УРОК 26. Тема. О. Копиленко «Кріт-неборака». Г. Тютюнник «Ласочка», уроки читання 4 клас

    УРОК 26. Тема. О. Копиленко «Кріт-неборака». Г. Тютюнник «Ласочка», уроки читання 4 клас

    Мета: познайомити з особистістю О. Копиленка та Г. Тютюнника; викликати інтерес до їхньої творпості; вдосконалювати навички правильного та швидкого читання; розвивати вміння складати план та переказувати прочитане; знаходити в тексті описи й міркування, ознаки науково-популярного оповідання; виховувати бажання більше дізнаватися про тварин.

    Обладнання: портрети письменників, малюнок крота і лисички, таблиці.

    ХІД УРОКУ 26. Тема. О. Копиленко «Кріт-неборака». Г. Тютюнник «Ласочка», уроки читання 4 клас

    І. Підготовка до сприймання нового матеріалу

    Відгадування загадки.

    Орач невідомий вселився до двору —
    З-під низу веде борозенку,
    А землю старанно відводить угору.
    Назвіть його, діти, швиденько. (Кріт)

    — Що ви знаєте про кротів? (Це невеличкий звір, який живе під землею, живиться личинками комах і дощовими черв’яками.)

    II. Актуалізація опорних знань учнів
    — Над яким твором ми працювали на минулому уроці?
    — Хто його автор?

    1. Стислий переказ твору

    2. Розповідь епізоду за малюнком.

    3. Вибіркове читання.
    — Прочитайте уривок, який найбільше вам сподобався, та поясніть, чому.

    III. Повідомлення теми і мети уроку
    — А сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання О. Копиленка «Кріт-неборака», і ви дізнаєтесь багато нового про цих цікавих тварин.

    IV. Робота над твором

    1. Читання твору вчителем. Перевірка первинного сприймання.
    — Що нового ви дізналися з прочитаного?

    2. Словникова робота. Читання слів-пірамідок за вчителем.

    211

    — Поясніть значення слів одне одному (сусідові по парті). Можна попросити допомоги в іншої групи.

    3. Читання тексту учнями мовчки.
    — Якщо вам ще зустрінуться незрозумілі слова, підкресліть їх у тексті олівцем та запитайте їхнє значення в сусіда по парті чи вчителя після читання.

    4. Робота над змістом. Вибіркове читання.
    — Де був автор? Кого він побачив? Чому він здивувався?
    — Знайдіть у тексті опис крота.
    — Де постійно живе кріт? Що він там робить?
    — Прочитайте, який дослід провели учені та інженери. Що вони виявили? Зачитайте, куди кріт ховає землю, яку риє.
    — Що ви дізналися про особливості будови тіла крота? Чим кріт допоміг інженерам?

    5. Гра «Хто швидше».
    — Знайдіть у тексті речення, в яких зустрічається слово кріт.

    6. Робота з ілюстрацією.
    — Хто зображений на малюнку? Складіть розповідь за малюнком.

    7. Робота в зошитах. Завдання по групах:
    1) Скласти текст-міркування «Чим вам цікаві кроти».
    2) Скласти опис тварини.
    3) Доповнити репення.
    • Кріт живе…
    • Ходи у землі він прориває…
    • Живиться ця тварина…

    8. Підсумкова бесіда.
    — Про яку тварину ми читали?
    — Що дізналися нового?
    — Як ви вважаєте, чи є це оповідання науково-популярним? Чому? Доведіть.

    Фізкультхвилинка

    Вийшли діти у лісок,
    Заглянули за дубок,
    Побачили зайчика,
    Поманили пальчиком:
    — Зайчик, зайчик, пострибай,
    Свої лапки виставляй.
    Почав заєць танцювати,
    Малих діток забавляти.
    Разом з зайчиком скоріше
    Потанцюймо веселіше.

    V. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Г. Тютюнника

    1. Читання учнями статей про письменника.

    2. Вибіркове читання за запитаннями.
    — Де народився Григорій Тютюнник?
    — Для кого він писав твори? Як називаються його збірки для дітей?

    3. Розповідь учителя.
    — Г. Тютюнник від раннього дитинства зазнав дуже багато випробувань. Під час голоду 33-го року помер його дідусь, а хлопчикові виповнилося тоді лише 1,5 року, і він перестав ходити, говорити, сміятися. Коли Григорію виповнилося 6 років, він залишився без батька. Почав жити у сім’ї батькового брата. Потім почалась Велика Вітчизняна війна, голод, поневіряння по чужих хатах. Вчився хлопець у ремісничому вчилищі, голодував. Потім тяжко захворів.
    Спочатку писав твори російською мовою, а після того, як прочитав словник Грінненка, почав писати українською. Більше половини творів Г. Тютюнника — для дітей.
    Сьогодні ми прочитаємо один з них.

    VI. Робота над оповіданням «Ласочка»

    1. Словникова робота. Читання слів за вчителем «луною».

    Рибалитизакортіло
    кунявпасовисько
    облизнулосявудити
    ожеледь

    — Як ви розумієте їх значення? Прочитайте тлумачення слів у підручнику після тексту.
    — Які з цих слів ви почули вперше?

    2. Читання тексту учнями мовчки. Запитання за прочитаним:
    — Про кого цей твір? Кого звали Ласочкою?
    — Де відбувалися події і коли?
    — Яка пригода описується ?

    3. Читання тексту «ланцюжком».

    4. Розбір оповідання за змістом. Вибіркове читання.
    — Із ким і як зустрівся Арсен?
    — Зачитайте, яким вперше побачив лисеня Арсен. Чому воно сподобалось рибалці? Доведіть рядками з оповідання.
    — Прочитайте опис лисеняти.
    — Чому рибалка назвав лисеня Ласочкою?
    — Як ви думаєте, чи було лисеня розумною і терплячою твариною? Зачитайте, як лисеня допомагало рибалити.
    — Прочитайте опис зими.

    5. Складання плану.
    — Знайдіть в оповіданні три пастини (зачин, основну частину, кінцівку). Скільки тут є самостійних частин?

    Орієнтовний план
    1) Ранок.
    2) Гість на кручі.
    3) Друзі.
    4) Зима.
    5) Сім’я Ласочки.

    — Які частини плану відповідають частинам тексту? Якій частині тексту відповідає ілюстрація?

    6. Творча робота, словесне малювання.
    Кожна група придумує сюжет малюнку, дає йому назву.

    7. Складання характеристики героїв. Робота в зошитах.
    — Яким був Арсен? Опишіть його зовнішність і характер. Якою була Ласочка?

    8. Гра «Придумайте кінцівку».
    — Пофантазуйте, як ще можна закінчити цю історію.

    VII. Підсумок уроку
    — Який твір сьогодні читали? Чому він так називається?
    — Як ви думаєте, який це твір за жанром?
    — Яка головна думка твору?

    VIII. Домашнє завдання

    1 група. Скласти розповідь за малюнком.

    2 група. Переказувати оповідання за планом.

    3 група. Навнитися виразно читати відповіді на запитання.

    УРОК 26. Тема. О. Копиленко «Кріт-неборака». Г. Тютюнник «Ласочка», уроки читання 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
