Урок 215 (читання). Тема. Закріплення знань про звукове значення букв Щ, щ («ща»). Розвиток артикуляційно-вимовних умінь. Словниково-логічні вправи. Презентація «Тематичного словника школяра» К. С. Прищепи та В. Г. Лук’яненка, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 215 (читання). Тема. Закріплення знань про звукове значення букв Щ, щ («ща»). Розвиток артикуляційно-вимовних умінь. Словниково-логічні вправи. Презентація «Тематичного словника школяра» К. С. Прищепи та В. Г. Лук’яненка, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: закріпити знання дітей про звукове значення букв Щ, щ («ща»); ознайомити з першим словником у їхньому житті; розвивати артикуляційно-вимовні вміння, мислення школярів, збагачувати словник учнів; заохочувати до самонавчання через роботу з довідковою літературою; вчити працювати разом; виховувати гуманні почуття.

    Обладнання: «Тематичні словники школяра», казковий будиночок, індивідуальні картки із завданнями кожному учневі, лист від пана Морока, паспорт словника, звукозапис-звернення книжки.

    ХІД УРОКУ 215 (читання). Тема. Закріплення знань про звукове значення букв Щ, щ («ща»). Розвиток артикуляційно-вимовних умінь. Словниково-логічні вправи. Презентація «Тематичного словника школяра» К. С. Прищепи та В. Г. Лук’яненка, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

     Заохочення до роботи.
    — Сьогодні на уроці навчання грамоти в нас знову з’явився казковий будиночок. Мені дуже хочеться дізнатися, хто в ньому живе. А вам? То ж давайте довідаємось. А що ж треба зробити, перш ніж увійти?
    — Треба постукати, подзвонити. (Діти виконують пальчикову гімнастику з постукуванням за вибором учителя.)
    — Ніхто не виходить…

    II. Основна частина

    1. Артикуляційно-вимовні вправи
    — Може, гукнути треба? Але будиночок казковий. То що ж,— і ми з казки. Я вас навчу, як вимовляти, а ви чітко і виразно повторюйте за мною.

    Ща-ща-ща — вигляну з куща. (Повторюють.)
    Щу-щу-щу — наварю борщу. (Повторюють.)
    Ще-ще-ще — шанування ось таке. (Повторюють.)
    Щи-щи-щи — здоровенькі були! (Повторюють.)

    — Нічого не виходить…
    — А спробуємо чарівними краплинками побути:

    Дзінь-дзень, дзінь-дзень!
    Добродію, добрий день!

    — Знову не відчиняє.

    2. Вправи на розвиток фонематичного слуху. Самостійна робота
    — Ось пригріло сонечко і підняло наші краплинки поближче до себе. З’єднайте краплинки зі звуковими моделями слів.
    На краплинках — слова плющ, дощ, щітка, щодуху, а на хмаринках — звукові схеми до них. Діти працюють самостійно у пошуках відповідності між словами і звуковими схемами. Перевірка виконаного завдання. Аналіз помилок.

    3. Робота над скоромовкою (вимова, інсценізація)

    Пішли рясні дощі. Ловилися лящі.
    А хлопці — мов хлющі: забули про плащі.
    Та що їм ті дощі, коли такі лящі!

    4. Вправи з римування
    — Не відчиняє, тоді швидко слово називай, гарну риму добирай!
    • Ось у кухні горщик, в ньому — смачний… (борщик).
    • Одягнув я плащ — буде в юшку… (лящ).
    • Зелені нарвем, що всі звуть… (щавлем).
    • Взимку як вітрище свище, то гуляє… (морозище).
    • В роботі в нас зупинка, бо зараз… (фізкультхвилинка).

    Фізкультхвилинка

    Ще дощ іде, періщить злива,
    Щенятко вимокло, як хлющ,
    А щиглик, щебетун щасливий,
    Щебече, пурхнувши на кущ.

    III. Словниково-логічні вправи
    — Чому ж двері не відчиняються? Аж ось дивіться! Лист!
    Любі друзі! З нетерпінням чекаю зустрічі з вами. Але злий пан Морок зачинив двері і придумав складні завдання. Тільки коли виконаєте, двері відчиняться!
    — Допоможемо в біді? Виконаємо завдання?

    1. Робота в парах. Гра «Риболови»
    На картках — зображення рибок з одно-, дво- і три складовими словами та відерець з цифрами 1, 2, 3 (за кількістю складів у словах). Треба з’єднати стрілочками рибок і відерця.
    Слова для гри: дощ, кущ, плющ, щука, щока, паща, щороку, вітрище, щебече.
    Перевірка виконаного завдання.

    2. Робота в групах
    Дітям даються блоки слів. Вони повинні з’ясувати закономірність і додати потрібне слово чи цифру.

    Ранок — сніданок
    День — обід
    Вечір — ?
    Корова — 6
    Вівця — ?
    Вовк — 4
    Лисиця — 2, 4
    Кішка — ?
    Молоко — 2, 4, 6
    Дід — баба
    Син — дочка
    Мати — ?

    Перевірка виконаного завдання.

    Фізкультхвилинка під музику

    3. Презентація книги
    — Ось і складні завдання здолали. Тихіше! Я чую, як скриплять двері (звукозапис). Дивіться, вони відчиняються!

    1) Звернення книжки до дітей.
    — Здрастуйте, діти! От я і з вами! Дякую, що так старанно й наполегливо ішли на зустріч зі мною. Так багато завдань виконали. Я ваш перший словник. Я проведу вас далі своїми сторінками в країну краси рідного слова. Допоможу вам правильно писати, вимовляти слово, розтлумачу його значення, дам переклад російською мовою. У мені ви знайдете вірші, загадки, скоромовки, лічилки, прислів’я та приказки, де є згадуване слово. Статті у словнику розміщені за алфавітом з обов’язковим наголосом.
    — Посміхніться нашій гості, привітайте її і запросіть на гостину до нашої оселі, у це приміщення, в нашу другу домівку. А це що?
    — Паспорт.
    2) Відомості про словник.
    — А що таке паспорт?
    — Це особистий документ.
    — Подивимось, що у ньому. Народився у 1997 році. Місце народження — місто Київ, вул. Обсерваторна, 23. Він — син авторів Катерини Степанівни Прищепи та Василя Григоровича Лук’яненка.

    4. Робота зі словником
    — А зараз — сюрприз! Зазирніть до своїх портфеликів і подивіться, чи немає там чогось новенького? (Діти виймають словники.)
    Розглядання книжки. Читання розділу «Абетка» кращими читачами («Літера Щщ». Знайомство з алфавітним покажчиком. Орієнтування в ньому. Читання окремими учнями тлумачення слів, що починаються на літеру «ща», за власним вибором.

    IV. Заключна частина. Підсумок уроку
    — Хто виявився мешканцем казкового будиночка?
    — Він вам подобається?
    — Що було цікавого на уроці?
    — Що було нового?
    — Дякую вам за роботу на уроці! (Репортаж.)

    Урок 215 (читання). Тема. Закріплення знань про звукове значення букв Щ, щ («ща»). Розвиток артикуляційно-вимовних умінь. Словниково-логічні вправи. Презентація «Тематичного словника школяра» К. С. Прищепи та В. Г. Лук’яненка, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
