Урок 20. Тема. Повість-казка. Сельма Лагерлеф «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми», зарубіжна література 4 клас

    Урок 20. Тема. Повість-казка. Сельма Лагерлеф «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми», зарубіжна література 4 клас

    Мета: дати короткі відомості про життя і творчість шведської письменниці С. Лагерлеф; викликати інтерес до її творів; розвивати навички виразного читання, вміння послідовно переказувати, оцінювати вчинки персонажів; виховувати любов до краю, де народився.

    Обладнання: мапа світу; портрет С. Лагерлеф; ілюстрації до казки; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 20. Тема. Повість-казка. Сельма Лагерлеф «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми», зарубіжна література 4 клас

    I. Організаційний момент

    Казок чимало є на світі —
    І веселих, і сумних.
    Хіба зможемо прожити
    Ми без них?

    II. Повідомлення теми й мети уроку

    — Чи любите ви казки?
    — Які казки ви знаєте?
    — Згадайте, хто з українських письменників складав казки.
    — Яких зарубіжних казкарів ви знаєте?
    — Сьогодні ми ознайомимось з творчістю Сельми Лагерлеф та опрацюємо її казку «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми».

    III. Вивчення нового матеріалу

    1. Вступне слово вчителя про творчість С. Лагерлеф (за матеріалами підручника)

    2. Виразне читання казки вчителем

    3. Словникова робота

    — Прочитайте слова правильно і швидко «луною» (за потреби пояснити значення слів).

    Цибатий, збитошник, злостивий, куняти, незчувся, скриня, брязнув.

    Учитель на мапі показує Швецію, демонструє ілюстрації з природою цієї країни, малюнки згаданих у творі тварин і птахів.

    — Що незвичного трапилося з хлопчиком? З ким він зустрічався?

    4. Читання твору учнями мовчки

    5. Повторне читання казки «ланцюжком» (частина перша)

    — Яким був Нільс? Знайти у творі опис.
    — Яку вдачу мав Нільс? Що непокоїло батьків хлопчика?
    — Які почуття охопили Нільса, коли він побачив гнома? Що свідчить про його жорстокість і непорядність?

    У відповіді використовуйте текст твору.

    6. Робота над другою частиною казки

    Вправи на розвиток швидкості читання. Гра «Хто швидше?»

    — Прочитайте другу частину казки і з’ясуйте, скільки разів у ній зустрічається слово Нільс.
    — Знайдіть те місце у казці, яке видалося вам дивним. Зачитайте уривок

    7. Складання плану казки. Стислий переказ за планом

    IV. Узагальнення й систематизація знань

    — Який епізод казки запам’ятався найбільше?
    — Висловте своє ставлення до прочитаного. Що саме сподобалося в казці? Чому? Що не сподобалось?
    — Чого вчить ця казка?

    V. Підсумок уроку

    — Як ви ставитеся до вчинків Нільса?
    — Як на його місці вчинили б ви?
    — Що нового відкрили для себе?

    VI. Домашнє завдання

    — Придумайте продовження казки і прочитайте частину «Верхи на гусакові».

    Урок 20. Тема. Повість-казка. Сельма Лагерлеф «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми», зарубіжна література 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 4 клас
