Урок 166 (читання). Тема. Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 166 (читання). Тема. Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: формувати в учнів навички злитої вимови звука [дж]; продовжувати формувати в першокласників уявлення про невідповідність між звуками і буквами; удосконалювати навички правильного, свідомого читання; розвивати усне мовлення, образне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи, бажання берегти її.

    Обладнання: предметні малюнки (джміль, бджілка, знаряддя праці), схеми звукових моделей, карта-малюнок джерельця, картки для роботи в парах, сигнальні картки з цифрами.

    ХІД УРОКУ 166 (читання). Тема. Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж, уроки навчання грамоти 1 клас

    І. Організаційний момент

    От і знову дзвінок лунає,
    Мелодійно і срібно звучить.
    Він до класу дітей скликає,
    Щоб успішно вас знову учить.

    Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

    1. Бесіда
    — З яким звуком ви ознайомилися минулого уроку?
    — Наведіть приклади слів з цим звуком.
    — Як він позначається на письмі?
    — Чи є в українській мові звук, який на письмі позначається двома буквами?

    2. Слухання вірша (розповідає підготовлений учень)

    Що ж до букв «де» «же», «де» «зе»,
    Пам’ятаймо всі таке:
    Означають букви ці:
    Звуки [дж], [дз], [дз’]
    Ось, наприклад, джерело,
    Дзенькіт, дзюркіт, джміль, дзвінок.

    3. Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом

    747

    4. Добирання звукових моделей до поданих малюнків
    На дошці — малюнки: джміль і бджілка.

    748

    5. Створення проблемної ситуації

    Хтось конверт у двері всунув.
    А у нім, здається, лист.
    І від кого ж він цікаво.
    І що пишеться у нім?
    Пишуть разом джміль і бджілка:
    «В лісі трапилась біда.
    Дзюркотіло джерельце дзвінко
    Та хтось каміння в нього наскидав».

    Учитель розгортає малюнок. На ньому — джерельце, вода в деяких місцях перекрита камінням.

    Вони і план джерельця нам прислали.
    Вода і справді, майже не тече.
    «Врятуйте! Нам каміння не підняти
    І не розчистити від бруду джерельце.»

    — Що, врятуємо джерельце? Тоді помандруємо разом із ним і, виконуючи різні завдання, будемо прибирати камінці.

    Фізкультхвилинка

    Ми бродили по лісах,
    Підійшли до річки.
    І ділили навпіл все,
    Як маленькі стрічки.
    Тобі — квітка!
    Мені — квітка!
    Тобі — грибок!
    Мені — грибок!
    Річку ми ділить не стали,
    Як міцненький той горіх,
    Бо моря, поля і далі
    В світі створені для всіх.

    II. Основна частина

    1. Підготовча робота до опрацювання вірша «Джерельце»
    — Щоб прибрати перший камінчик, треба виконати завдання. А для цього прочитайте стовпчик слів.
    — Яка різниця між словами джерело і джерельце’?
    — Що може бути джерельним?
    — А як ви гадаєте, яка вона — джерельна вода?
    На малюнку вчитель прибирає камінчик, фарбою малює воду до наступного камінчика, так робить за кожним разом, коли учні виконають завдання.

    2. Робота над віршем «Джерельце»

    3. Розглядання малюнка
    — Кого ви бачите на малюнку?
    — Що лежить біля джерельця?
    — Як ви вважаєте, навіщо хлопчику лопатка?
    — Що ви можете сказати про хлопчика?

    4. Читання вірша вчителем
    — Де виблискує джерельце?

    5. Словникова робота виблискує водою до ладу

    6. Читання вірша учнями

    7. Відтворення змісту прочитаного
    — Від чийого імені, на вашу думку, говориться у вірші?
    — Що хоче зробити хлопчик?
    — Як ви розумієте вислови «задзвенить, заспіва вода»?

    8. Виразне читання вірша учнями
    — Погляньте на джерельце. Водичка швидко побігла і, от лихо, знову зупинилася!

    Фізкультхвилинка

    Дзюрчить у джерелі водиця,
    Нахилимося, щоб умиться.
    До сонечка потягнемося
    І святій землі поклонимося.

    9. Робота в парі
    Кожна пара отримує картку.
    Улісідзвінкодзюркотпитьджерельце.

    — Прочитайте речення.
    — Сигнальною карткою покажіть кількість слів у реченні.
    — А тепер покажіть картку з номером правильної графічної моделі.

    749

    — Перешкоду подолали. Рушаємо далі! 10 Робота в групах
    — Для того щоб розчистити джерельце, вам потрібні інструменти. (Діти обирають інструменти та об’єднуються у групи.)
    1) Складання розповіді за малюнком.
    2) Виступи груп.
    Учитель прибирає останнє забруднене місце.

    III. Заключна частина
    — Ось і вдалося розчистити джерельце.

    Світла стелиться стежинка,
    Дзюркотить джерельце дзвінко.
    — Я біжу, я біжу!
    Срібні дзеркальця держу,
    Щоб дивились в нього друзі,
    Синьоокі квітки в лузі.

    — З чим порівнюється джерельце?
    — Коли воно буде схожим на дзеркальце?
    — Що можна побачити, глянувши в чисту воду?

    Урок 166 (читання). Тема. Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
