Урок 25. Тема. Ян Бжехва «Яйце», «Мурашка», зарубіжна література 4 клас

    Урок 25. Тема. Ян Бжехва «Яйце», «Мурашка», зарубіжна література 4 клас

    Мета: продовжити ознайомлення дітей із жанром вірша; дати уявлення про відомого польського поета, прозаїка й перекладача Яна Бжехву; розвинути способи і види читання, вміння передавати в інтонації слова героїв, оцінювати їх вчинки, виявляти мотиви їх поведінки; виховувати любов до природи.

    Обладнання: мапа світу; портрет Яна Бжехви; ілюстрації до віршів; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 25. Тема. Ян Бжехва «Яйце», «Мурашка», зарубіжна література 4 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань

    1. Бесіда про особливості віршів

    — Який розділ почали вивчати?
    — Що таке вірш?
    — Про що і про кого найчастіше пишуть у віршах?
    — З віршами яких зарубіжних авторів ми вже ознайомилися?

    2. Читання вірша С. Жупанина «Буду я природі другом»

    III. Повідомлення теми та мети уроку

    — Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з віршами зарубіжних поетів. Послухайте їх і здогадайтесь, про кого вони.

    1. Гра «Впізнай за описом»

    — За описом спробуйте визначити, хто це.

    Серед комах вони заслуговують на особливу увагу. Сотні величезних купин збудовано у лісах цими невтомними працівниками та безжалісними мисливцями.
    З весни до осені тягнуть вони у гніздо мертвих жуків, мушок, метеликів, гусениць різних видів. Щохвилинно зносять два-три десятки комах, за годину їх надходить вже тисячі півтори, за день — близько двадцяти тисяч. Теплої пори й на рівному місці, навантажені здобиччю, вони рухаються із середньою швидкістю 1 м/хв. Площа їхнього полювання навколо мурашника перевищує двісті тисяч квадратних метрів. Вони знищують мільйони шкідливих для лісу комах. (Мурахи)

    — Який це опис — художній чи науковий? Чому?

    2. Робота над загадками

    • Із будиночка малий гість вийде
    І ніколи більше туди не зайде. (Яйце і курча)

    • Гніздо луб’яне, саме кістяне, а вийде живе. (Яйце, курчата)

    IV. Усвідомлення і вивчення нового матеріалу

    1. Вступне слово вчителя про Яна Бжехву (справжнєім’я—ЯнЛесман)

    2. Опрацювання твору Я. Бжхеви «Мурашка». Читання вірша вчителем

    1) Словникова робота.

    Коновка — те саме, що відро, цеберка.

    Сльота — хмарна, сира погода.

    Коркоші — плечі.

    2) Читання твору учнями, його аналіз.

    — Назвіть усіх героїв вірша, які мали везти стіл. Яких причин вони шукали, щоб відмовитися?
    — Як на вашу думку, чому саме мурашка не злякалася роботи?

    3) Різновиди читання.

    а) Читання «буксиром» у парі із сусідом по парті.
    б) Гра «Хто швидше?».

    — Знайдіть у вірші дієслова, які використав поет, для того щоб показати які дії виконували дійові особи.

    в) Читання «Незнайко».

    Діти хвилинку готують якийсь рядочок вірша для гри, а потім пропонують його товаришам.

    4) Робота за малюнком підручника.

    — Знайдіть рядки з вірша, які підходять до ілюстрації.

    5) Виразне читання вірша.

    — Поміркуйте, чи не трапляється подібних ситуацій у нашому житті?

    3. Опрацювання твору Я. Бжехви «Яйце»

    1) Робота над заголовком.

    — Поміркуйте, яким може бути текст з такою назвою — науковим чи художнім. Про кого в ньому буде йтися? Доведіть свою думку.

    2) Читання вірша вчителем.

    — Послухайте і скажіть, чи правильними були ваші припущення.
    — Який це текст за метою висловлювання?

    3) Словникова робота.

    Вередує на твердо

    упирається що качине

    зварилось мені за вузько

    стверджує що від гуски

    4) Читання вірша мовчки.

    — Чому курці доводилося хвилюватися за своє яйце?
    — Чим схожа курка на всіх інших мам?
    — Розкажіть, як яйце відповідало на мамине зауваження.
    — Яку рису характеру висміює автор?
    — Чи доводилося вам в житті бачити упертих дітей? Як ви долаєте свою упертість?

    5) Вправи на розвиток швидкого читання.

    а) Вибіркове читання.

    — Виберіть слова, які характеризують яйце за ознакою.
    — Які слова характеризують його за дією?

    б) Найдіть і прочитайте найдовше і найкоротше речення.

    6) Робота за малюнками.

    — Уважно розгляньте ілюстрацію до вірша.
    — Яким зображено яйце?
    — Якою зображено курку?
    — Які почуття викликає у вас малюнок (спокою чи тривоги)?

    7) Виразне читання вірша.

    V. Підсумок уроку

    — Із творами якого поета ви сьогодні ознайомилися?
    — Чим вони подібні?
    — Чим різняться?
    — Які з прочитаних творів ви хотіли б вивчити напам’ять? Чому?
    — А закінчити наш урок хочу віршем Оксани Сенатович:

    У сльоту, і в час негоди,
    І в погоду, друже мій,
    Серцем, слухати зумій
    Звуки рідної природи,
    Звуки дивні, голоси
    Незвичайної краси.

    Урок 25. Тема. Ян Бжехва «Яйце», «Мурашка», зарубіжна література 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 4 клас
