УРОК 20-21. Тема. Прочитай, посміхнись… і задумайся!, уроки читання 3 клас

    УРОК 20-21. Тема. Прочитай, посміхнись… і задумайся!, уроки читання 3 клас

    Матеріал уроку: Г. Бойко «Як невдаха виступав»; «Хвастунець Сашко».

    Мета: вправляти учнів у читанні гумористичних творів; удосконалювати уміння визначати морально-етичні проблеми, які порушив автор поетичних гуморесок; виховувати почуття осуду щодо негативних рис людської вдачі: хвальковитості, самовпевненості, невихованості.

    Обладнання: виставка книжок Г. Бойка, портрет автора.

    ХІД УРОКУ 20-21. Тема. Прочитай, посміхнись… і задумайся!, уроки читання 3 клас

    І ЧАСТИНА

    І. Організація класу

    Учитель
    Любе сонечко нам посміхається,
    З нами радісно, щиро вітається
    І дарує веселий нам сміх —
    На здоров’я та щастя повний міх!
    Міх цей розв’язався, діти, а у ньому — жарти й сміх.
    Ось смішинка вам одна, скоромовочка така.

    1. Розминка перед читанням.

    От Кіндрат так Кіндрат —
    Зуб зламав об мармелад!
    Кричав Архип, Архип охрип.
    Не треба Архипу кричати до хрипу!
    — Чому ці скоромовки викликають у вас усмішку?

    2. Прочитайте рядки вірша.

    Добрий сміх не б’є, не мучить,
    Він на світі жити учить.

    II. Повідомлення теми і мети уроку

    — На сьогоднішньому уроці у нас будуть присутні сміх і жарти та веселий настрій. Сьогодні ми поринемо у веселий світ Грицька Бойка.

    III. Розповідь про письменника

    — Народився Грицько Бойко 1923 р. в шахтарськім краю, на Донбасі. По закінченні сільської семирічки навчався в Оленівській рудниковій школі, а вона була неблизько. Щодня кілька кілометрів тупав пішки, а потім ще й під’їжджав поїздом, але жодного разу не пропускав уроків. Одразу після випускного вечора пішов на фронт, пройшов всю війну від рядового до офіцера. А після війни взявся за перо й упевнено і стрімко увійшов у літературу, назавжди підкоривши чисті дитячі душі. Найголовнішою особливістю творчості Грицька Бойка є глибока життєвість його поезій. Дитячий садок і школа, завод і шахта, луки і ниви рідного краю, Батьківщина, що у всіх проявах входить у свідомість дитини з перших років життя,— це й є основними темами творів Грицька Бойка.

    IV. Опрацювання статті «Грицько Бойко»

    Самостійне читання. Відповіді на питання.
    — Що об’єднує його твори?
    — Які за змістом твори Г. Бойка?

    V. Робота над віршем «Як невдаха виступав»

    — Кого, на вашу думку називають невдахою?
    Читання вірша вчителем. Відповіді на запитання.
    — Які артистичні дані мав невдаха?
    — Як він оцінив свій виступ?
    — Як слухачі відреагували на його виступ?
    — Яку рису характеру висміює автор у цьому вірші?

    VI. Вправи для розвитку швидкості читання

    1. Веселі фігури.

    276

    2. Гра «Відновіть слова».

    Авпстуви, линесроз, ливхопи, ливазір.

    VII. Робота над віршем «Хвастунець»

    — Складіть прислів’я:
    3 той 1 хто 2 хвалиться 4 кається
    — Зараз ми прочитаємо про одного хвастунця.

    1. Читання вірша вчителем.
    — Кого у вірші назвали хвастунцем?

    2. Самостійне читання. Відповіді на запитання.
    — Якої думки був про себе Толя?
    — Де поділась його сміливість?
    — Хто його так налякав?
    — Які дії були у нашого хвалька?
    — Чому він собі прикусив язика?
    — Коли ще вживають такий вислів «прикусив язика»?
    — Що б ви порадили Толі?

    3. Вправи для вдосконалення техніки читання.
    1) Прочитати слова на одному диханні.
    Молодець, хвастунець, дороги, ноги, у тривозі, на дорозі. Зачитати тільки дієслова.
    2) Відновити рядки з вірша.

    азрВ ан лосів ілщ зродонч ліТо щіякор діп инго.

    4. Виразне читання вірша.

