Урок 208 (письмо). Тема. Букви г («ге»), ґ («ґе»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 208 (письмо). Тема. Букви г («ге»), ґ («ґе»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: закріпити й активізувати знання учнів про букви г («ге»), ґ («ґе»), їх звукові значення, вчити дітей складати словосполучення за малюнком; удосконалювати вміння учнів писати під диктовку з коментуванням; розвивати зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас першокласників; удосконалювати вміння складати звукові схеми слів, визначати склади, наголос; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги, інтерес до знання; продовжити роботу над каліграфією, над правильним буквоз’єднанням; виховувати охайність при письмі.

    Обладнання: лист Русалоньки, портрет Русалоньки, кросворд, схеми речень, предметні малюнки, картки із завданнями для індивідуальної роботи, зірка, робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 208 (письмо). Тема. Букви г («ге»), ґ («ґе»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент. Вступне слово вчителя

    II. Повідомлення теми та завдань уроку
    — Діти, ми отримали незвичайний лист від Русалоньки. Подивимось, що вона нам написала?

    Добрий день, дітки! Це я, Русалонька. Живу я на морському дні. І так мені тут сумно: навкруги тільки вода та різні морські тварини. Допоможіть мені, дітки, Водяника умовити, щоб відпустив мене погуляти!
    — Діти, Русалонька звертається до нас за допомогою. Спробуємо їй допомогти? А як же потрапити на морське дно? Треба уявити себе якоюсь твариною і заплющити очі. Щоб Водяник відпустив Русалоньку, нам треба виконати його завдання.

    III. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Повторення правила сидіння за партою
    — От і перше завдання. Але, щоб гарно виконати його, потрібно пригадати правила сидіння за партою.
    — Зараз ми пригадаємо, як писати букви г («ге»), ґ («ґе»).
    — Які звуки вони позначають на письмі?
    — Дайте характеристику цим звукам.
    — Щоб гарно написати, треба пальчики розім’яти.

    2. Каліграфічна хвилинка
    Гг га ог гл Ґґ ґа ґе
    Гайок, гомін, гомонить, ґава, ґвалт, гелгочуть.

    Затих гайок. І верби кучеряві
    Пташиним співом вже не гомонять.
    І. Савицька

    — Поясніть значення слова гомонять.

    Ґелґочуть гуси під вербою,
    І ґава теж зчинила ґвалт.

    — Які ще слова із цим звуком ви знаєте?

    3. Робота з віршем.
    — Прочитайте вірш.

    Ґава всілася на ґанку,
    І сиділа там до ранку.
    Вранці гуси пробігали,
    Ґаву з ґанку проганяли.
    Г. Чубач

    — Випишіть слова з буквами г («ге»), ґ («ґе»).
    — Поділіть виписані слова на склади. (Ґава, ґанку, гуси, пробігали)

    4. Малюнковий кросворд
    — Подивіться на малюнки та заповніть кросворд. (Малюнки висять на дошці. Дитина, яка відгадала слово, записує його у кросворд.)

    825

    — Складіть речення за поданими схемами, користуючись словами з кросворда.

    826

    За кожне виконане завдання, вчитель видає дітям частини портрета Русалоньки.

    IV. Повторення вивченого матеріалу

    1. Робота над темою уроку
    Спостереження за вимовою звуків [г], [ґ].
    — Якщо ви були уважними на каліграфічній хвилинці, ви з легкістю дасте відповіді на такі питання.
    — Які букви найчастіше зустрічалися в каліграфічній хвилинці?
    — Давайте вимовимо звуки [г], [ґ].
    — Чим вони відмінні? Дайте характеристику цим звукам.

    2. Прочитайте пари слів. Розрізняйте звуки [г], [ґ]
    Ґречний — ґречна
    ґанок — Ганна
    ґульки — гульки
    ґрати — гратися

    Ґречний — шанобливий, ввічливий, чемний.
    Складання речень і записування у зошит.

