Урок 236 (письмо). Тема. Слова, протилежні за значенням, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 236 (письмо). Тема. Слова, протилежні за значенням, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів зі словами, протилежними за значенням; вчити добирати такі слова до поданих, знаходити їх у реченнях; удосконалювати навички каліграфічного письма, уміння складати звукову модель слів та виконувати складовий аналіз, відгадувати загадки; розширювати словниковий запас учнів; розвивати увагу, спостережливість, образне, творче мислення, уміння описувати предмети, творчі здібності, мовне чуття, культуру мовлення, уміння давати правильні відповіді на поставлені запитання; виховувати вміння працювати у парах змінного складу, самостійно, колективно, за варіантами; сприяти формуванню дружніх стосунків серед учнів класу.

    Обладнання: міні-підручник із завданнями до уроку; картки для роботи у парах змінного складу, для роботи за варіантами; зошит.

    ХІД УРОКУ 236 (письмо). Тема. Слова, протилежні за значенням, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    Каліграфічна хвилинка

    Ц ц ц к к у у у к е р р р о о а в к и й

    — Складіть слова, використовуючи тільки подані літери. (Цукор, цукерка, цукровий)
    — Перевірте написання даних слів за підручником.
    — Поставте наголос.
    — Поділіть дужками на склади.
    — Складіть звукову модель слова цукровий.
    — Який за смаком цукор? (Солодкий)
    — Продовжте речення.
    Цукор солодкий, а лимон — … (кислий).
    — Знайдіть слова, що не дружать, слова-«вороги». (Солодкий — кислий)

    III. Повідомлення теми та завдань уроку

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Прочитайте і відгадайте загадки, випишіть парами слова, протилежні за значенням
    Біла латка, чорна латка по дереву скаче. (Береза)
    Серед двора стоїть копа: попереду вила, позаду мітла. (Корова)

    2. Прочитайте слова. Доберіть до них пару з поданих слів.
    Білий гриб — чорний ґрунт, солодкий мед — кислий лимон.
    — Усно складіть речення із однією парою словосполучень.

    Фізкультхвилинка

    2) Доберіть до них слова з протилежним значенням.
    Маленький — великий, далеко — близько.

    3. Робота за варіантами

    Варіант 1
    — Прочитайте. Знайдіть і випишіть слова з протилежним значенням.

    Сірий зайчик ще улітку
    Наносив дровець в повітку.
    Взимку чим топити має,
    Як завія загуляє…
    М. Пономаренко

    Варіант 2
    — Прочитайте. Знайдіть і випишіть слова з протилежним значенням.

    Йде зима в поля, гаї,
    Ми вжє бачили її.
    В неї сніг та хуртовина,
    Довга ніч, коротка днина.

    4. Колективна робота (за міні-підручником)
    1) Прочитайте. Замініть виділені слова словами, протилежними за значенням. Запишіть відредагований текст.

    Настала осінь. У перелітних пташок — сум. Вони летять у вирій.
    (Настала весна. У перелітних пташок —радість. Вони летять у рідні краї.)
    2) Прочитайте речення. Замість пропусків запишіть для опису картин природи слова, протилежні за значенням.
    Дощ навесні (який?)…, а восени (який?)… . Вітер навесні (який?)…, а восени (який?)… . Сонце навесні (яке?)…, а восени (яке?)… . Навесні небо (яке?)…, а восени (яке?)… .

    Слова для довідки: теплий, холодний, легкий, сильний, веселе, сумне, чисте, похмуре.

    V. Підсумок уроку
    — З якими словами ознайомилися на уроці?
    — Яка робота для вас була цікавою?
    — Що було важким?
    — Доберіть до слова початок протилежне за значенням. (Кінець)
    — Наш урок добіг свого кінця, бажаю вам успіхів.

    Урок 236 (письмо). Тема. Слова, протилежні за значенням, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
