Урок 163 (письмо). Тема. Письмо буквосполучення дз. Звуко-буквений аналіз слів. Розвиток зв’язного мовлення. Текст, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 163 (письмо). Тема. Письмо буквосполучення дз. Звуко-буквений аналіз слів. Розвиток зв’язного мовлення. Текст, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: вчити учнів правильно промовляти звук [дз], позначати його двома буквами, правильно поєднувати букви д і з між собою та з’єднувати з іншими буквами у словах, списувати речення, подані рукописним шрифтом; удосконалювати вміння звуко-буквеного зіставлення слів; розвивати усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати в дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.

    Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових моделей, предметні малюнки, картки для роботи в парі, робочий зошит, плакат «Правильно сиди під час письма».

    ХІД УРОКУ 163 (письмо). Тема. Письмо буквосполучення дз. Звуко-буквений аналіз слів. Розвиток зв’язного мовлення. Текст, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Гра «Знайди помилку»
    На дошці — букви, у записах яких допущені помилки.
    — Подивіться на дошку. Що ви помітили?

    2. Відгадування загадки-добавлянки

    • Хто з вас, діти, нас не знає?
    Ми у лісі проживаєм,
    Дзвоном сонце зустрічаєм,
    Маєм гарні сині очки,
    Називаємось… (ідзвіночки).

    — Що це за дзвіночки?
    — Розгляньте малюнки на дошці. Чи є серед зображених предметів ще дзвіночки?
    — Складіть речення з цим словом.
    Дівчатка складають речення про дзвіночки-квіти, хлопчики — про дзвіночок — сигнальний інструмент.

    3. Звукове моделювання слова дзвіночки

    Фізкультхвилинка

    III. Повідомлення теми і завдань уроку

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Загадка

    • На городі молода
    Пишні коси розпліта.
    У зеленії хустинки
    Золоті хова зернинки. (Кукурудза)

    — Складіть речення зі словом-відгадкою.
    — Скільки складів у слові кукурудза? Назвіть останній склад.
    — Запишіть звукову модель цього слова.
    — Доповніть речення: «У слові кукурудза — … букв, … звуків».

    2. Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розмішувати зошит під час письма

    3. Пояснення написання буквосполучення Дз, дз
    Звертається увага на безвідривне поєднання букв д («де») та з («зе»).

    — Коли буквосполучення Дз буде писатися з великої літери? Наведіть приклад.
    — Доберіть слова з цим буквосполученням.

    4. Письмо слова дзвін
    — Доберіть слова-родичі.

    5. Письмо слова дзеркало

    6. Складання речення з цим словом.

    Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

    7. Запис речень, поданих рукописним шрифтом: Дзвінко співав струмок. У Зіни кукурудза.
    — Поясніть уживання великої літери.
    — До якого речення підходять ці графічні моделі. Обґрунтуйте свою відповідь.

    V. Розвиток зв’язного мовлення

    1. Бесіда
    — З чого складається наше мовлення?
    — З чого утворюються слова?

    2. Порівняння груп речень
    1) Кукурудза — корисна рослина. Прилинули здалеку хмари. Дрімає ліс.
    2) Кукурудза — корисна рослина. З неї виробляють крупи. Варені качани кукурудзи дуже смачні.
    — Про що говориться в першій групі речень?
    — А про що — у другій?
    — У якій групі речення пов’язані між собою?
    — Чому ви так вважаєте?
    — Отже, друга група речень становить текст, бо вони зв’язані між собою за змістом.

    3. Робота в парах
    — Відновіть деформований текст.

    Там було повно риби.
    Був гарний сонячний день.
    Котик пішов до річки.
    Але котик забув вудку.
    Рибки вистрибували з води і сміялися з нього.

    4. Формулювання висновку
    Висновок. Речення, зв’язані між собою за змістом і розташовані в певній послідовності, становлять текст.

    VI. Підсумок уроку
    — Яке буквосполучення ви писали на уроці?
    — Які звуки воно позначає на письмі?
    — Наведіть приклади слів із цим буквосполученням.
    — Які речення утворюють текст?

    Урок 163 (письмо). Тема. Письмо буквосполучення дз. Звуко-буквений аналіз слів. Розвиток зв’язного мовлення. Текст, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
