УРОК 22. Тема. Прилучення до поезії М. Рильського: від спогадів дитинства до духовного заповіту дітям. М. Рильський «Дитинство», уроки читання 4 клас

    УРОК 22. Тема. Прилучення до поезії М. Рильського: від спогадів дитинства до духовного заповіту дітям. М. Рильський «Дитинство», уроки читання 4 клас

    Мета: розширити, поглибити й узагальнити знання дітей про життя і творчість поета; збагачувати словник новими й образними висловами; удосконалювати уміння розмірковувати над прочитаним, виділяти головне; виховувати дружбу, товариськість.

    Обладнання: портрет М. Т. Рильського.

    ХІД УРОКУ 22. Тема. Прилучення до поезії М. Рильського: від спогадів дитинства до духовного заповіту дітям. М. Рильський «Дитинство», уроки читання 4 клас

    І. Вправи для розвитку навичок читання

    1. Гра «Цікаве перетворення».
    — Перетворіть слово сад у слово лис, змінюючи в кожному слові тільки одну букву.

    Сад — лад — лід — ліс — лис.

    2. Читання прислів’я на одному мовному видиху.
    Учні читають з дошки прислів’я фразами на одному видиху.
    Дарма, що гора висока, наважишся — подолаєш.
    Дарма, що ворог сильний, насмілишся — переможеш.
    — Як ви розумієте це прислів’я?

    II. Повідомлення теми уроку
    — М. Рильський написав багато творів для дітей. Сьогодні ми прочитаємо один з віршів поета, познайомимося з його життєвим і творчим шляхом.

    III. Робота над темою уроку

    1. Слово вчителя.
    — М. Т. Рильський — видатний поет, вчений, перекладай — народився 19 березня 1895 року в Києві. Він зростав у високоосвіпеній родині, де знали й цінували народну культуру, захоплювалися рідною природою. Багато часу хлопчик проводив серед розкішної природи села Романівка на Київщині, на берегах Унави, у колі сільських дітей. Перші враження дитинства відбилися пізніше у творах поета.

    2. Самостійне читання учнями статті із підручника «Максим Рильський».

    3. Робота над віршем «Дитинство».
    1) Виразне читання вірша «Дитинство» вчителем.
    — Про які роки свого життя згадує поет?
    2) Словникова робота.
    а) Пояснення незрозумілих слів.
    Лоцман — провідник суден по річках, каналах тощо.
    Томагавки — зброя індіанців Північної Америки у вигляді кам’яної чи металевої сокирки.
    Сахара — пустеля;
    Ніагара — водоспад;
    пампаси — степи.
    б) Читання слів «буксиром».
    Пелікани, темнокосі, вілли, бізони, припаси, лами, гвинтівки, бізон.
    — Який настрій створює вірш?
    — Поясніть значення слів.
    3) Повторне читання вірша. Робота над його змістом.
    — В які ігри гралися хлопчики?
    — Що свідчить про те, що герої вірша — великі фантазери?
    — Які малюнки ви б зробили до вірша?

    4. Розвиток мовлення.
    — Переробіть цей вірш на прозовий твір і перекажіть його зміст.

    5. Виразне питання вірша учнями.
    — Читаючи вірш вголос, намагайтесь передати розповідну і пояснювальну інтонацію відповідних репень.

    6. Гра «Найшвидший шукач».
    — Хто швидше знайде географінні назви у вірші?

    7. Гра «Хто швидше читає?»
    — Прочитайте, ким вчора був хлопчик.
    — Куди герой має їхати завтра?

    IV. Підсумок уроку
    — Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

    V. Домашнє завдання
    Навчитись виразно читати вірш; намалювати ілюстрацію до нього; дізнатись, що означають географічні назви Сахара, Ніагара, пампаси.

    УРОК 22. Тема. Прилучення до поезії М. Рильського: від спогадів дитинства до духовного заповіту дітям. М. Рильський «Дитинство», уроки читання 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
