Урок 16 Тема. Повість-казка. Крістіна Нестлінґер «Конрад, або Дитина з бляшанки», зарубіжна література 3 клас

    Урок 16 Тема. Повість-казка. Крістіна Нестлінґер «Конрад, або Дитина з бляшанки», зарубіжна література 3 клас

    Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю австрійської письменниці-казкарки Крістіни Нестлінґер; викликати інтерес до її творів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, вміння зіставляти народні та літературні казки; формувати в учнів відповідальність за свої вчинки, вміння давати самооцінку; виховувати повагу до батьків, бажання прийти на допомогу, коли її хтось потребує.

    Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; портрет письменниці; виставка книг; тести.

    ХІД УРОКУ 16 Тема. Повість-казка. Крістіна Нестлінґер «Конрад, або Дитина з бляшанки», зарубіжна література 3 клас

    І. Емоційне налаштування на урок

    Читання віршів з дошки

    Казка — вигадка, та в ній —
    Шкаралупці золотій —
    Зерня сховане смачне.
    Хто дістане, той почне
    Думу думать про життя,
    Збудить в серці почуття,
    Мов торкнеться до вогню —
    Вийде сміло на борню
    За добро і проти зла!
    В казці — сила немала!
    В. Бичко

    Казка — вигадка, проте
    Щось в ній, браття, не пусте…
    О. Пушкін

    II. Актуалізація опорних знань

    1. Бесіда

    — Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, чому казки так довго живуть на світі? (Бо у казках живе душа народу, тут відображено його сподівання і мрії. У казках добро завжди перемагає зло, понад усе в них поціновують кращі людські якості.)

    — Народна казка як жанр усної народної творчості має дуже давню історію, натомість літературна казка і казка-повість з’явилися значно пізніше. Давайте згадаємо, що їх ріднить і які відмінності існують між ними.

    2. Визначення ознак народної та літературної казок. Робота в групах

    — З поданих ознак виберіть ті, що характерні для:

    1-ша група — літературної казки;

    2-га група — для народної казки.

    Запис на дошці

    172

    — Які ознаки є спільними для літературної та народної казок? (Негативний або позитивний герой, чарівні предмети, добро перемагає зло.)

    III. Повідомлення теми й завдань уроку

    — Сьогодні на занятті ми ознайомимось з життям і творчістю відомої австрійської письменниці Крістіни Нестлінґер, з однією з її казок «Конрад, або Дитина з бляшанки» і продовжимо роботу над удосконаленням навичок читання.

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Вступне слово вчителя

    — Крістіна Нестлінґер — одна з дивовижних дитячих письменниць-казкарів, лауреат Андерсенівської премії. Її книжки перекладено десятками мов народів світу, їх читають мільйони дітей з усіх континентів.
    У житті письменниці чогось особливого і незвичайного не траплялося: все найфантастичніше і найцікавіше народжувалося безпосередньо в її фантазіях, щоби потім обернутися на дивовижні книжки для дітей.
    Народилася Крістіна Нестлінґер у Відні, столиці Австрії, 1936 року в родині середнього достатку, яка мешкала на околиці міста.
    Дівчинка росла гострою на язик, розкутою і досить не передбачуваною у своїй поведінці і вчинках. Вона ніколи і ні за яких обставин не розгублювалась, а завжди вміла дати собі раду в будь-якій найскладнішій життєвій ситуації.
    Закінчивши школу, Крістіна вступає до Віденської академії мистецтв, бо відчула в собі неабиякий потяг до малювання.
    Після закінчення Академії Нестлінґер деякий час працює художником-ілюстратором, проте її не вдовольняє рівень власних малюнків, і вона вирішує змінити свої мистецькі орієнтири — береться за перо…
    Свою літературну діяльність Нестлінґер одразу почала із творів для дітей. Першу книжку «Вогненно-руда Фредеріка» Крістіна написала, коли їй виповнилося 34 роки. Читачам і поважним критикам твір сподобався.
    Наступного року виходить повість «Три поштових грабіжники», потім — відразу дві книжки «Чоловік для мами» та «Геть огіркового короля!».
    В усіх творах Крістіни Нестлінґер поруч з дітьми діють і дорослі — батьки, вчителі, сусіди. Свої ж симпатії письменниця віддає дітям. Вона завжди намагається знайти пояснення поведінки та вчинків своїх малих шибеників-героїв. У її творах діти й дорослі можуть завжди порозумітися, знайти спільну мову і стати справжніми друзями. Тому основним лозунгом творчості письменниці є її власний вислів: «Діти — люди, як і всі!».

    2. Робота з виставкою творів Крістіни Нестлінґер

    3. Комбіноване читання уривка казки учителем і учнями

    4. Бесіда за змістом прочитаного

    — Розкажіть, як Конрад потрапив до пані Бартолотті.
    — Розгляньте хлопчика на малюнку художника. Яким ви його уявляли?
    — Що дивувало пані Бартолотті в поведінці сина?
    — Поміркуйте, чому думки пана Єгона про Конрад а були дещо іншими, ніж у його дружини.

