УРОК 27. Тема. М. Слабошпицький «Чудасія на балконі». В. Юрченко «Друзі», уроки читання 4 клас

    УРОК 27. Тема. М. Слабошпицький «Чудасія на балконі». В. Юрченко «Друзі», уроки читання 4 клас

    Мета: удосконалювати навички виразного правильного читання, вміння працювати з текстом; розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.

    Обладнання: картки із словами.

    ХІД УРОКУ 27. Тема. М. Слабошпицький «Чудасія на балконі». В. Юрченко «Друзі», уроки читання 4 клас

    І. Удосконалення навичок читання

    1. Складання найбільшої кількості слів зі складами:
    ра, ма, мі, во, ли, лк, де, ві, ce, та, ра.

    2. Читання піраміди слів.
    212

    3. Скласти слово.

    214

    — З яких творів ці герої? Що ви про них запам’ятали?

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Розповідь за малюнком.

    2. Читання тексту.

    3. Переказ тексту за складеним планом.

    III. Повідомлення теми і мети уроку
    — Ще одну цікаву історію ми зараз пропитаємо. Це оповідання Михайла Слабошпинського «Чудасія на балконі».

    IV. Робота над твором М. Слабошпинського «Чудеса на балконі»

    1. Словникова робота.
    — З’єднайте слово з його значенням стрілкою.

    215

    — Які з цих слів почули вперше?

    2. Читання тексту вголос «ланцюжком». Запитання після читання:
    — Де відбулась подія, про яку йдеться в оповіданні? Хто її головний герой?

    3. Вибіркове читання.
    — Чи подобалась хлопчикові його квартира?
    — Прочитайте, який краєвид був із балкона. Прочитайте, хто жив на балконі.
    — Що мама знайшла в ящику?
    — Які стосунки були між качкою і мешканцями квартири?

    4. Читання тексту парами вголос

    5. Вправи для розвитку навичок читання.

    Гра «Знайдіть швидше»
    — Знайти у тексті речення, в яких є словосполучення «дика качка», «я сумнівався», «вереск здійнявся», «на крило».

    6. Переказ оповідання від першої особи.

    7. Творча робота.

    1 група. Придумайте розповідь про те, як хлопчики допомогли лелеці перезимувати зиму.

    2 група. Придумати власне продовження оповідання.

    3 група. Намалювати словесну ілюстрацію.

    8. Робота в зошитах (самостійне складання плану).

    9. Розповідь учителя про письменника.
    — Михайло Федорович Слабошпицький народився в 1946 році у с. Мар’янівка Черкаської області. Закінчив Київський університет ім. Т. Шевченка, факультет журналістики. Він є лауреатом премій їм. О. Біленького, ім. Лесі Українки, ім. Олени Пчілки. Написав багато оповідань про природу і про дітей.

    10. Підсумкова бесіда.
    — Що автор хотів нам довести у своєму творі?

    Фізкультхвилинка для очей

    V. Робота над віршем В. Юрченко «Друзі»

    1. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
    1) — Пригадайте казки, героєм яких є котик.
    2) — Складіть розповідь про кота.

    2. Гра «Складіть прислів’я і поясніть».
    З’єднати рисками частини прислів’їв і пояснити їх значення.

    216

    — Як ви думаєте, чому коти і собаки так живуть?

    VI. Повідомлення теми і мети опрацювання твору
    — Зараз ми прочитаємо вірш Валентини Юрченко про кота і собаку.

    1. Читання вірша вчителем.
    Запитання після читання.
    — Якими тут описуються кіт і собака?

    2. Словникова робота (демонстрація слів на картках, їх миттєве читання й сприймання).
    Прилетить, дрижить, муркотів, вскочив.

    3. Читання вірша учнями мовчки.
    — Коли відбувалися події, про які йдеться у вірші?

    4. Робота над змістом.
    — Яка була погода? Яким був кіт на порозі?
    — Де жив собака? Чому він пожалів кота? Чи справжні вони друзі? Доведіть свою думку.
    — Чи змінився для вас зміст приказки «Живуть, як кіт з собакою» після ознайомлення з цим віршем? (Так, змінився. Вони живуть, як справжні друзі: дружно, мирно, допомагають одне одному.)

    5. Гра «Знайдіть речення».
    — Зі словом муркотів;
    — Зі словами дрімає, гралися, світить.

    6. Робота з ілюстрацією.
    — Хто зображений на ілюстрації? Якими автор зобразив Мурку і Рябка? А якими ви їх уявляли?

    7. Гра «Діафільм».
    Учні фантазують, які саме кадри повинні бути в діафільмі.

    VII. Підсумок уроку
    — Чи сподобався вам вірш Валентини Юрпенко? Чим саме?
    — Який би ви підібрали до нього заголовок?
    — Чи спостерігали ви коли-небудь дивну дружбу між тваринами?

    VIII. Домашнє завдання

    1 група. Скласти текст-міркування «Чому природа — неосяжна книга мудрості й краси?».

    2 група. Переказувати оповідання від першої особи.

    3 група. Виразно читати вірш, намалювати до нього ілюстрацію.

    УРОК 27. Тема. М. Слабошпицький «Чудасія на балконі». В. Юрченко «Друзі», уроки читання 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
