нова книжка. Ми обов’язково з нею попрацюємо. Перевіряємо порядок на партах: олівці є, зошит для читання лежать на краю парти. Нова книжка — у кожного на столі посередині.

    II. Повідомлення теми і мети уроку
    — Ми виконаємо самостійну роботу; попрацюємо з новою книжкою.

    III. Підготовка до виконання самостійної роботи.

    1. Повідомлення вчителя про види дитячої художньої творчості
    — Ви прийшли до школи не тільки, щоб одержувати знання, а й розвивати свої вміння: співати, танцювати, читати вірші, виконувати ролі різних дійових осіб у виставах, розвивати спортивні вміння.

    2. Складання речень за ілюстраціями
    — Подивіться, що нового ви бачите у кінці моделі речення? (Замість крапки — новий знак кінця речення.) Він називається знаком питання і ставиться тоді, коли в реченні про когось або про щось запитується. Наприклад:
    Що співає дівчинка? Де гуляють діти? Чим грають у футбол?

    3. Робота в парах. Інтонування питальних речень. Міні-діалоги
    Учні повторюють за вчителем запитання і дають відповіді.
    — Що росте на дереві?
    — На дереві ростуть яблука.
    — Чим займаються діти?
    — Діти танцюють.
    —Що робить дівчинка з мікрофоном?
    — Дівчинка співає.

    Фізкультхвилинка («Гопачок» під музику)

    IV. Підготовка до виконання перевірної роботи

    1. Запис моделей до речень, які промовляє вчитель (за варіантами)

    Варіант 1
    Діти танцюють.
    Сонечко сяє у небі.

    Варіант 2
    Дівчинка співає.
    Хлопчик грає у футбол.

    2. Запис звукових схем до предметних малюнків, які називають діти

    Варіант 1
    Оса
    Рука
    Кінь

    Варіант 2
    Око
    Коза
    Сіль

    Фізкультхвилинка

    Учні відпочивають під повільну музику.

    V. Робота з дитячою книжкою

    1. Установка на слухання твору
    — «Отакий роззява — ліві двері справа»,— це весела прозивалка. Звідки вона з’явилась і хто її придумав, ви зараз дізнаєтесь. Уважно слухайте.

    ОТАКИЙ РОЗЗЯВА
    Жив собі роззява —
    Ліві двері справа.
    Зранку він хутенько встав,
    Піджака вдягати став:
    Шусть руками в рукави —
    З’ясувалось, то штани.
    Отакий роззява — ліві двері справа.
    Вбрав сорочку він, однак
    Всі кричать йому: не так!
    Одягнув пальто — проте
    Знов кричать йому: не те!
    Отакий роззява — ліві двері справа.
    Поспішаючи в дорогу,
    Рукавичку взув на ногу.
    Ну, а замість капелюха
    Натягнув відро на вуха.
    Отакий роззява — ліві двері справа.
    Трамваєм тридцять третім
    Він їхав на вокзал
    І, двері відчинивши,
    До водія сказав:
    — Шановні?! трам-тарам-пам-пам,
    Я щось хотів сказати вам!
    Я сів не в той, мені… а-яй!
    Трамзал негайно на вокзай!
    Водій перелякався
    І на вокзал подався.
    Отакий роззява — ліві двері справа.
    Ось біжить він до кав’ярні
    Щоб квитки купити гарні.
    Далі — гляньте на роззяву —
    Мчить купляти в касі каву.
    Отакий роззява — ліві двері справа.
    Вибіг він аж на перон,
    Там — відчеплений вагон.
    Пан роззява в нього вліз,
    Сім валіз туди заніс,
    Примостився під вікном
    Та й заснув солодким сном.

    Зранку гульк:
    — Егей! — гукає,
    Що за станція? — питає.
    Чемний голос відповів:
    — То є славне місто Львів!
    Ще поспав. Аж сходить сонце.
    Знов поглянув у віконце.
    Бачить — знов стоїть вокзал,
    Здивувався і сказав:
    Що за місто? Це Болехів,
    Коломия чи Радехів?
    Чемний голос відповів:
    — То є славне місто Львів!
    Ще собі поспав з годинку,
    Знов поглянув на зупинку.
    Бачить — знов якийсь вокзал,
    Здивувався і сказав:
    — Що за станція цікава
    — Київ, Зміїв чи Полтава?
    Чемний голос відповів:
    — То є славне місто Львів!
    Тут він крикнув —
    — Що за жарти?
    Жартувати так не варто!
    Вчора я у Львові сів,
    А приїхав знов у Львів?
    Отакий роззява — ліві двері справа!
    І. Малкович

    — Чи сподобався вам веселий вірш Івана Малковича «Отакий роззява!»?
    Учитель відкриває запис на дошці.
    — Запам’ятаймо: придумав вірш про роззяву поет І. Малкович. Хто запам’ятав? Хто повторить прізвище автора?
    — А яка назва цього вірша?
    Учитель звертає увагу на те, щоб діти правильно вимовляли прізвище письменника і заголовок твору.

    3. Колективне відтворення прослуханого, розмірковування про прослухане
    — Сьогодні ми будемо вчитися колективно читати і декламувати вірш. У ньому повторюються рядки «Отакий роззява — ліві двері справа». Зараз ми кілька разів повторимо ці слова і навчимося їх виразно хором декламувати.
    — Приготуйтесь: я читаю вірш, і коли потрібно буде проговорювати рядки вірша, які ми завчили, я зупинятимусь, і ми разом будемо їх декламувати.

    4. Повторне читання вірша з елементами декламації

    5. Розглядання книжки
    Учні розглядають книжку, знаходять написи на обкладинці, ілюстрації до вірша всередині книжки, уважно розглядають їх, переконуються в тому, що це саме той твір, який щойно прочитав учитель. Педагог спонукає учнів відтворювати окремі рядки вірша до деяких ілюстрацій.

    6. Виховний момент
    — Діти, як ви вважаєте, для чого складають прозивалки?
    — Вони існують для того, щоб аналізувати свою поведінку і поведінку інших. Якщо людина ще не вміє дотримуватись загальноприйнятих правил поведінки, можна дати їй змогу виправитися, не роблячи зауважень. Ми знаємо, що дехто дуже ображається на зауваження і робить навпаки. А ось прочитає такий вірш, і все зрозуміє, і буде поводитись гідно. Ображати, обзивати ж один одного не слід. Це не ввічливо!

    7. Рекомендації до діяльності з книжкою протягом тижня
    Добирати і виставляти у «Куточку читача» книжки з веселими віршами. Організувати виставку малюнків до твору І. Малковича «Отакий роззява!»

    VI. Підсумок уроку
    — Які види робіт ви виконували на уроці?
    — Який знак може стояти в кінці речення?
    — Наведіть приклади питальних речень.
    — Що було складно виконати під час самостійної роботи?
    — Що було виконати найлегше?
    — Чи сподобався вам вірш І. Малковича «Отакий роззява!»? Чим?
    — Чи можна про героя вірша сказати: «Поспішиш — людей насмішиш»?

    Урок 27 (читання). Тема. Підготовка до виконання перевірної роботи. Робота з дитячою книжкою. І. Малкович «Отакий роззява!», уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