    5. Словникова робота

    — Попрацюйте в парах: прочитайте слова.

    Бартолотті, бляшанки, озоном, накривкою, карлик, сконструйований, «Гунберт», «Монберт», Конрад, пан Єгон, Рузіки, Кіті.

    Шилінг — австрійські гроші.

    6. Виразне читання тексту казки учнями, бесіда за змістом прочитаного

    1) Читання першої частини казки.

    — Який товар отримала пані Бартолотті?
    — Який зовнішній вигляд мав карлик?
    — Чи зраділа пані Бартолотті появі дитини?

    2) Читання другої частини казки.

    — Знайдіть у тексті казки і прочитайте закінчення абзаців.

    • Пан Єгон був у чорному костюмі й сірій краватці.
    • Тієї миті до передпокою зайшов Конрад.
    • Пані Бартолотті відчула, що йому треба дати пояснення.
    • На стільці перед телевізором пан Егон побачив Конрада…
    • — Солодощі ввечері, перед сном, дуже-дуже шкідливі, — відповів він.
    • — Це зветься «почуттям провини»…
    • — Такого чудового хлопця я зроду не бачив!…

    3) Тестування (робота в зошиті)

    1) Пані Бартолотті отримала в посилці:
    а) дерев’яного чоловічка;
    б) блискучу бляшанку;
    в) маленького карлика.

    2) З якою метою фірма надіслала їй хлопчика Конрада?
    а) Щоб забезпечити радісним, ласкавим і здібним нащадком;
    б) щоб усіх дітей у школі навчив бути ввічливими.
    в) щоб врятувати країну від біди.

    3) Конрад був хлопчиком:
    а) ввічливим і розумним;
    б) ледачим і брехливим;
    в) байдужим і жадібним.

    4) Чого найбільше хотів хлопчик?
    а) розважатися і веселитися;
    б) навчатися в школі;
    в) лежати і нічого не робити.

    7. Робота за малюнком

    — Перекажіть уривок казки, до якого зроблено ілюстрацію.
    — Доберіть слова з тексту, що могли б бути підписом до цього малюнка.

    8. Робота над виразним читанням казки

    — Знайдіть і підготуйтеся прочитати інструкцію, яку пані Бартолотті знайшла в листі. Яким голосом і в якому темпі треба її читати?
    — Знайдіть і підготуйтеся прочитати за особами розмову пана Єгона і пані Бартолотті. З якою інтонацією ви будете читати слова пана Єгона? (Із здивуванням)

    V. Узагальнення й систематизація знань учнів

    1. Стислий аналіз прочитаного

    — Назвіть дійових осіб казки.
    — Хто є головним героєм казки?
    — Яким ви уявили собі Конрада?
    — Пофантазуйте! Уявіть Конрада у своєму класі. Які пригоди могли б трапитися з ним.

    2. Гра «Відгадай, хто я»

    Дидактична мета: вчити знаходити серед інших літературних чи народних казок подібні за сюжетом.
    Після ознайомлення з казкою вчитель пропонує учням відгадати за описом чи уривком з казки іншого казкового героя, яким незвичним чином з’явився у своїх батьків.

    Наприклад, пропонують уривок з «Пригод Піноккіо» Карло Коллоді:
    «— Сьогодні в школі я навчуся читати, завтра — писати, а післязавтра — рахувати. А потім, вивчившись, я зароблю багато грошей і на перший заробіток куплю батькові вовняну гарну куртку. Та не просто вовняну! Я знайду куртку, оздоблену золотом і сріблом, з діамантовими ґудзиками. Бідолашний батько цього таки заслужив, бо через мене лишився в самій сорочці в такий холод, аби лише я мав змогу вчитися! Не всі батьки здатні на такі жертви!»

    — Як з’явився хлопчик у батька Карла?
    — Яким він був хлопчиком? (Піноккіо — добрий хвалькуватий шибеник.)

    Або: уривок з російської народної казки «Снігуронька».

    «Жили собі дід і баба, і не було у них дітей. Настала зима, випало багато снігу, сільські дітлахи висипали на двір. Дід і каже до баби:

    — Давай і собі ми виліпимо дівчинку…» (Снігуроньку)
    — Якою вона була дівчинкою?

    VI. Підсумок уроку

    — Чи сподобалася вам казка?
    — Хто її автор?
    — А якими, на вашу думку, повинні бути взаємини в сім’ї?
    — Що в цій повісті є казковим?

    Для тих, хто любить читати

    Прочитайте повість повністю.

    — Чи залишиться Конрад у сім’ї?
    — Які випробування чекають на нього?

    Урок 16 Тема. Повість-казка. Крістіна Нестлінґер «Конрад, або Дитина з бляшанки», зарубіжна література 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 3 клас
