УРОК 2. Тема. Є мова — є народ, уроки читання 3 клас

    УРОК 2. Тема. Є мова — є народ, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: «Наша мова» (за А. Коваль).

    Мета: удосконалювати навички читання; навчати та озаглавлювати частини; стисло переказувати прочитане; ознайомити із значенням терміна «науково-популярне оповідання».

    Обладнання: складова таблиця.

    ХІД УРОКУ 2. Тема. Є мова — є народ, уроки читання 3 клас

    І. Мовно-фонематична розминка
    — Послухайте ланцюжки слів.
    Визначте зайве слово у кожному ланцюжку. Поясніть свій вибір.

    Письмо, писати, писар, папір. Крейда, олівець, ручка, зошит.

    — До «зайвих» слів доберіть слова-назви ознак: папір (який?)…

    II. Вправи для розвитку навичок читання

    1. Робота зі складовою таблицею.

    привдоязкцтвфінізбавчагре
    ажкктопрастоучкгносинівже
    гшиклачатзичазбблизмівча

     

    2. Розчитування.

    Як довго ждали ми своєї волі слова.
    І ось вона співа, бринить,
    Чарує, тішить і п’янить.
    Як довго ждали ми… уклін
    Чолом народу,
    Що рідну мову нам зберіг,
    Зберіг в таку страшну негоду,
    Коли він сам стоять не міг.

    III. Бесіда
    — Упродовж багатьох років, якщо не тисячоліть, слово — рідне, українське — живило душу, вчило бути чесним, сміливим, любити свій рідний край, свою мову, як рідну неньку.
    Ми з вами одержали у спадок сучасну українську літературну мову, багату, розвинену, гнучку.
    Нею можна висловлювати все: від найскладніших і найновіших наукових відкриттів до найвеселіших віршів і оповідань.
    Віками народ плекав цю мову й витворив її — одну з найбагатших мов слов’янства.
    300 тисяч пісень склала Україна цією мовою, явивши світові шедеври незрівнянної краси. Україна подарувала людству геніальних поетів, і зажило українське слово, діставши шани й визнання серед народів близьких і далеких.
    Сьогодні ми з вами маємо нагоду дослідити шлях розвитку рідної мови.
    І в цьому нам допоможе науково-популярне оповідання «Наша мова».
    (Пояснити дітям, що таке науково-популярне оповідання:
    — Оповідання, в яких йдеться про правдиві події та явища, що встановлені наукою, належать до науково-популярної літератури.)

    IV. Робота над твором

    1. Учні вголос ланцюжком читають по одному абзацу, відзначають маловідомі слова:

    безпосередньо — прямо;
    геніальний — тут неперевершений.
    (Така робота проводиться над кожною частиною оповідання.)

    2. Відтворення змісту прочитаного І частини з елементами вибіркового читання.
    — Що звучить навколо нас?
    — Якою стане земля без мови?
    — Яке геніальне відкриття зробили люди?
    — Про що ви дізналися з цієї частини оповідання?

    3. Відтворення змісту прочитаного другої частини.
    — Як допомагала мова людям?
    — Якою була мова первісних людей?
    — Чому мова первісних людей була бідною?

    4. Відтворення змісту прочитаного III частини.
    — Яка подія сталася?
    — Що полегшало навчання?

    5. Відтворення змісту IV частини оповідання.
    — Хто поклав початок письму?
    — За яким зразком була зроблена слов’янська азбука?
    — Хто доклав рук і розуму до того, щоб наша мова стала науковою, милозвучною, найкращою у цілому світі?
    — Що потрібно зробити для того, щоб зібрати дорогоцінний скарб рідної мови?

    V. Добір заголовків до частин тексту

    VI. Висновки
    — Що нового ви відкрили для себе у прочитаному тексті?
    — Які поради автора потрібно запам’ятати?

    VII. Підсумок уроку

    УРОК 2. Тема. Є мова — є народ, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
