Урок 164 (читання). Тема. Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 164 (читання). Тема. Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: формувати в учнів навички злитої вимови звука [дж]; продовжувати формувати в учнів уявлення про невідповідність між звуками і буквами; удосконалювати навички правильного, свідомого читання; розвивати усне мовлення, образне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи, ввічливе ставлення одне до одного.

    Обладнання: картки-блискавки, макет сонечка з буквами, фішки для звукових моделей, зошити без друкованої основи, плакат «Правильно сиди під час письма».

    ХІД УРОКУ 164 (читання). Тема. Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент
    Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Читання карток-блискавок

    738

    — Назвіть слова з буквосполученням дз.
    — Складіть звукові моделі цих слів.

    2. «Цифрова криптограма»

    739

    — Поясніть значення цього прислів’я.
    — З прислів’я доберіть слово до поданої звуко-складової моделі.

    740

    III. Мотивація навчальної діяльності учнів

    1. Слухання вірша з подальшим обговоренням

    Джміль збирав нектар із квітів,
    меду наносив в дупло.
    Працював він ціле літо,
    облітав усе на світі,
    щоб маленькі джмеленята
    годувати чим було.
    А. Німенко

    — Про кого цей вірш?
    — Що робив джміль?
    — Для кого він збирав медок?

    2. Утворення словосполучення Джміль (щоробить?)…, …

    3. Складання речення

    4. Звуковий аналіз слова джміль

    IV. Повідомлення теми та завдань уроку
    — Сьогодні на уроці ви ознайомитесь із новим звуком, який на письмі позначається двома буквами, будете вчитися читати слова з ним. Разом попрацюємо над інтонаційним читанням творів, пригадаємо, що таке «чарівні слова» і яке значення вони мають у житті.

    V. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком

    1. Виділення звука [дж] у слові джміль

    2. Артикуляція звука [дж], віднесення його до приголосних, позначення фішкою
    Звук вимовляється злито.

    3. Аналітико-синтетичні вправи
    1) Гра «Утвори склад».
    Учитель називає звуки, учні утворюють склад.
    2) Гра «Назви звуки».
    Учитель називає склад, учні називають звуки, що його утворюють.

    4. Гра «Впіймай слово і назви позицію звука [дж]»
    Бджола, дзеркало, джерело, ходжу, дзвін, джем, саджаю, дзюр-чить.

    Фізкультхвилинка

    Жу-жу-жу! Жу-жу-жу!
    Я із сонечком дружу
    Шу-шу-шу! Шу-шу-щу!
    З вітерцем я теж дружу.
    Джміль над квіточкою кружить.
    Джміль і квітка міцно дружать.
    Нахилюсь і поглажу травицю.
    Відпочив! І сідаю я вчитись.

    VI. Ознайомлення з буквосполученням дж
    — Звук [дж] — складний, він злитий з двох звуків [д] і [ж], тому на письмі ці звуки позначаються двома буквами — «де» і «же».

    1. Читання складової таблиці

    741

    2 Читання піраміди слів

    742

    — Яке слово «солодке» на смак?
    — Яка різниця між словами бджола і бджілка!?

    3. Друкування буквосполучень Дж, дж у зошитах

    4. Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма

    5. Читання складів з вивченим буквосполученням, запис їх у зошит

    743

    На дошці — малюнок сонечка, в середині — буквосполучення дж, на промінцях — а, о, і, и, у, е. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

    Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

    Стомились очі й рученята.
    Спочиньте трохи, мої малята!
    Сонце спить, небо спить.
    Навіть вітер не шумить.
    Рано-вранці сонце встало
    І проміння всім послало.

    VII. Робота за Букварем

    1. Розглядання малюнків. Складання звукових моделей слів бджола, джміль
    — Кого ви бачите на малюнку?

    2. Вправа «Слухняний ротик»
    1) Інтонаційне читання скоромовки.
    2) Читання скоромовки з нарощуванням темпу.
    3) Заучування напам’ять.

    3. Робота над віршем «Джміль»
    1) Читання вірша вчителем.
    — До кого звертався джміль?
    2) «Словничок-сундучок».
    Фіранка — тканина, якою запинають вікно, занавіска.
    3) Читання вірша «Пташиним базаром».
    4) Підготовка до виразного читання.
    — Назвіть розділові знаки в кінці речень.
    — Прочитайте окличне речення.
    — Прочитайте питальні речення.
    — Знайдіть і прочитайте слово у кличній формі.
    — Зверніть увагу на розділові знаки біля нього.
    — Які чарівні слова вживає джміль, звертаючись до бджілки? Знайдіть і прочитайте.
    — А які чарівні слова ви вживаєте у своєму мовленні?

    VIII. Підсумок уроку

    1. Бесіда
    — З яким новим буквосполученням ви ознайомилися на уроці?
    — Який звук воно позначає на письмі?
    — Пригадайте скоромовку, вивчену на уроці.
    — Поміркуйте, як треба ставитись до бджілок, джмелів?
    — А ось послухайте, що буває з тими, хто їх ображає.

    2. Слухання вірша

    ДРАЖНИЛО
    Женя з бджільми не дружив —
    Завжди Женя бджіл дражнив.
    Женю бджоли не жаліли —
    Та дражнила нажалили!
    — Знай!
    Г. Бойко

    Урок 164 (читання). Тема. Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
