Підготовка до написання букв. Письмо малих овалів, навчання грамоти
Мета: вчити учнів писати нові елементи: овал, петлю, що не виходить за межі робочого рядка; закріпити вміння орієнтуватися в сітці робочого зошита, правила посадки під час письма, тримання ручки, розташування зошита на парті, виконувати складовий та звуковий аналіз слів, вміння складати речення за поданою схемою, працювати самостійно та колективно; розвивати вміння аналізувати елементи, з яких складається завдання, увагу, мовлення, дрібну моторику руки; виховувати охайність під час виконання письмових робіт, працелюбність.
Обладнання: плакат «Сиди рівно під час письма»; ілюстрація до підготовчої письмової вправи, роздавальні картки з елементом, який вивчається на уроці, робочий зошит.
Хід заняття Підготовка до написання букв. Письмо малих овалів, навчання грамоти
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Закріплення правил письма
2. Повторення назв ліній робочого зошита
3. Повторення елементів літер
Графічний диктант
Клас працює в робочому зошиті в косу лінію, а один учень — біля дошки, коментуючи написання елементів.
— Напишіть елементи, які я буду називати.
Учні спочатку «прописують» кожний елемент у повітрі, рахуючи хором. Далі можна використати прийом «Письмо по мокрому» — вчитель вологою ганчіркою пише на дошці, а учень повторює написане крейдою.
• Довга пряма лінія, що починається від верхньої міжрядкової (раз).
• Коротка пряма лінія, яка починається із заокруглення вгорі й закінчується заокругленням унизу праворуч (і-раз-і).
• Велика дугоподібна лінія (і-раз).
• Коротка пряма лінія, що заокруглюється знизу праворуч (разі).
• Коротка горизонтальна лінія, що пишеться на верхній робочій лінії (раз).
• Малий лівий півовал (і-раз і).
• Великий лівий півовал (і-раз-і). Перевірка написаного.
III. Повідомлення теми і завдань уроку
IV. Робота за матеріалом уроку читання
1. Складовий аналіз слів
— Відгадайте загадку. Плесніть у долоньки стільки разів, скільки складів у слові-відгадці.
• Зранку, вдень і в надвечір’я
Облітаю ліс уздовж і вшир я.
Занесу своє яєчко
У чуже якесь гніздечко.
Легко всівшись на суку,
Я роки лічу: ку-ку! (Зозуля)
• Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
2. Вправи на порівняння твердих і м’яких приголосних звуків
1) Промовте ще раз ці два слова: зозуля, ластівка.
— Зверніть увагу на схожі звуки, які вимовляються по-різному.
— Які це звуки? ([л], [л’])
— Послухайте наступні пари слів і знайдіть пари — твердий і м’який приголосний.
Рись — лисичка, равлик — річка, сніжинка — нитка, сіль — сад, тигр — тінь, тюльпан — туман.
2) Звукові спостереження
Жили собі дві сестрички. Одну звали — Ляна, а другу — Лана. Перша дівчинка завжди була усміхненою, веселою та життєрадісною. А друга весь час сердилася та була всім невдоволена. Ляна була доброю дівчинкою, а її сестра Лана іноді навіть злою. Батьки дуже раділи, коли Ляна танцювала, співала пісні. У неї це дуже добре виходило. Та й самій дівчинці це подобалось робити. Лана намагалася все робити так, як її молодша сестра, та не завжди в неї це виходило. Заспіває Ляна пісню: ля-ля-ля. І виходить мелодія красивою та ніжною. Повторює за нею Лана: ла-ла-ла. А пісня виходить суворою та сердитою. Заспіває Ляна: льо-льо-льо.
— А якою виходить ця пісня у Лани? (Ло-ло-ло)
— Якщо Ляна співає: лі-лі-лі, то яка пісня чується від Лани? (Ли-ли-ли)
Одного разу дівчатка з бабусею пішли до іграшкової крамниці. Які ж іграшки вибере кожна з сестер?
На дошці — малюнки іграшок, учитель показує, а діти говорять, хто купить цю іграшку — Ляна чи Лана.
Лялька, лев, лисичка, літачок, ведмідь, мишеня.
