УРОК 20. Тема. Леся Українка «Вже сонечко в море сіда…», «Вечірня година», уроки читання 4 клас

    УРОК 20. Тема. Леся Українка «Вже сонечко в море сіда…», «Вечірня година», уроки читання 4 клас

    Мета: розширити, поглибити й узагальнити знання учнів про творчість Лесі Українки; удосконалювати вміння порівнювати, знаходити і пояснювати епітети, метафори; розвивати виразність читання, образне мислення, уяву.

    Обладнання: портрет Лесі Українки, ілюстрації до творів.

    ХІД УРОКУ 20. Тема. Леся Українка «Вже сонечко в море сіда…», «Вечірня година», уроки читання 4 клас

    І. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Гра «Кращий диктор». Виразне читання вірша Лесі Українки «Давня весна».

    2. Вправи з розвитку техніки мовлення.
    1) • Читання прислів’їв на одному мовному видиху з дошки.
    Надії не полишай, серцем не остивай.
    • Читання прислів’я з різною інтонацією (радісна, запитальна, здивована, перелякана).
    — Поясніть зміст цього прислів’я.
    2) Вправи для розвитку швидкості читання.
    — Прочитайте прислів’я, поясніть, як ви їх розумієте.
    Вікзвікувати — непальцем перекивати.
    Нажитті,якнадовгійниві.
    Вік прожити — єн лопе йпетире.

    II. Мотивація навчальної діяльності учнів

    1. Повідомлення теми і мети уроку.

    2. Слово вчителя.
    — Сьогодні ми продовжимо знайомство із творчістю Лесі Українки. Тяжка хвороба переслідувала її усе життя. Іноді цілий місяць доводилося лежати в гіпсі, страшний біль пронизував усе тіло, але Леся терпіла, змушувала себе писати вірші, грати, «крізь сльози сміятися».

    III. Опрацювання твору Лесі Українки «Вечірня година»

    1. Читання вірша вчителем.
    — Зверніть увагу на те, кому поетеса присвячує вірш. Як вона виявляє своє почуття у творі?

    2. Словникова робота.
    Неба зорі
    місяць віконце
    погуляю заспіваю
    країні Волині
    маленький весняний
    хати мати

    Читання слів «луною» за вчителем, потім — «буксиром» у парі.
    — Доберіть синоніми до слів горе, красно.
    — Доберіть антоніми до слів гарно, забудеш, ніч.

    3. Повторне читання вірша учнями (мовчки).

    4. Аналіз змісту вірша.
    — Які картини природи зображено у вірші?
    — Знайдіть порівняння. З якою метою їх вжито?
    — Поміркуйте, чому у вірші вжито так багато слів у зменшувально-пестливій формі.

    5. Гра «Знайдіть рими».
    — Знайдіть рими, доберіть до них свої.

    6. Виразне читання вірша.
    — З яким настроєм, в якому темпі ви читаєте вірш? Де будете робити короткі паузи, а де — довгі?

    7. Конкурс на кращого читця вірша.

    IV. Опрацювання вірша «Вже сонечко в море сіда…»

    1. Виразне читання вірша вчителем.
    — Що поетеса описала у своєму вірші?

    2. Словникова робота.

    Мореглибокаіскриогнем
    водаоксамитблискучімиготять
    мармурпінистийпрощай

     

    3. Самостійне читання вірша учнями мовчки.
    — Зверніть увагу на те, як у вірші змальовано захід сонця на морі.

    4. Аналіз вірша з елементами вибіркового читання.
    — Що сказано у тексті про воду, хвилі?
    — Який настрій передано у вірші?
    — Знайдіть у тексті порівняння. З якою метою їх ужито?

    5. Вправи для розвитку швидкості читання
    — Прочитайте у вірші порівняння, в яких є слова першої колонки (словникова робота).
    — З яким почуттям ви читатимете вірш?

    6. Робота з ілюстраціями. Словесне малювання
    — Яким рядкам вірша відповідають малюнки? Придивіться до них уважніше.
    — Що нового вони відкривають спостережливому оку?

    V. Підсумок уроку
    — Який із прочитаних віршів Лесі Українки вам сподобався більше? Чим?

    VI. Домашнє завдання
    Виразно читати вірші, відгадувати загадки («Читанка»,), знайти й прочитати інші твори поетеси. Дізнатися про пам’ятні місця, пов’язані з ім’ям Лесі Українки.

    УРОК 20. Тема. Леся Українка «Вже сонечко в море сіда…», «Вечірня година», уроки читання 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