    VIII. Підсумок уроку

    — Сьогодні ми розглянули поезію Г. Бойка, де поет поєднує ніжний ліризм із тонким гумором. Грицько Бойко не просто розважає людей, а й дотепно описує на сміх різні вади дитячого характеру.
    — Про які вади характеру ми сьогодні прочитали?
    — Чи симпатизуєте ви таким друзям?

    II ЧАСТИНА

    Матеріал до уроку: Г. Бойко «Веселинки», «Скоромовки, «Загадки».

    Мета: формувати уміння помічати й оцінювати дотепне слово та користуватися ним; удосконалювати навички читання поетичних скоромовок, відгадування загадок; виховувати морально-етичні норми поведінки.

    Обладнання: картки зі словами.

    ХІД УРОКУ

    I. Організаційний момент

    Учитель
    Доброго ранку, усміхнені личка,
    Доброго настрою, щастя, удачі,
    Посміхайтесь, веселіться і добренько всі учіться!

    — Гумор надає людині сили.
    Дотепний гумор і дошкульна сатира належать до тих духовних начал, які ніколи й ніде не старіють. Наш народ здавна й недаремно славиться своїм гумором.
    Гумор породив прекрасних чародіїв сміху: Остапа Вишню, Павла Глазового та багатьох інших. А сьогодні ми продовжуємо знайомитись із творчістю Г. Бойка.

    Поети так любили сміх,
    Переливали в слово радість,
    І щасливі вони були,
    Що все писали від душі
    Хорошим людям на потіху,
    Нас закликали до веселого сміху.

    II. Розминка перед читанням

    — Що ж таке сміхота? —
    Кіт пита у кота.
    — Що ж таке сміхота?
    Кіт коту відповіла:
    — Штука це непроста.
    Це коли у кота мишки украдуть хвоста.

    III. Повідомлення теми і мети уроку

    — Сміх людський — чудесна штука. Він — мистецтво і наука. Сьогодні ми маємо таку нагоду переконатись, що гумор — це мистецтво і наука.

    IV. Опрацювання вірша Г. Бойка «Сашко»

    1. Самостійне читання. Відповіді на питання.
    — Де відбувалися події?
    — Як поводився Сашко?

    2. Вибіркове читання.
    — З якими словами пасажири звернулися до Сашка?
    — Яку дав відповідь Сашко?

    3. Читання за особами.

    Учитель
    Сміх у нас шанують й розуміють,
    І сміятися уміють.
    Світ веселого й смішного —
    Незмирима глибина.

    І ми з вами знову поринаємо у цю глибину, глибину творчості Г. Бойка.

    V. Опрацювання веселинок

    1. Самостійне читання.

    2. Читання веселинок за особами.

    3. Вправи для вдосконалення техніки читання. Читання слів у колонках повільно, нормально, швидко.

    Змагатисьзнали
    роздягалисьпірнали
    купалисьзапитав
    розкричалисьполамав

     

    VI. Опрацювання скоромовок
    — У Грицька Бойка дуже цікаві скоромовки-спотиканки. їх цікаво читати й весело скоромовити. А щоб ротик був слухняний, скоромовки треба вимовляти вголос.
    Учитель читає скоромовку, а учні повторюють її.

    Скоро мовлю скоромовку.
    Скоро, скоро мовить Ганка
    Скоромовки-спотиканки,
    Слово в слово, слово ловко,
    Скоро мовить скоромовку.

    Діти читають скоромовки Г. Бойка самостійно (мовчки). Потім проводиться голосне колективне читання (спочатку — повільно, потім — нормально й швидко.)

    VII. Опрацювання загадок
    — Цікавий світ загадок пропонує нам автор.

    Отож, часу не гаймо, загадки відгадаймо.
    За якими характерними ознаками тварин та явищ природи ти шукатимеш відгадки?
    Самостійне читання загадок.
    Обмін думками в парах.

    VIII. Підсумок уроку
    — Ось і закінчився наш урок. Що цікавого й нового ви дізналися? Чим збагатили свої знання?
    — Звичайно, ми багато почули, ви дуже гарно всі працювали, але ще чимало залишилося прочитати, бо творчість Грицька Бойка ще до кінця не досліджена й, мабуть, чекає на таких дослідників, як ви.
    Отож, у добру путь!

    УРОК 20-21. Тема. Прочитай, посміхнись… і задумайся!, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