3. Складання речення про улюблену іграшку за поданою схемою
V. Вивчення нового матеріалу
1. Вправи з ручкою
2. Підготовка до безвідривного письма
1) Підготовча письмова вправа. Масаж.
2) Робота у зошиті.
Обведення по пунктиру, не відриваючи олівця від паперу. Розфарбування малюнка.
3. Робота у зошиті
1) Написання малого овалу.
— На яку букву схожий цей елемент? (На букву о)
— Цей елемент називається малий овал.
— Знайдіть у рукописних літерах та обведіть цей елемент.
На картках написані літери, у яких зустрічається малий овал. Це — б, а, в, ф, д, о, ю.
Учні обводять на картках овал.
• Написання під рахунок елементів у повітрі.
• Робота на дошці, використовуючи прийом «Письмо по мокрому».
Алгоритм написання овалу
1. Починаємо писати овал нижче верхньої рядкової лінії
2. Ведемо вгору до верхньої лінії робочого рядка
3. Торкнувшись верхньої робочої лінії, заокруглюємо ліворуч
4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи
5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч
6. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядка, ведемо вгору до початку овалу
— Працюємо під рахунок і-раз-і.
2) Самостійна робота. Закріплення навичок письма вивченого елемента.
Фізкультхвилинка
3) Написання малого овалу та короткої горизонтальної лінії, яка використовується при верхньому з’єднанні літер.
— Ще раз уважно подивіться на цю маленьку горизонтальну лінію — це верхнє з’єднання. Воно потрібно, щоб букви могли стояти одна поруч з іншою і утворювати слова.
— Покладіть руку на плече сусідові по парті. Бачите, ви тепер разом. Так і букви. Щоб вони стояли разом у словах, їх треба поєднати.
• «Написання» елементів під рахунок у повітрі.
• Робота на дошці, використовуючи прийом «Письмо по мокрому».
• Намагайтеся писати, не відриваючи руки.
Алгоритм написання
1. Починаємо писати малий овал нижче верхньої рядкової лінії
2. Ведемо вгору до верхньої лінії робочого рядка
3. Торкнувшись верхньої робочої лінії, заокруглюємо праворуч
4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи
5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч
6. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядка, ведемо вгору до початку овалу
7. Не відриваючи руки, ведемо малу дугоподібну лінію до верхньої рядкової лінії
8. Торкнувшись верхньої лінії робочого рядка, ведемо вниз на себе коротку пряму до нижньої робочої лінії
— Працюємо під рахунок і-раз-і, два.
4) Написання петлі, яка не виходить за межі робочого рядка.
• «Написання» елементів під рахунок у повітрі.
Алгоритм написання петлі,
що не виходить за межі робочого рядка
1. Починаємо писати трохи нижче середини робочого рядка
2. Ведемо праворуч угору
3. Заокруглюємо вліво, торкаючись верхньої рядкової лінії
4. Ведемо, заокруглюючи вниз на себе, до нижньої рядкової лінії
5. Заокруглюємо праворуч
6. Закінчуємо писати близько нижньої робочої лінії
— Працюємо на рахунок і-раз-і.
Пальчикова гімнастика
5) Написання петлі, яка не виходить за межі робочого рядка, у поєднанні з короткою прямою лінією.
— Як поєднуються ці елементи між собою? (За допомогою верхнього з’єднання)
Алгоритм написання петлі,
що не виходить за межі робочого рядка
1. Починаємо писати трохи нижче середини робочого рядка
2. Ведемо праворуч угору
3. Заокруглюємо вліво, торкаючись верхньої рядкової лінії
4. Ведемо, заокруглюючи вниз на себе, до нижньої рядкової лінії
5. Заокруглюємо праворуч
6. Закінчуємо писати близько нижньої робочої лінії
— Працюємо на рахунок і-раз-і.
VI. Підсумок уроку
— Які елементи рукописних літер ви вчилися писати на уроці?
— Що здалося вам найскладнішим?
— Який настрій у вас на кінець уроку?
— Останнє завдання — заштрихувати автомобілі. Розмалюйте ці машинки у колір, який символізує ваш настрій.
Підготовка до написання букв. Письмо малих овалів, навчання грамоти
Повернутися на сторінку Навчання грамоти