Урок 24. Тема. Шандор Петефі «Знову осінь завітала», «Останні квіти»; Жак Превер «Зимова пісенька»; Ованес Туманян «Березень», «Весняне запрошення», зарубіжна література 4 клас

    Урок 24. Тема. Шандор Петефі «Знову осінь завітала», «Останні квіти»; Жак Превер «Зимова пісенька»; Ованес Туманян «Березень», «Весняне запрошення», зарубіжна література 4 клас

    Мета: розказати учням про особливості пейзажної лірики; вчити правильно, виразно читати поетичні твори, зв’язано висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчу уяву, виховувати спостережливість, любов до природи.

    Обладнання: мапа світу; портрети Шандора Петефі, Жака Превера, Ованеса Туманяна; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 24. Тема. Шандор Петефі «Знову осінь завітала», «Останні квіти»; Жак Превер «Зимова пісенька»; Ованес Туманян «Березень», «Весняне запрошення», зарубіжна література 4 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Бесіда про особливості поезії (за матеріалами підручника)

    — Який розділ почали читати?
    — Що таке поезія?
    — Хто її пише?
    — Що належить до пейзажної лірики?

    2. Робота над загадками

    • Голі поля, мокне земля,
    Дощ поливає. Коли це буває? (Осінь)

    • Сніг на полях, лід на річках,
    Хуга гуляє. Коли це буває? (Зима)

    • Тане сніжок, квітне лужок,
    День прибуває. Коли це буває? (Весна)

    • Сонце пече, липа цвіте,
    Вишня дозріває. Коли це буває? (Літо)

    III. Повідомлення теми та мети уроку

    — Для кожного з нас зустріч із поезією — це особливий стан душі, насолоди, захоплення красою слова.
    Сьогодні ми познайомимось з новими людьми, поетами, дізнаємося про їхні твори. А ще вкотре переконаємося, що світ природи дивовижний і чарівний. Треба бути тільки уважним і спостережливим.

    IV. Усвідомлення й вивчення нового матеріалу

    1. Вступне слово вчителя про Шандора Петефі (справжнє ім’я — Олександр Петрович)

    2. Опрацювання твору Ш. Петефі «Знову осінь завітала». Читання вірша вчителем

    3. Словникова робота

    Сповиток — мала дитина, замотана в ковдру.

    Ліра — музичний струнний інструмент.

    Читання слів швидко і правильно: недоладно, шурхоче, справді-бо, заколисають.

    4. Читання твору учнями, його аналіз

    — Знайдіть у вірші слова, вжиті в переносному значенні.
    — Доведіть, користуючись текстом вірша, що поет звертається до природи як до людини.
    — Який, на вашу думку, настрій вірша «Знову осінь завітала»? Як, зображуючи картини природи, поет створює цей настрій?

    5. Створення ілюстрації до вірша

    6. Висновки

    — Чи можемо ми сказати, що поет був уважним і спостережливим?
    — Розкажіть про свої враження від перебування серед осінньої природи?

    7. Опрацювання статті підручника про відомого французького поета і кінодраматурга Жака Превера

    8. Опрацювання вірша «Зимова пісенька для дітей»

    1) Словникова робота.

    Файка — люлька.

    2) Самостійне читання вірша учнями з подальшим тестуванням.

    Учитель читає запитання, учні на картках записують короткі відповіді.

    Запитання

    • Хто ходив зимової ночі під вікнами?
    • З чим ходив дід-сніговик?
    • Куди заходить дід-сніговик?
    • Чому заходить до хатинки?
    • Що залишається після того, як зникає дід-сніговик?

    Відповіді: Дід-сніговик. З люлькою. До хатинки. Щоб зігрітись. Калюжа.

    9. Читання тексту вголос. Перевірка розуміння прочитаного за запитаннями

    — Яким ви уявили діда-сніговика? Намалюйте його словесний портрет.
    — На яку особливість вірша Жака Превера ви звернули увагу? Саме так писали сюрреалісти.
    — Яка головна думка твору?
    — Як по-іншому можна назвати вірш?

    10. Конкурс ілюстраторів

    11. Опрацювання статті підручника про геніального вірменського співця Ованеса Туманяна

    12. Опрацювання віршів «Березень», «Весняне запрошення»

    1) Читання віршів учителем.

    — Чим відрізняються ці вірші від поезій попередніх авторів?

    2) Словникова робота.

    Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.

    — Кого можуть описувати ці слова?

    3) Читання твору «Березень» (мовчки).

    — Яка вдача у березня?
    — Як про це говорить поет?

    4) Читання твору «Весняне запрошення» (самостійно).

    5) Аналіз вірша «Весняне запрошення».

    — Який настрій вірша «Весняне запрошення»?
    — Як поет створює цей настрій?
    — Чи погодились би ви з товаришем піти на гору? Що б ви там побачили? Розкажіть про це, використовуючи рядки вірша.

    13. Складання осіннього (літнього,) запрошення у свій улюблений куточок природи

    V. Підсумок уроку

    — Які вірші ми сьогодні читали?
    — Хто їх автори?
    — Який із цих віршів справив на вас найбільше враження? Чим?

    Урок 24. Тема. Шандор Петефі «Знову осінь завітала», «Останні квіти»; Жак Превер «Зимова пісенька»; Ованес Туманян «Березень», «Весняне запрошення», зарубіжна література 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 4 клас
