УРОК 18-19. Тема. Чи розуміємо ми природу?, уроки читання 3 клас

    УРОК 18-19. Тема. Чи розуміємо ми природу?, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: Г. Черінь «Чи ми з природою єдині…»; І. Драч «В товаристві джмеля»; Д. Білоус «Пісенька до куличка»; К. Перелісна «Песик і хлопці».

    Мета: розвивати образне бачення поетичних картин, уміння простежувати взаємозв’язок людини з природою; знаходити спільне й відмінне в його зображенні в різних віршах; удосконалювати вміння читати діалоги; знаходити рими.

    Обладнання: малюнок куличка, прислів’я.

    ХІД УРОКУ 18-19. Тема. Чи розуміємо ми природу?, уроки читання 3 клас

    I ЧАСТИНА

    I. Мовна розминка
    Вимовляння приказок на одному видиху. Жовтень ходить по краю та виганяє птиць із гаю. Осінь сумна, а жити весело.

    II. Повідомлення теми й мети уроку

    1. Розповідь учителя.
    — Земля — це край, де ти народився і живеш, край неповторної краси й багатства. Кожне дерево, квітка, тваринка — це частина природи.
    Природа подарувала їх людям. Людина живе й працює серед природи, а тому зобов’язана її берегти. Людина й природа єдині. Простежте, як цей вічний зв’язок розкрито у віршах, які ми будемо опрацьовувати на наступних уроках.

    III. Вправляння у виразному читанні вірша Ганни Черінь
    — Чи згодні ви зі словами автора? Чому?

    Фізкультхвилинка

    Вітер віє нам в лице,
    Захиталось деревце.
    Вітерець все тихше, тихше.
    Деревце все вище, вище.

    IV. Опрацювання вірша І. Драча «В товаристві джмеля»

    1. Читання вірша вчителем.
    Завдання для слухання: запам’ятати дійові особи вірша.

    2. Словникова робота.
    Пояснити значення слів: щире, осоння, щирозлоті.

    3. Вправляння у виразному читанні.

    4. Словесне малювання картин до кожної строфи. Наступні вірші опрацьовуються на наступному уроці.

    II ЧАСТИНА

    V. Опрацювання вірша Д. Білоуса «Пісенька про куличка»

    1. Розповідь учителя.
    — Поет Дмитро Білоус пише про красу й багатство мови. А ще він — спостережливий і щирий співець природи. Сьогодні ми прочитаємо вірш з його збірки «Пташині голоси».

    2. Самостійне читання вірша «Пісенька про куличка».
    — Хто з вас бачив цю пташечку? Опишіть її.
    Учні розглядають малюнок. Учитель доповнює.
    — Ці птахи середнього розміру. Маса до 550 г. Поширені на берегах річок Дніпра, Десни, Прип’яті. Коли сполохані людиною чи твариною, гучно кричать «кік-кік-кік». Птахи корисні, знищують багато комах. Потребують охорони.
    — Як можна довести, що автор добре знає цього птаха і прихильно ставиться до нього?

    3. Читання вірша за особами.
    Завдання: передати інтонацію запитання, відповіді, звертання. Знайти рими до слова куличок.

    VI. Опрацювання вірша К. Перелісної «Песик і хлопці»

    1. Читання вірша учнями мовчки.

    2. Бесіда за змістом.
    — Де побував песик разом з хлопцями?
    — Що свыдчить про те, що вони розуміють одне одного?
    — Який був песик?

    3. Бесіда за малюнком.
    Завдання: порівняти малюнок і текст вірша. Які ви бачите відмінності?

    VII. Підсумок уроку
    — Що нового дізналися, прочитавши ці твори? Чому необхідно охороняти природу?

    Запам’ятайте:
    Вам у походи ходити
    І мандрувать, любі діти.
    Вмійте ж природу любити,
    Кожній стеблинці радіти!

    УРОК 18-19. Тема. Чи розуміємо ми природу?, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
