Урок 162 (читання). Тема. Звуки [дз], [дз’]. Позначення їх буквосполученнями Дз, дз, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 162 (читання). Тема. Звуки [дз], [дз’]. Позначення їх буквосполученнями Дз, дз, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: формувати в учнів навички злитого вимовляння нових звуків [дз], [дз’]; поглиблювати вміння співвідносити звуко-буквені структури слів; розвивати образне мислення, увагу, спостережливість, вчити помічати красу рідної природи; виховувати у дітей любов до природи, спостережливість.

    Обладнання: предметні малюнки з серії «Професії», макет сонечка з буквами, зошити, плакат «Правильно сиди під час письма», піраміда слів.

    ХІД УРОКУ 162 (читання). Тема. Звуки [дз], [дз’]. Позначення їх буквосполученнями Дз, дз, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент
    Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

    II. Повторення та закріплення матеріалу

    1. Вступне слово вчителя
    — Сьогодні до нас на урок завітав гість, а хто — ви скажете, послухавши про нього вірш.

    Він звірят усіх лікує,
    Від халеп різних рятує,
    І зайчат, і мавпенят,
    Бегемотів, тигренят.
    Вилікує він за мить
    Все, що в звірів заболить.

    Учні називають гостя і записують словосполучення на дошці.
    — Назвіть слово, що означає професію.
    — Про які професії ми говорили на минулому уроці?

    2. Гра «Знайди помилку»

    Хліб пече перукар.
    Обід готує фотограф.
    Робить зачіски й перуки кухар.
    Нас фотографує пекар.

    — Пригадайте, яку букву вивчали на уроці читання, який звук вона позначає?
    — У назві якої професії є звук [ф]? Вкажіть його позицію.

    III. Мотивація навчальної діяльності учнів

    1. Відгадування загадки-добавлянки

    • Є чарівник у школі в нас,
    Ану, впізнайте, хто він?
    Озветься — тиша йде у клас.
    Озветься ще раз — гомін.
    Щоб не спізнитись на урок,
    Нам голос подає… (дзвінок).

    2. Утворення словосполучення
    Дзвінок (який?)…, ….

    3. Складання речення зі словом дзвінок

    IV. Повідомлення теми та завдань уроку
    — Сьогодні ви будете вчитися вимовляти нові звуки, дізнаєтеся ще про один із секретів нашої рідної мови. А також дізнаєтесь, наскільки важливо бути уважними, спостережливими, щоб помічати красу рідної природи.

    V. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком

    1. Виділення звука [дз] у слові дзвінок

    2. Артикуляція звуків [дз], [дз’], віднесення їх до приголосних, позначення фішкою. Звуки вимовляються злито

    3. Аналітико-синтетичні вправи
    1) Гра «Утвори склад».
    Учитель називає звуки, учні утворюють склади.
    2) Гра «Назви звуки».
    Учитель називає склади, учні називають звуки, що його утворюють.

    4. Гра «Впіймай слово і назви позицію звуків [дз], [дз’]
    Дзьоб, зірка, кукурудза, дзеркало, дрізд, зебра, дзвінкий, зелений, ґедзь, дзиґа.

    Фізкультхвилинка

    Щось не хочеться сидіти.
    Треба трохи відпочити.
    Руки вгору, руки вниз.
    На сусіда подивись.
    Руки вгору, руки в боки.
    Вище руки підніміть.
    А тепер їх опустіть.
    Плигніть, діти, кілька раз.
    За роботу, все гаразд.

    VI. Ознайомлення з буквосполученням [дз], [дз’]
    — Звук [дз] — складний, він злитий з двох звуків [д] і [з], тому на письмі ці звуки позначаються двома буквами — «де» і «зе».

    — Читання променеподібної таблиці

    735

    1. Читання пірамід слів

    736

    2. Друкування буквосполучень Дз, дз у зошитах

    3. Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма

    4. Читання складів з вивченим буквосполученням, друкування їх у зошиті
    На дошці — малюнок сонечка, в середині — буквосполучення дз, на промінцях — а, о, і, и, у, е. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

    737

    Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

    Оченята роблять вправи:
    Вліво, вправо, вліво, вправо.
    Потім вгору, потім вниз
    Оченятами дивись!

    (Рухи очима вліво-вправо, вгору-вниз протягом 2 хв.)

    VII. Робота за Букварем

    1. Розглядання малюнків
    — Кого ви бачите на малюнку?
    — Яку пташку, як і нашого гостя, називають «лікарем»? Чому?

    Відгадайте, діти, хто
    Має носик-долото?
    Ним комах з нори виймає
    Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)

    — А як називають носик дятла?

    2. Звуко-буквений аналіз слова дзьоб

    3. Гра «Чий дзьоб?»

    4. Робота над словами у стовпчиках
    1) Читання мовчки, хором, «ланцюжком».
    2) Вибіркове читання.
    — Прочитайте слова зі звуками [дз], [дз’].
    — Прочитайте слова з буквосполучення дз на початку слова.
    — Прочитайте слова, що називають дію.
    — Прочитайте слова, що відповідають на запитання які

    5. Гра «Хвостики»
    Учитель починає читати слово, а учні його закінчують.

    VIII. Підсумок уроку
    — З яким новим буквосполученням ви ознайомилися на уроці?
    — Які звуки воно позначає на письмі?
    — Встановіть межі речення. Унасзадзвенівтелефон.
    — У якому слові не співпадає кількість звуків і букв? Чому?
    — Пригадайте гру «Чий дзьоб» і назвіть птахів, яких ми можемо зустріти в нашому краї.

    Урок 162 (читання). Тема. Звуки [дз], [дз’]. Позначення їх буквосполученнями Дз, дз, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
