Урок 227 (читання). Тема. Персонаж твору. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час», уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 227 (читання). Тема. Персонаж твору. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час», уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: дати учням поняття про персонаж твору, вчити виділяти головні та другорядні персонажі у прочитаному творі; проводити роботу над виразністю мовлення при читанні та інсценуванні діалогів; розвивати мовлення, формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, порівнювати, визначати головне, учити дітей бути спостережливими, уважними, виробляти звичку до планування власних дій; виховувати бережливе ставлення до часу, формувати вміння планувати свій вільний час.

    Обладнання: ілюстрації до казок чи відомих дітям оповідань, малюнки овочів, годинник, картки для індивідуальної роботи.

    ХІД УРОКУ 227 (читання). Тема. Персонаж твору. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час», уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Активізація знань

    1 Гра «Слова у клітинках»
    — Знайдіть у кожному рядку по 3 слова.

    870

    — Назвіть назви овочів серед знайдених слів.
    — Де ростуть овочі?

    2. Виразне читання дітьми вірша О. Журливої «На зеленому городі» та відповіді на запитання за змістом
    — Де заблукали Петрусь з хлопчиком?
    — Хто їх там знайшов?
    — Які овочі вони там побачили?
    — Знайдіть та зачитайте опис моркви.
    — Як автор описав цибулю?
    — Згадайте загадку про капусту, яку використала у своєму віршику О. Журлива.

    3. Опис помідора, гарбуза, огірка за запитаннями підручника

    4. Робота в парах
    — За малюнками знайдіть назви овочів.

    871
    — Назва якого овоча в перекладі з латини означає «голова»?
    — Чи можна сказати, що часник — родич пахучій лілії? Доведіть.
    — Який овоч називають «золотим яблуком» та «синьйором»?
    — Чим корисні капуста, морква?

    5. Читання «буксирчиком» оповідання «Нашому організмові потрібні вітаміни»
    — У яких стравах використовують моркву, капусту?

    6. Гра «Обід кота»
    — Визначте перші звуки у назвах малюнків. Пригадайте, якими буквами вони позначаються.
    Ці слова означають назви страв. Саме цим хоче пообідати котик Мурчик.

    872

    7. Проблемна ситуація
    — Чи описувалися в останньому оповіданні якісь події? (Ні, в оповіданні поданий опис корисних властивостей капусти і моркви.)
    — Як ви гадаєте, чи є дійові особи в цьому оповіданні? (Ні)

    8. Повідомлення теми і мети уроку
    — Сьогодні ми прочитаємо цікаве оповідання та казку за дійовими особами, з’ясуємо значення поняття «персонаж твору». Поміркуємо, чи потрібно берегти час і як це зробити.

    III. Робота над матеріалом уроку

    1. Слухання оповідання М. Герасименка «Хоробрий Степанко»
    — Хто є дійовими особами оповідання? (Степанко і Ганнуся)

    2. Читання оповідання сильними учнями
    — Які події відбувалися в оповіданні?

    3. Самостійне читання учнями твору

    4. Обговорення прочитаного
    — Назвіть персонажів твору.
    Уточнення поняття персонаж твору.
    — Кого боявся Степанко?
    — З яких слів ви про це довідались?
    — Чи був Степанко справді хоробрим?
    — Чому ж автор так назвав своє оповідання?
    — Яке прислів’я можна використати замість заголовка?

    • У страху очі великі.
    • Вовків боятися — в ліс не ходити.

    5. Робота в парах
    — Розіграйте діалог. Промовляйте слова Ганнусі здивовано, слова Степанка — злякано.

    6. Заслуховування декількох пар

    Фізкультхвилинка

    Нумо із-за парти встанем,
    У віконечко заглянем.
    В небі хмароньки біленькі.
    Ось поставим руки в боки
    Й пострибаємо навскоки.
    Вліво, вправо нахиліться
    І навшпиньки підніміться,
    Руки вгору, руки вниз,
    Кругом себе повернись.
    Крок вперед зроби швиденько
    І за парту сядь тихенько.
    (Діти імітують описані рухи.)

    IV. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час»

    1. Гра «Годинник»
    Учитель називає час, діти, дивлячись на годинник, визначають букву.
    — Якщо ви правильно будете визначати час за годинником, то зможете прочитати ім’я персонажа казки, яку ми сьогодні читатимемо.

    873

    • Полудень (М)
    • Друга година (И)
    • Четверта година (Ш)
    • Шоста година (Е)
    • Восьма година (Н)
    • Десята година (Я)

    2. Читання вчителем та сильними учнями казки «Як мишеня зупиняло час» (за І. Полагутою)
    — Чи вдалося мишеняті зупинити час?

    3. Розглядування книжки (обкладинка, назва, автор, ілюстрації)

    4. Тренувальна вправа з читання слів

    874

    Пояснення незрозумілих слів.
    • Осоння — місце, добре освітлене сонцем.
    • Досхочу — скільки забажається.
    • Аніруш — не рухається.
    • Бракувало — не вистачало.
    • Промайнуло — швидко пройшло; пролетіло.

    5. Читання казки учнями

    6. Обговорення прочитаного
    — Чому Мишенятко вирішило зупинити час?
    — Як воно це зробило?
    — Як йому мама пояснила, в чому різниця між годинником і часом?
    — Прочитайте останній абзац казки і спробуйте визначити головну думку твору. (Час ніхто й ніколи зупинити не може.)

    7. Бесіда про бережливе ставлення до часу, раціональне планування своїх вільних годин

    8. Робота над прислів’ями

    875

    V. Підсумок уроку
    — Кого називають персонажем твору?
    — Що б ви порадили маленькому Мишеняті?
    — Як слід берегти час?

    Урок 227 (читання). Тема. Персонаж твору. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час», уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
