Урок 185 (читання). Тема. Слова ввічливості, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 185 (читання). Тема. Слова ввічливості, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: вчити правильно інтонувати речення, вправляти у виразному читанні, сприяти підвищенню емоційної забарвленості мовлення; активізувати та збагачувати словниковий запас учнів, розвивати словесну творчість дітей, уважність, вміння аналізувати навчальний матеріал; виховувати культуру мовлення.

    Обладнання: малюнки-ілюстрації за темою «Слова ввічливості», фото краєвидів України.

    ХІД УРОКУ 185 (читання). Тема. Слова ввічливості, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Слухання вірша М. Чернявского «Рідний край», бесіда про рідний край
    — Прочитайте акровірш, визначте відгадку. (Україна)

    РІДНИЙ КРАЙ
    У всіх людей своя святиня,
    Куди не глянь, де не спитай,
    Рідніша їм своя пустиня,
    Аніж земний в пустині рай,
    Їм красить все їх рідний край.
    Нема без кореня родини,
    А нас, людей, без Батьківщини.
    М. Чернявський

    — Як ви гадаєте, чому М. Чернявський говорить, що кожній людині «…рідніша … своя пустиня…»?
    — Уявіть що до нас приїхали діти з іншої країни. Що цікавого ви розповіли їм про нашу Батьківщину?

    2. Читання тексту «Ми живемо в Україні» («Післябукварик»)

    3. Відповіді на запитання
    — Чим пишаються і милуються кияни?
    — З чим у тексті порівнюють місто Київ?
    — Що найкраще робити у Криму?
    — У якому краї ми можемо милуватися Карпатськими горами?
    — Що покажуть нам діти Полісся?
    — А чим славиться наш край?
    — Чим багата наша мала батьківщина?

    4. Гра «Читалочка-пірамідка»
    — Складіть речення з кожним словом. край
    країна
    Україна
    українка
    українець
    український

    5. Творча робота
    — Додайте голосні у вірш та прочитайте його.
    У р..дн..м.. кр…. і с..рц.. сп..в…..
    Л..л..к.. зд..л..к.. н..м в..сн.. н..с..ть.
    У р..дн..м.. кр…. і н..б.. б..зкр…. —
    Потоки, п..т..к.., м..в стр..н.. т..ч..ть.

    (У рідному краї і серце співає.
    Лелеки здалека нам весну несуть.
    У рідному краї і небо безкрає —
    Потоки, потоки, мов струни течуть.)

    — Знайдіть в цьому вірші слова, в яких звуків більше, ніж букв. Поясніть чому. (Краї, співає, безкрає)

    6. «Зашифроване речення»
    — Розташуйте по порядку цифри та прочитайте речення

    777

    (Добридень тобі, Україно моя!)

    — Яке ввічливе слово зустрілося в цьому реченні?

    III. Повідомлення теми та мети уроку
    — Сьогодні ми говоритимемо про ввічливі слова, про ситуації, коли їх уживають. Поміркуємо, для чого ж люди говорять ці слова.

    IV. Робота над матеріалом уроку

    1. Вправа для розвитку навичок читання. Вправляння в інтонуванні окличних речень

    Добро
    добрий
    Добридень!
    Добрий день!
    Доброго дня!

    2. Слухання вірша В. Крищенка «Добрий день»
    — Якими словами мама привіталася з дитиною?
    — Як можна ще привітатися?

    3. Читання вірша сильними учнями

    4. Вправляння в інтонуванні окличних речень

    5. Обговорення прочитаного
    — Чому все усміхнене довкола?
    — Який настрій у дитини, коли вона прокинулася? Чому?
    — Які слова промовила дитина мамі?
    — А як ти вранці вітаєшся зі своїми рідними?

    6. Робота в парах
    — Розіграйте невеличкий діалог — вітання мами і дитини вранці.
    — Доброго ранку, мамо!
    — Доброго ранку, синку!
    — Бажаю тобі гарного настрою сьогодні та вдалого дня.
    — Дякую, любий. Нехай і в тебе все цього дня буде добре.
    — Спасибі, матусю.

    7 Вправи на перевірку та розвиток уваги

    Фізкультхвилинка

    ПОДОРОЖ ДО ЛІСУ
    Петрик йшов, йшов, йшов
    І суницю знайшов.
    З’їв і далі пішов.
    Петрик йшов, йшов, йшов
    І горішок знайшов.
    З’їв і далі пішов.
    Петрик йшов, йшов, йшов
    І грибочок знайшов.
    Поклав у корзинку
    І додому пішов.
    (Імітація дій хлопчика.)

    8. Проблемна ситуація
    — Для чого людина говорить іншому: «Доброго дня!»?

    9. Читання вчителем та сильними учнями оповідання за В. Сухомлинським «Скажи людині: «Доброго дня!»»

    Обговорення прочитаного.
    — Хто привітався першим?
    — Яку пораду давав синові батько?
    — Чому здивувався хлопчик?
    — Якими словами привіталася бабуся?
    — Що помітив хлопчик після вітання з бабусею?
    — Чому це воно так?

    10. Повторне читання оповідання

    11. Відповіді на запитання підручника

    12. «Скарбничка слів і понять»
    • Читання пояснення до вислову листя заграло.
    • Пошук цього вислову в тексті.
    • Складання з ним речень. (Після дощу листя заграло на сонці всіма барвами веселки.)

    V. Підсумок уроку
    — Навіщо ж ми вживаємо ввічливі слова?
    — Назвіть деякі з них та ситуації, коли вони звучать у нашому мовленні.

    Урок 185 (читання). Тема. Слова ввічливості, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
