Письмове приладдя. Правила сидіння за партою. Ознайомлення із зошитом для письма, навчання грамоти

Письмове приладдя. Правила сидіння за партою. Ознайомлення із зошитом для письма, навчання грамоти

Хід заняття Письмове приладдя. Правила сидіння за партою. Ознайомлення із зошитом для письма, навчання грамоти

I. Організаційний момент

На партах у дітей лежить лише аркуш паперу формату А4 із завданнями для творчої роботи.
— Ось і пролунав перший дзвоник. Від сьогодні ви — школярі. Ця радісна звістка облетіла все місто. Але ж у вас є друзі в інших містах чи селах нашої держави. Чи не так? Як же сповістити їм про цю новину? Так, можна зателефонувати і розповісти про свято Першого дзвоника. А раптом у них не працює телефон? Що ж тоді робити? (Відповіді дітей.)
— Справді, можна завітати до них у гості на вихідні і розповісти про свій святковий настрій, поділитися враженнями. А ще можна повідомити через Інтернет. А легше за все взяти і написати листа. Так роблять всі дорослі, бо вони вміють писати. А чи вмієте писати ви? (Ні.) Та нічого страшного в цьому немає, бо через півроку ви вже самі зможете написати листа бабусі чи своєму найкращому ДРУГУ і розповісти в ньому про свої успіхи у навчанні, про свої досягнення, перемоги. А я намагатимусь навчати вас писати так, щоб вам було цікаво. І обіцяю, що через кілька місяців кожен з вас напише свого першого листа.
— Кожен урок буде у нас незвичайним, бо на кожному уроці ви будете вчитися писати нову літеру. А ще ми будемо подорожувати різними країнами, цікавими містами, навіть планетами. От і сьогодні ми перенесемося до іншої країни, яка називається Пись-моляндією. Давайте заплющимо очі й уявимо, що ми — чарівні зірочки і зараз полинемо у політ на пошуки цієї невеличкої, але гарної, квітучої, веселої, цікавої країни. Вона знаходиться недалеко, на відстані вашої фантазії.
Учні заплющують очі. Звучить музика. Учні, сидячи на місцях, імітують рухи польоту зірки.

II. Основна частина
З’являється Королева країни Письмоляндії. Учитель одягає корону.

Королева. Які чарівні зірочки завітали до моєї країни! Я рада знайомству з вами. У моїй країні живе дуже багато різних мешканців. І всі вони щасливі, бо вміють гарно писати.
А чи хочете ви стати жителями країни Письмоляндії? Для цього вам слід навчитися читати і писати. Для початку я вам допоможу. Зараз я проведу чарівною паличкою — і кожен з вас стане маленьким чарівником-фантазериком.

Звучить музика. Королева проводить паличкою.

— Ось ви і стали маленькими чаклунами. Але не простими чарівниками, а чарівниками країни Письмоляндії. А кожен чарівник моєї країни повинен мати те, що необхідно для письма. А чи знаєте ви, що необхідно мати для уроків письма? (Учні дають відповіді, учитель їм допомагає.)
— У самому центрі моєї країни є чарівне місце, де можна знайти все, що нам знадобиться на наших уроках. Але всі ці речі охороняє мудрий Бабак.
Якщо ви впораєтесь із завданнями охоронця,— станете повноцінними чарівниками країни Письмоляндії.

1. Відгадування загадок про навчальні предмети
— Ви відгадали всі загадки мудрого Бабака. І за це він вам подарує письмове приладдя — предмети, що необхідні на уроках письма.
— Давайте зазирнемо у чарівну скриню Бабака. (Учитель дістає ручку.)

2. Ознайомлення з ручкою
— Мабуть, кожний з вас знає цей предмет. Так, це — ручка. Вона нам знадобиться на уроках, а особливо на уроках письма. Це наша чарівна паличка. Бо ми — чарівники, а у кожного чарівника повинна бути чарівна паличка. (Учитель роздає дітям ручки.)
— Перш ніж почати виконувати наступне завдання, нам необхідно навчитися користуватися цим предметом. А для цього виконаємо декілька нескладних практичних вправ.

3. Правила тримання ручки
Вправа 1. Згинання й розгинання пальців при «письмі» прямих штрихів у повітрі.
Вправа 2. Коливання ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.
Вправа 3. Обертання ручки пальцями правої (або лівої, якщо вона є робочою) руки.
Вправа 4. Поставити ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім «спуститися» пальцями до кульки.
Вправа 5. Піднімання й обертання у повітрі ручки так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).
Вправа 6. Не випускаючи з рук, поставити ручку на парту вже протилежним від кульки кінцем і «спускатися» пальцями від кульки вниз (декілька разів).
Вправа 7. Тримаючи ручку великим та середнім пальцями, піднімати вказівний.
Вправа 8. Колові оберти кистю.
Вправа 9. Покладіть ручку на парту і знову візьміть її. — А ось і перше випробування від нашого мудрого Бабака. Нам необхідно зачарувати прямокутники так, щоб вони перетворилися на ручки. (Домальовування.)

321
— Молодці! Які гарні ручки у нас вийшли. Висловлюємо велику подяку вашим чарівним паличкам. Без них ми б не змогли впоратися з цим завданням.

4. Історія зошита
— Зараз зошит — звичайна річ, його може мати кожна дитина. А сталося це тільки після того, як винайшли великі машини, що роблять папір. У кожній країні тепер є великі паперові фабрики, де всі операції виконують розумні машини. Вони беруться за діло з самого початку, коли ще в лісі ростуть ялинки та сосни.
Дерева спилюють електричною пилкою. Трактор-лісовоз везе деревину до річки. Потім поліна пливуть по річці. Коли вони допливають до фабрики, їх з води виловлює та складає на березі велика машина-кран.
На фабриці за деревину беруться інші машини: на станку поліна розпилюються на менші частини, інша машина знімає з них кору, рубильна машина рубає на шматки. Конвеєром ці шматки подаються до котла, у якому деревина очищується та відбілюється. Далі ця сировина потрапляє до млина, який ще більш її роздрібнює і роздавлює в паперову кашу. Ця каша потрапляє до останньої машини. Це дуже великий агрегат, який займає величезну кімнату і складається з кількох менших машин: перша — віджимає з паперу воду, друга — прасує папір, щоб той був гладенький і сухий, а потім накручує його на котушку у великі рулони. Далі ці котушки відправляють на картонно-паперові комбінати, на яких цей папір ріжуть, лініють, зшивають у зошити.
Після цього ці зошити надходять у магазини, де ми можемо їх купити. І ось перед нами цей зошит.

6. Ознайомлення з правилами сидіння за партою

7. Вправи з орієнтування на сторінці

III. Заключна частина

Підсумок
— Ось і добігла кінця наша перша подорож до чарівної країни Письмоляндії. Давайте заплющимо очі й перенесемося назад до класу.
— Вам сподобалось мандрувати? Що було цікавого? Що було нового? З чим ви познайомилися на уроці? Чого навчились?
А зараз в альбомі кольоровими олівцями намалюйте те, що найбільше вам подобається. Не забувайте, як слід тримати ручку чи олівець, як правильно сидіти за партою під час роботи.
І ще запам’ятайте одне просте правило: зошит після уроку необхідно обов’язково покласти до папки, а ручки й олівці — до пеналу.
— Дякую вам за роботу на уроці!

Письмове приладдя. Правила сидіння за партою. Ознайомлення із зошитом для письма, навчання грамоти

Повернутися на сторінку Навчання грамоти

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *