УРОК 17. Тема. Барви осені, уроки читання 4 клас

    УРОК 17. Тема. Барви осені, уроки читання 4 клас

    Мета: вчити учнів бачити й розуміти прекрасне в природі, в житті, в музиці, поезії; розвивати вміння ділитися своїми враженнями про прочитане, працювати над художніми творами, робити аналіз прочитаного; розширювати кругозір дітей; виховувати почуття любові до рідної природи, прагнення оберігати її.

    Обладнання: книжкова виставка на тему «Осінь», запис твору П. І. Чайковського «Пори року», репродукція картини І. Левітана «Золота осінь», малюнки, кошик із фруктами, овочами, гірлянди з осіннього листя.

    Тип уроку: урок позакласного читання.

    ХІД УРОКУ 17. Тема. Барви осені, уроки читання 4 клас

    І. Повідомлення теми уроку
    Робота над загадками

    1. Голі поля, мокне земля,
    Дощ поливає.
    Коли це буває? (Восени)

    2. У садках, гаях блукає,
    Жовті шати одягає,
    Золотисту стелить постіль —
    Жде сестрицю білу в гості, (Осінь)

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Бесіда.
    — Коли осінь настає за календарем?
    — Назвіть трьох синів осені. Чому в них такі імена?
    — Яку роботу виконує кожен із синів осені?
    — Якою буває осінь?
    — А звідки в осені стільки золота?

    2. Читання легенди про осінь вчителем.

    3. Слово вчителя.
    — Люди здавна милувалися красою осені і намагалися передати свої почуття словом, за допомогою мелодії, у творах живопису. Отже, збагнути, осмислити, відчути осінню красу нам допоможуть на уроці поети, письменники, композитори, художники, а також власні спостереження. А урок ми проведемо у вигляді подорожі станціями.

    III. Робота над темою уроку

    1. Музична станція.
    Слухання запису твору П. І. Чайковського «Пори року. Жовтень».
    — Які картини викликала музика у вашій уяві?

    2. Ілюстративна станція.
    Розгляд репродукції картини І. Левітана «Золота осінь», аналіз змісту картини.
    — Ісаака Левітана — автора картини «Золота осінь» — називали поетом природи, що знаходив у непомітному пейзажі дивну красу.

    3. Поетична станція.
    — Які поетичні твори про осінь ви підготували? (Учні декламують вірші про осінь.)

    4. Станція переказів.
    Учні переказують зміст прочитаних творів про осінь, вибірково зачитують окремі частини з творів.

    5. Колективна робота над оповіданням «Дарунки лісу» А. Волкова.
    1) Читання оповідання підготовленим попередньо учнем.
    2) Словникова робота.
    Пояснити значення слів: приваблює, комора.
    — Про які дарунки лісу говориться в оповіданні?
    3) Робота в групах.
    Прочитати оповідання самостійно. Підготувати відповіді на запитання.

    I група
    — Які лікарські рослини згадуються в тексті?

    II група
    — Якими ласощами пригощає ліс білочок, борсуків, бурундуків, ведмедів, дорослих і дітей?

    III група
    — Які їстівні гриби поклав у кошик лісовичок, слухаючи і читаючи оповідання разом з вами?

    IV група
    — Від чого застерігає нас автор? Чому?

    6. Станція «Джерела народної мудрості».
    1) Відгадування загадок про осінь.
    Спочатку загадки пропонує вчитель, потім учні самостійно загадують свої загадки.
    2) Робота над прислів’ями.
    — Які прислів’я про осінь ви знаєте?
    3) Робота з прикметами.
    Учні зачитують прикмети осінніх місяців.
    4) Розучування скоромовки.

    В темних сінях в день осінній
    Пахне сіном і насінням.

    IV. Підсумок уроку
    — Намалюйте словесний портрет Осені.
    — Що вам запам’яталося на уроці? Що найбільш сподобалося?

    УРОК 17. Тема. Барви осені, уроки читання 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
