УРОК 26-27. Тема. За добро добром платять, уроки читання 3 клас

    УРОК 26-27. Тема. За добро добром платять, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: українські народні казки з чарівними перетвореннями: «Кривенька качечка»; «Заздрощі добра не навчать», «Кобиляча голова».

    Мета: закріпити знання учнів про ознаки чарівної казки; вдосконалювати вміння правильно інтонувати мову дійових осіб, ділити текст для складання плану; поглиблювати уявлення про етику людських стосунків.

    Обладнання: ілюстрації до казок.

    ХІД УРОКУ 26-27. Тема. За добро добром платять, уроки читання 3 клас

    І ЧАСТИНА

    І. Розпитування

    1. Прочитати в повільному, а потім у швидкому темпі.

    Ми зустрілися у казці,
    Щоб у радісну цю мить
    Зрозуміти, як прекрасно
    В світі білому нам жить!

    2. Вивчити скоромовку.

    Котик Лапанчик муркоче на лаві.
    Клава — на лаві, і котик — на лаві
    Лагідно казку розказує Клаві.

    II. Повідомлення теми і мети уроку
    — Послухайте пісеньку.

    Онде наша іва,
    Онде наша діва,
    На метеному дворці,
    На тесаному стовпці.
    Кужілочка шумить, веретенце дзвенить.
    Скиньмо по пір’ячку,
    Нехай летить з нами.

    З якої казки ця пісенька?

    III. Робота над казкою «Кривенька качечка»

    1. Словникова робота.
    — Прочитати й пояснити значення слів:

    починочок — пряжа;
    веретенце — ручне знаряддя для прядіння;
    кужілочка — частина прядки.

    2. Самостійне читання казки мовчки.
    — Хто дійові особи казки?

    3. Читання учнями казки за логічно закінченими частинами.
    • 1 частина — до слів «… а самі знов пішли по грибки»;
    • 2 частина — до слів «Так і зробиш»;
    • 3 частина «Не плач, галочко»;
    • 4 частина.

    4. Складання плану.
    1) Незвичайна знахідка у лісі.
    2) Помічниця.
    3) Спалене гніздечко.
    4) Дівчина покидає стареньких.

    5. Стислий переказ казки.

    6. Узагальнення прочитаного.
    — Чому дівчинка більше не захотіла залишатись у діда та баби?
    — Що у цій казці народ схвалює, а що — засуджує?
    — До якої частини казки вьщсутня ілюстрація в підручнику?
    — Прочитайте прислів’я, подані після казки. Чи передає воно головну думку казки?

    V. Підсумок І частини
    — До якої групи казок належить ця казка?
    — Які ознаки чарівності є у ній?

    II ЧАСТИНА

    I. Повідомлення теми і мети уроку
    — Над якою темою ми працювали протягом кількох останніх уроків?
    — Твори якого жанру читали?
    — Що таке казка?
    — Які види казок вам відомі?
    — Сьогодні ми прочитаємо ще одну казку, а ви скажете, чого вона навчає.

    II. Опрацювання казки «Кобиляча голова»

    1. Словникова робота.
    1) Прочитай правильно: плутониці, зненавиділа, призьбі, дражниться.
    2) Пояснити значення слова досвітки (зібрання молоді для розваг і роботи).

    2. Самостійне читання казки мовчки.

    3. Перевірка розуміння прочитаного.

    Тест

    1) Дід і баба…:
    а) були самотні;
    б) мали кожен свою дочку.

    2) Бабина дочка…:
    а) все пряде;
    б) цілий день спить.

    3) Дід свою дочку…:
    а) видав заміж;
    б) завів у ліс.

    4) У лісовій хаті жила…:
    а) Баба Яга;
    б) кобиляча голова.

    5) Як поводилась дідова дочка у хатці?
    а) Лягла спати;
    б) виконувала прохання кобилячої голови.

    6) Як поводилась бабина дочка?
    а) Слухалась кобилячої голови;
    б) відповідала грубо на її прохання.

    4. Виразне читання діалогів.

    5. Характеристика дійових осіб.

    III. Загальний підсумок II частини уроку
    — Що у казці схвалюється, а що — засуджується?
    — Чи можна цю казку назвати чарівною?
    — Кого з героїв казки стосується прислів’я «Робиш добро — не кайся, робиш зло — зла й сподівайся»? Вивчіть його.

    УРОК 26-27. Тема. За добро добром платять, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
