УРОК 24. Тема. Краса живе для всіх, уроки читання 3 клас

    УРОК 24. Тема. Краса живе для всіх, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: А. Костецький «Імена», «Не хочу».

    Мета: зацікавити дітей словами-назвами, їх етимологією; розвивати творчі здібності учнів, уміння передавати емоційно-оцінну характеристику зображеного в поетичному творі та власні почуття, які виникли під впливом поетичних емоцій; збагачувати образне мислення; виховувати гуманні почуття, екологічну свідомість.

    Обладнання: виставка книг поета, його портрет.

    ХІД УРОКУ 24. Тема. Краса живе для всіх, уроки читання 3 клас

    I. Організація класу

    Які щасливі, діти, ми,
    Що народилися на цій святій землі
    Серед берізок, кленів і тополь,
    Де ніжний мамин голосок
    Так лагідно над світом цим лунає…

    — Повірте, любі діти, нічого в світі немає милішого, ріднішого серцю, ніж рідний край, який вигойдав тебе у колисочці, викупав у цілющих травах, аби кожен зростав щасливим, здоровим і мав можливість побачити цей чарівний світ і поринути в нього.

    II. Вправи з техніки мовлення та читання

    1. Учні на картках читають вірш.

    Як гарно тут красою милуватись,
    Вітання кожній квітці посилать…
    А квіти нам голівки нахиляють —
    Не тільки чарують, але й навчають.

    2. Читання анаграм.

    Оволкаш ротндая акм афілак цисарн

    III. Мотивація навчальної діяльності, створення емоційного настрою

    Квіти, дерева — яка це краса!
    Краса, яку потрібно леліти, берегти.
    Дуби ростуть поволі, неквапливо,
    Хто садить дуба, той, можливо,
    І не побачить його вищим, аніж сам.
    Це — дар майбутнім, скажемо, літам,
    Привіт іще незнаним поколінням…

    — Той, хто виростив хоча б одне своє дерево, хто почув, як зашелестіло його молоде листя, той пізнав справжню радість!
    І дійсно, мабуть, немає у світі більшої радості, ніж любити природу, людей, приносити користь.

    IV. Повідомлення теми і мети уроку. Розповідь вчителя про письменника
    — А ще більша радість — зачарувати людей своєю творчістю, мудрим, лагідним словом запалити іскру милосердя та поваги.
    Я сьогодні хочу розповісти вам, діти, про людину, поета — Анатолія Костецького, який народився 6 грудня 1948 року в місті Києві. Перші казки почув від бабусі. Згодом мама, вчителька мови і літератури, почала заохочувати його до класичної спадщини.
    Анатолій Костецький почав свою літературну творчість із ліричних віршів про природу. 1967 року доля звела поета-початківця з Михайлом Стельмахом, який щедро почав ділитися з ним таємницями творчості і ненав’язливо вчити майстерності. Порадив писати для дітей, а через кілька років уже був редактором першої книжечки Анатолія Костецького «Джміль про сонечко гуде». Від тоді дитячій літературі поет не зраджує. З-під його пера вийшло понад десять книжок для юних читачів.
    Найвідоміші з них — «Лист до птахів», «Весняні дарунки».

    V. Опрацювання статті «Анатолій Костецький»

    Самостійне читання. Відповіді на питання.
    — У якій сім’ї і де народився Анатолій Костецький?
    — Хто є головними героями віршів?
    — Які найтонші почуття викликають у нас вірші поета?
    — Ми сьогодні маємо можливість перевірити це на уроці, працюючи над віршами А. Костецького.

    VI. Підготовка до сприймання нового матеріалу

    Любі діти, погляньте у віконечко:
    Як лагідно і щиро світить… (сонечко)!
    Берізки і тополі гойдаються… (поволі),
    І квіти нахилили голівоньки свої
    І лагідно всміхаються до рідної… (землі).

    — Як приємно й радісно бачити таку картину природи! Око милують прекрасні поля й лани, сади й ліси, ставочки, озерця — усе це миле й любе серцю. Який чарівник створив таке диво і все назвав так красиво? Вдивляючись у цю красу, чи у вас не виникало бажання щось змінити або по-іншому назвати якісь предмети?
    А от герой вірша А. Костецького змінив деякі назви. Ось послухайте.

    VII. Робота над віршем «Імена»

    1. Виразне читання вірша вчителем.
    — Яке бажання було у хлопчика?

    2. Словникова робота.

    3. Самостійне читання.
    — Чому хлопчик із жалем промовив останні свої слова?
    — Що б ви могли йому порадити, у чому навіть і запевнити?

    4. Вправи для розвитку швидкості читання.
    1) Вибіркове читання.
    — Що дарувала лопатуля для птахів?
    — Як хлопчикові хотілося назвати бабусю?
    2) Відновіть рядки з вірша.

    І цвіли б любенят
    … очі,
    і…
    гуляли б із ними
    охоче.

    5. Вирізне читання вірша.
    — Любі дітки, а у вас не було бажання по-своєму назвати якийсь предмет. Адже кожен предмет ми бачимо по-різному, по-різному його сприймаємо. Давайте доберемо нові імена до слів: мама, котик, дідусь, берізка.
    — Молодці! Скільки ніжності, ласки я почула у ваших словах! І я впевнена, що в діток, які говорять щиро, лагідно, з почуттям любові та ніжності, добре серце.

    VIII. Опрацювання вірша А. Костецького «Не хочу»

    1. Робота над заголовком.
    — Уважно прочитайте заголовок.
    — Як, на вашу думку, про що йтиметься у цьому вірші: про якісь примхи чи про приємне та повчальне?
    — У цьому ми переконаємось, коли прочитаємо цей вірш.

    2. Читання вірша (мовчки).
    — Чи підтвердив цей вірш ваші думки?

    3. Аналіз змісту прочитаного.
    — Чому не хотіла дівчинка ловити метелика, не зірвала квітку?
    — У чому дівчинка бачила страшенний гріх?
    — Як ви розумієте вислів «живе тремка живинка»?

    4. Виразне читання вірша.
    — Що ви можете сказати про цю дівчинку?

    IX. Підсумок уроку
    — Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
    — Що найбільше вас зацікавило?
    — Які почуття у вас викликали прочитані твори?

    Оберігайте ж повсюди
    Шлях і стежиночу в гаї,—
    Все те окрасою буде
    Нашого рідного краю!
    — Любі діти! Я хочу, щоб красу уміли
    Сприйняти серцем люди всі,
    Щоб цінували, й розуміли, і поклонялися красі!

    УРОК 24. Тема. Краса живе для всіх, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
