Урок 174 (письмо). Тема. Списування рукописних великих і малих літер українського алфавіту в зошит без друкованої основи. Навчальний диктант, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 174 (письмо). Тема. Списування рукописних великих і малих літер українського алфавіту в зошит без друкованої основи. Навчальний диктант, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: удосконалювати навички письма рукописних літер у зошитах без друкованої основи; вчити першокласників писати під диктовку; розвивати увагу, зв’язне мовлення; виховувати в дітей охайність, старанність, інтерес до навчання, бажання допомагати одне одному.

    Обладнання: робочий зошит, плакат «Правильно сиди під час письма», сигнальні картки синього та червоного кольорів, картки з друкованими та рукописними літерами, картки для роботи в парах.

    ХІД УРОКУ 174 (письмо). Тема. Списування рукописних великих і малих літер українського алфавіту в зошит без друкованої основи. Навчальний диктант, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент
    Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    1 Відгадування загадки

    • Біле поле, чорне насіння.
    Хто його сіє, той розуміє.

    — Про яке поле і насіння йдеться в загадці?
    — Скільки таких «насінинок» в українській мові?

    2. Гра «Зашифроване слово»
    Щоб прочитати слово, потрібно в рядку закреслити однакові букви.

    пзаімвмяаупшкіяш

    — Назвіть зашифроване слово.
    — Чим відрізняється звук від букви?
    — Якими бувають звуки?
    — Як ви гадаєте, яких слів в українській мові більше — тих, що починаються з голосного, чи тих, що починаються з приголосного звука?
    — Якими бувають букви?

    III. Повідомлення теми і завдань уроку
    — Сьогодні ви працюватимете в зошитах без друкованої основи. Пригадаємо написання та поєднання великих і малих літер українського алфавіту. Вас чекають різноманітні завдання: письмо під диктовку, складання речень. А у мене буде можливість ще раз перевірити, хто ж у нас найуважніший та найстаранніший учень.

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Гра «Розпізнай літеру»
    У кожного учня — дві картки: синій колір — рукописна літера, червоний — друкована.
    Учитель показує картку з літерою, учні сигнальною карткою визначають, що це за літера.

    Фізкультхвилинка

    Руки вгору підіймаєм,
    А тоді їх опускаєм,
    А тоді скоріш, скоріш
    Тупай, тупай веселіш.

    2. Вправа «Знайди помилку»
    На дошці написані рукописні літери: перший рядок — малі, в написанні яких допущено помилки, другий рядок — великі та малі, написані з дотриманням правил каліграфії.
    — Що ви можете сказати про записані букви?
    — В якому рядочку допущені помилки?
    — Назвіть букви першого рядочка і порахуйте, скільки помилок допущено у їх написанні.
    — Знайдіть і виправте помилку.

    3. Списування рукописних великих і малих букв
    1) Бесіда.
    — Що ви можете сказати про букви другого рядочка? Назвіть їх.

    Ось ідуть два чоловіки:
    Той — малий, а той — великий.
    Так і літери, як люди,
    Можуть різні на зріст бути.

    — Коли писатимете великі літери? Наведіть приклади слів.

    Імена, міста і ріки —
    Буква пишеться велика.

    2) Списування великих рукописних літер.
    — Наведіть приклади імен, що починаються з букви, вказаної вчителем.
    3) Списування рукописних малих літер.
    — Утворіть слова із записаних літер.

    4. Навчальний диктант
    — Прослухайте жартівливі віршики. Знайдіть помилку, виправте її і запишіть правильне слово.

    • Котику Мурчику прикро було:
    Булка від нього сховалась в дупло.

    • Лисичка знає на зубок
    Смачненьку казку «Колосок».

    • Охав автобус, віз пасажирів:
    Вчених пташок та дресированих звірів.

    • Ходить капля біля річки,
    Витягає жаб з водички.

    • Ми з братом лісники від роду —
    Пиляли палкою колоду.

    • Кинула шишку на мене зозуля,
    В мене на лобі з’явилася куля.

    — Зачитайте записані слова.
    — Назвіть слова, у яких кількість звуків і букв не співпадає.
    — Зі словами, що є назвами тварин, складіть речення. Одне з речень учні записують під диктовку вчителя.

    Фізкультхвилинка

    V. Розвиток мовлення

    Робота в парах
    На партах картки з надрукованим текстом.
    _асилько і _ергій пішли до _ічки. Хлопці _упалися, _овилирибку. А потім зварили з _иби _шку.

    — Прочитайте речення.
    — Які з загублених букв слід писати великими? Чому?
    — Чи можна ці речення назвати текстом? Чому?
    — Доповніть текст своїми реченнями.

    VI. Підсумок уроку
    — Що ми бачимо і пишемо?
    — А що ми чуємо і вимовляємо?

    Урок 174 (письмо). Тема. Списування рукописних великих і малих літер українського алфавіту в зошит без друкованої основи. Навчальний диктант, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
