УРОК 25. Тема. Поняття про винахідництво і раціоналізаторство. Конструювання технічних моделей із квадратних та прямокутних заготовок із паперу, картону. Конспекти уроків трудового навчання, 3 клас

УРОК 25. Тема. Поняття про винахідництво і раціоналізаторство. Конструювання технічних моделей із квадратних та прямокутних заготовок із паперу, картону. Конспекти уроків трудового навчання, 3 клас

Мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з картоном, папером; вчити конструювати технічні моделі із заготовок геометричних форм; розвивати технічне мислення, вміння вносити зміни у зразок моделі; виховувати працьовитість, охайність, самостійність, взаємодопомогу.

ХІД УРОКУ 25. Тема. Поняття про винахідництво і раціоналізаторство. Конструювання технічних моделей із квадратних та прямокутних заготовок із паперу, картону. Конспекти уроків трудового навчання, 3 клас

I. Організаційний момент

1. Привітання.

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування робочого місця.

II. Новий матеріал

1. Оголошення теми та мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми продовжимо конструювати із паперу та картону. Відгадайте, що це?

• Величезний і стотонний
У воді пливе, не тоне. (Корабель)

• Торохтів собі поволі
І рядки накреслив в полі.
Не звичайні ці рядки,
А для овочів грядки. (Трактор)

• Пливе, хоча й не в морі,
Довкола сяють зорі,
А він до них несеться.
Вгадайте, як зоветься? (Ракета)

2. Вступна бесіда.
— Багато чого можна зробити своїми руками, та не все. Людина здавна мала для своїх рук помічників, які називаються інструментами. Згодом з’явилися нові помічники — різноманітні машини. Найсучасніша та найдосконаліша із них — робот, що може керувати поїздами та літаками, допомагати синоптикам прогнозувати погоду, перекладати з різних мов тощо.
Безліч відкриттів та винаходів починалося з казок. Спочатку була казка, потім до роботи бралися вчені, а завершували справу інженери та робітники. У цьому неважко переконатися.
Навіть найбільше досягнення сучасної техніки — космічний корабель, — і той вперше стартував у казці. Сергій Павлович Корольов любив у дитинстві слухати казку «Летючий корабель». Вона загартувала хлопчика і визначила його долю. Хлопчик виріс і став Генеральним конструктором космічних кораблів.
Людей, які подають розумні пропозиції (від них полегшується праця робіт -ників, а машини та механізми стають значно кращими, продуктивнішими), називають раціоналізаторами або винахідниками. їхню працю високо цінують. Щороку відзначається їхнє професійне свято. Серед винахідників є ї школярі. Багато їхніх винаходів застосовують на заводах.
— Сьогодні моделями нашого конструювання є космічний корабель (ракета), трактор, корабель.
Трактор — самохідна машина на гусеничному або колісному ходу. Його основним завданням є тягнути за собою інші машини або візки із вантажем.
Перший такий тягач був створений у 1769—1770 роках французьким винахідником Жаком Кюньо. Перші колісні трактори були побудовані в 1830 році в Англії та Франції, а в США — у 1912 році. У нашій країні трактори випускають із 20-х років минулого сторіччя. Згодом людина застосувала трактор до нових видів робіт. За допомогою трактора люди почали валити і постачати дерева до лісових складів, трактор став використовуватися як канавокопач, підйомний кран. Нещодавно почали випускати міні-трактори для роботи на дачі.

Корабель. Здавна людина шукала засоби, за допомогою яких можна було б пересуватися по воді. Спочатку це була звичайнісінька колода, потім почали зв’язувати декілька стовбурів між собою, а вже згодом з’явився пліт.
Найпершими суднами були човни, що були виготовлені з окремого стовбура дерева.
Зараз існують транспортні, наукові, промислові судна. Кораблями називаються військові судна.

III. Фізкультхвилинка

Руки на пояс ставим усі,
Будем стрибати як горобці.
Скік вперед і скік назад, (бразів)
Крильця вниз всі опустили
І на місці походили.

IV. Демонстрація та аналіз зразка

1. Інструктаж учителя.
(Діти вдома повинні були заготовити геометричний матеріал: нарізати різного кольору та різного розміру квадрати, прямокутники, круги.)
— Розгляньте зразки моделей трактора, корабля, ракети. Оберіть модель, з якою ви будете працювати. Поміркуйте, чи можна внести зміни в конструкцію: що-небудь додати, змінити. Якщо зможете — внесіть ці зміни.

585

2. Інструктаж із правил гігієни.
— Ви будете працювати з клеєм.
• Не намащуйте ним надмірно.
• Працюйте на дощечці.
• Стежте за чистотою рук.
• Витирайте руки вологою серветкою.
• Після завершення роботи ретельно приберіть робоче місце, вимийте руки.

V. Практична робота учнів
Учитель надає дітям індивідуальну допомогу. Учні можуть працювати у парах. У цьому випадку вчитель оцінює роботу обох учнів.

VI. Виставка та оцінювання робіт

1. Аналіз робіт.
— Хто виконав роботу за зразком?
— Хто вніс певні зміни? Чому?
— Чи припустився хтось помилок?

2. Оцінювання робіт.

VII. Підсумок уроку
— Чого навчилися на уроці?
— Хто такі винахідники та раціоналізатори?

УРОК 25. Тема. Поняття про винахідництво і раціоналізаторство. Конструювання технічних моделей із квадратних та прямокутних заготовок із паперу, картону. Конспекти уроків трудового навчання, 3 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків трудового навчання, 3 клас

Комментарии закрыты.