    Фізкультхвилинка

    3. З тексту «Ромашка» випишіть речення про землю і небо. У виділеному слові назвіть букви

    РОМАШКА
    Проклюнулась на леваді маленька ромашка. Навколо високі трави стоять. І всім до ромашки байдуже.
    Незатишно стало ромашці, і вона сумно похилила голову. Коли чує: хтось грає. Срібно так, солодко.
    Ворухнувся на ромашчиному стеблі один листок, другий. Розплющила ромашка очі — аж то бджілка кружляє. І від її крилець іде музика.
    Радіє зелена земля. Радіє синє небо. Ромашка підвела голову і розквітла: біла-біла, ще й з крапелькою жовтогарячого сонця.
    І від того, що ромашка розквітла, літо стало ще кращим.
    Б. Харчук

    — Про що йдеться в оповіданні?
    — Чому ромашці стало незатишно?
    — Що її змусило підвести голову?
    — Від чого розквітла ромашка?
    — Чи сподобалося вам це оповідання?
    — У даному тексті знайдіть речення про землю і небо, прочитайте його.

    4. Малюнковий вибірковий диктант
    — Я показуватиму малюнки. Перший варіант записує слова, у яких зустрічається буква г г («ге»); другий записує слова, у яких зустрічається буква ґ («ґе»).
    Слова: голка, гриби, ґудзик, голуб, огірок, ґава, аґрус, ґанок.
    — Зробіть звуко-буквений аналіз слів.

    Варіант 1 — ґанок, гриби,
    Варіант 2 — аґрус, голуб.

    5. Прочитайте вірш. На місці пропущених літер вставте г («ге») або ґ («ґе»)

    Варіант 1
    ..уска ..рала на ..ітарі,
    ..ел..отів ..усак ..а..арі.
    ..ава ..укала ..рака,
    ..олуб ..атив ..опака.
    Відповідь:
    Гуска грала на гітарі,
    Ґелґотів гусак гагарі.
    Ґава гукала грака,
    Голуб гатив гопака.
    Варіант 2
    ..ава всілася на ..анку,
    І сиділа там до ранку.
    Вранці ..уси пробі..али,
    ..аву з ..анку про..аняли.
    Г. Чубач
    Відповідь:
    Ґава всілася на ґанку,
    І сиділа там до ранку.
    Вранці гуси пробігали,
    Ґаву з ґанку проганяли.

     

    Фізкультхвилинка

    V. Узагальнення вивченого матеріалу

    1. Словниковий диктант
    Учитель диктує слова, учні записують, над кожним словом ставлять наголос. Один з учнів записує слова на дошці.
    Годинник, гумка, ґанок, ґрунт, ґудзик.
    Після диктанту учні читають слова, звіряють з дошкою, пояснюють написання.

    2. Доповніть речення потрібними словами за змістом
    Грудень рік кінчає, а зиму _____.
    Земля — наша мати, всіх _____.
    Грудка рідної землі дорожча за _____.
    Згода дім годує, а незгода _____.

    Слова для довідок: годує, руйнує, золото, починає.

    3. Робота над темою уроку
    — Прочитайте текст. Про що він?

    ЯК НАРОДИВСЯ ҐУДЗИК
    Ґудзик прийшов до нас із давніх-давен. Слово ґудз означало вузол або ґуля. Ґудзи робили із шнурочків. Ними зав’язували одяг. Згодом ґудзи стали пришивати до одягу і називали їх ґудзиками. Виготовляють ґудзики із дерева, металу й пластмаси.

    — Про що йдеться у тексті?
    — Із чого спочатку робили ґудзи?
    — Із чого зараз виготовляють ґудзики?
    — У підкреслених словах назвіть першу букву.
    — Спишіть перше і останнє речення.

    4. Групування слів парами: російські — українські. Запис їх, підкреслюючи букви г («ге»), ґ («ґе»).
    — Прочитайте слова, які записані на дошці. Які слова вам незрозумілі? Згрупуйте слова парами: російські — українські. Запишіть три пари, які найбільше сподобались. (Діти по черзі на дошці з’єднують слова в пари.)

    Фитильдзиґа
    часыґрати
    крыльцоґніт
    тыквагалявина
    пуговицагілка
    иглааґрус
    расчёскаґуля
    воронаґанок
    шишкаґудзик
    полянагребінець
    юлагарбуз
    решёткаголка
    веткаґелґотати
    крыжовникґава
    гоготатьгодинник

     

    VI. Підсумок уроку
    — Молодці! Виконали всі завдання! (Діти разом з учителем складають портрет Русалоньки.)
    Русалонька. Дякую вам, діти, що ви виконали всі завдання дідуся Водяника. Тепер я зможу виходити на берег гуляти. А за те, що ви мені допомогли, я хочу вам подарувати ось ці морські зірочки, щоб вони нагадували вам про мене.

    Урок 208 (письмо). Тема. Букви г («ге»), ґ («ґе»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
