Урок 21. Тема. Повість-казка. Джеймс Метью Баррі «Пітер Пен і Венді», зарубіжна література 4 клас

    Урок 21. Тема. Повість-казка. Джеймс Метью Баррі «Пітер Пен і Венді», зарубіжна література 4 клас

    Мета: дати короткі відомості про життя і творчість відомого англійського письменника Джеймса Метью Баррі; сприяти зацікавленню його творами; розвивати навички виразного читання; розширювати словниковий запас; розвивати вміння характеризувати дійових осіб, стисло відтворювати послідовність подій, формулювати провідну ідею твору; виховувати уважність.

    Обладнання: мапа світу; портрет Джеймса Метью Баррі, виставка книг Джеймса Баррі, ілюстрації до казки «Пітер Пен і Венді»; картки-«блискавки»; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 21. Тема. Повість-казка. Джеймс Метью Баррі «Пітер Пен і Венді», зарубіжна література 4 клас

    І. Організаційний момент

    II. Вправи на розвиток читацьких навичок

    1. Гра «Точно і швидко. Хто?»

    — До іменника — назви неістоти доберіть спільнокореневий іменник — назву істоти.

    Поезія — … (поет)
    Байка — … (байкар)
    Гумор — … (гуморист)
    Казка — … (казкар)

    — Що ж таке казка?
    — Чи ви колись замислювалися над тим, чому так довго живуть казки? (І дорослі, й діти хочуть вірити в диво, у те, що добро перемагає зло і все буде гаразд.)

    2. Гра «Пройди лабіринт — прочитай слова» (робота в зошиті)

    — Пройшовши лабіринт, ви прочитаєте назву країни, де народився письменник, із твором якого ми сьогодні ознайомимося, та його ім’я.

    Відповідь: Шотландія; Джеймс Баррі.

    III. Повідомлення теми й мети уроку

    — Чи чули ви це прізвище?
    — Які книги казкаря ви читали?
    — Сьогодні ми ознайомимось із життям і творчістю Джеймса Баррі, прочитаємо уривки з його казки «Пітер Пен і Венді».

    IV. Ознайомлення з творчим і життєвим шляхом письменника

    1. Розповідь учителя. Демонстрування портрета

    2. Опрацювання статті підручника

    — Прочитайте статтю про казкаря і скажіть що ви дізналися ви про казкаря, чого не чули раніше.

    Діти читають текст мовчки. Після цього дають відповіді на запитання.

    — Де народився Баррі? У якій сім’ї?
    — Як минули його дитинство та юність?
    — Як люди вшановували пам’ять Д. Баррі?

    V. Опрацювання твору Джеймса Баррі «Пітер Пен і Венді»

    1. Підготовка до читання

    1) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.

    Напрочудзневажаластуденцях
    мрійливаоблямівкоюпринагідне
    насмішкуватимищиросердноїкоцюба
    гаялаприслужитисявидряпатись

     

    — Прочитайте слова «буксиром» разом із сусідом по парті.
    — Поясніть значення незрозумілих, нових слів.

    2) Вправа на миттєве сприймання слів.

    Слова — на картпках-блискавках: Дарлінг, Венді, Нена, Майкл, Джон, Джордж, Пітер Пен

    2. Читання казки вчителем і підготовленими учнями (комбіновано)

    3. Аналіз казки з елементами вибіркового читання

    — У якій країні відбуваються події? Які слова та вирази допомогли вам це зрозуміти?
    — Хто головний герой твору? Які ще персонажі діяли в оповіданні?
    — Чим сподобалась вам нянька сім’ї Дарлінг?
    — Як місіс Дарлінг вперше дізналася про Пітера Пена?
    — Що ви дізналися про чарівний острів Небувальщину? Якою вам уявляється Небувальщина?
    — Що стривожило місіс Дарлінг?

    4. Вправи на розвиток швидкості читання

    1) Гра «Кидок — засічка» (читання від початку твору — тричі, по ЗО секунд).

    2) Гра «Найуважніший читач».

    — Хто швидше знайде і прочитає абзаци з такими фразами:

    • «Мабуть, не було ні в кого так дбайливо доглянутої дитячої кімнати»;
    • «Не знаю, чи не бачили тої дитячої кімнати»;
    • «Не знаю, чи не бачили ви схему людських думок»;
    • «Проте воно не минулося»?

    3) Гра «Розвідники».

    — Назвіть, скільки разів у творі зустрічаються імена Пітер Пен і Венді?

    5. Різновиди читання

    1) Виразне читання уривка твору про острів Небувальщина.

    — Які речення переважають? Які в тексті ще є речення за метою висловлювання?
    — Знайдіть речення, яке пояснює, для чого потрібні нічники.

    2) Читання за особами діалогу Венді та місіс Дарлінг.

    — Яким тоном слід читати слова Венді?
    — Як слід передати слова мами?
    — Прочитайте діалог, передаючи почуття співрозмовників.

    6. Стислий переказ твору (диференційовано)

    1-ша група. Стисло переказати казку від імені Венді.

    2-га група. Стисло переказати казку від імені місіс Дарлінг.

    7. Висновок-узагальнення після прочитаного

    — Що збагнула Венді, коли зірвала квітку?
    — Який хлопчик завжди залишиться малим?
    — Чи хотілося б вам зустрітися з ним?
    — Який епізод казки найбільше сподобався? Чим саме?

    VI. Підсумок уроку

    — Казка «Пітер пен і Венді» належить до чарівних чи фантастичних казок?
    — Якщо ви захочете дізнатися, що трапилося далі, прочитайте самостійно оповідання «В далеку дорогу».

    Урок 21. Тема. Повість-казка. Джеймс Метью Баррі «Пітер Пен і Венді», зарубіжна література 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 4 клас
